សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបន្តជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី Responsible Lending ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រតិបត្តិការឥណទានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព
ភ្នំពេញ ៖ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បាន និងកំពុងបន្តជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ (Responsible Lending) ដល់សមាជិករបស់ខ្លួន ពិសេសមន្ត្រីឥណទាន ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រតិបត្តិការឥណទានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមទៀតជូនប្រជាជន។
លោក សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បានថ្លែងប្រាប់ថា កម្រិតនៃការចូលរួមសម្រាប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ (Responsible Lending (ឬនិយាយឱ្យងាយយល់ គឺការផ្តល់កម្ចីប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ)) សម្រាប់សមាជិកសមាគម គឺសមាគមធ្វើបានច្រើនមែនទែន ប៉ុន្តែក៏មានចន្លោះខ្វះខាតខ្លះ ដែលត្រូវបានបំពេញបន្ថែមនាថ្ងៃមុខបន្តទៅទៀត។
“សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់បានជំរុញឱ្យមានការចូលរួមបន្ថែមដើម្បីឱ្យសមាជិក ពិសេសមន្ត្រីឥណទាន ត្រូវអនុវត្តឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួនបន្ថែមនូវការផ្តល់កម្ចីប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ ដូច្នេះនាពេលថ្មីៗនេះ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានរៀបចំឱ្យការបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវនៅថ្នាក់តំបន់ និងថ្នាក់ខេត្ត”
ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានលើកឡើងថា នៅខែកញ្ញាខាងមុខ នឹងមានវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ រៀបចំដោយ IBF (Institute of Banking and Finance) សម្រាប់ឱ្យមន្ត្រីរបស់មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាធនាគារ ចូលរៀនក្នុងវគ្គសិក្សានេះ ដើម្បីឱ្យយល់ដឹងលើការងារទាំងអស់នេះ ហើយសមាគមក៏នឹងមានវគ្គបណ្តុះបណ្តាលបែបនេះជាបន្តបន្ទាប់ទៀតនៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត។
លោកបានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“ទោះវាមិនបាន ១០០% ប៉ុន្តែយើងធ្វើបានច្រើនហើយ ហើយយើងជំរុញឱ្យការអនុវត្តរបស់យើងឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់បន្ថែមទៀត។ យើងក៏ចង់ផ្សារភ្ជាប់ការងារទាំងអស់នេះ ដើម្បីឱ្យសង្គម និងប្រជាជន ពិសេសអតិថិជនរបស់យើង បានយល់បន្ថែមទៀត”
បើទោះបីជាច្ចុប្បន្នការផ្តល់កម្ចីមួយភាគធំបានមកពីគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ក៏នៅតែមានវត្តមានអ្នកផ្តល់កម្ចីក្រៅមួយចំនួនដែលអាចបង្កប៉ះពាល់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុក្នុងទំហំណាមួយ។ វាជាចំណុចមួយ ដែលត្រូវសាបព្រួស ត្រូវបានបង្រៀន និងត្រូវណែនាំដល់អតិថិជន ដើម្បីឱ្យគាត់បានយល់បន្ថែម និងដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការឥណទានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពបន្ថែមទៀត។
ដោយផ្សាភ្ជាប់ជាមួយនឹងការជំរុញឱ្យមានការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងសម្រាប់មន្ត្រីឥណទាន និងប្រជាជន ពិសេសអតិថិជន លោកប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជារំពឹងថា បញ្ហាដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការផ្តល់កម្ចីប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ នឹងកាន់តែរួមតូចបំផុតក្នុងរយៈពេលមធ្យម ២ ឬ៣ឆ្នាំ ខាងមុខ ហើយការធ្វើប្រតិបត្តិការឥណទាននឹងកាន់តែមានភាពវិជ្ជមាន។ សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និងសមាគមសហព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការក្រមប្រតិបត្តិនៃវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ដែលផ្តោតយ៉ាងសំខាន់ និងជាពិសេសទៅលើហិរញ្ញប្បទានប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ (Responsible Lending) ដែលក្នុងនោះបានចែងយ៉ាងច្បាស់អំពី៖ ១) ការអនុវត្តតាមវិធានផ្ដល់ឥណទាន (Lending Guidelines) និង ២) ការគោរពទៅតាមគោលការណ៍របស់ Client Protection Pathway (CP Pathway)៕