វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជានៅតែរឹងមាំ និងមានស្ថិរភាព
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យធនាគារនៅកម្ពុជានៅតែរឹងមាំ និងមានស្ថិរភាព ជាមួយនឹងការត្រួតពិនិត្យហ្មត់ចត់ និងបញ្ញាត្តិតឹងរ៉ឹងពីសំណាក់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងការអនុលោមស្វ័យបញ្ញាត្តិរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនីមួយៗ។ នេះបើយោងតាម លោក ហេង កូយ ប្រធានចាត់ការទូទៅនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC) អំឡុងពេលផ្តល់បទបង្ហាញអំពីទិដ្ឋភាពទូទៅស្តីពីសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងប្រព័ន្ធធនាគារនៅកម្ពុជា ក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលសម្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានស្តីពី វិស័យធនាគារ ហិរញ្ញវត្ថុ និងធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា កាលពីថ្មីៗនេះ។
លោក ហេង កូយ បានលើកឡើងបន្តថា ប្រព័ន្ធធនាគារបាននិងកំពុងវិនិយោគ និងធ្វើពិពិធកម្មទៅលើប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ប្រព័ន្ធទូទាត់ ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផ្តល់សេវា និងជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។
លោកបានរាយការណ៍ថា នៅដំណាច់ឆ្នាំ ២០២២ វិស័យធនាគារមានកំណើនប្រមាណ ២០ ភាគរយ ទាំងសំពៀតឥណទាន និងប្រាក់បញ្ញើ។ ទ្រព្យសកម្មរបស់វិស័យធនាគារមានកំណើនប្រមាណ ១៣% (ដល់ ២៧៨ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹងជិត ៦៨ ពាន់លានដុល្លារ), ឥណទានអតិថិជនកើនឡើង ១៩% (ដល់ ១៨៨ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៤៦ ពាន់លានដុល្លារ), ប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនមានកំណើន ៩,៩% (ដល់ ១៥៨ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹងជិត ៣៩ ពាន់លានដុល្លារ), និងគណនីប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនកើនដល់ ១១,៧ លានគណនី និងគណនីឥណទានអតិថិជនដល់ ១,៥ លានគណនី។
លោក ហេង កូយ បានថ្លែង​បន្តថា ទោះជំងឺកូវីដ១៩ បានស្រាកស្រាន្ត និងធូរស្បើយ គួបផ្សំការបើកដំណើរការសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឡើងវិញ ចំនួនអតិថិជនដែលទទួលបានការធ្វើឥណទានរៀបចំឡើងវិញ ដែលជួយគ្រាំដោយគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហរិញ្ញវត្ថុ គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ មានប្រមាណត្រឹមជាង ២១ ម៉ឺនគណនី ឬប្រមាណ ៣.៤៤០លានដុល្លារ។
ទន្ទឹមនេះ អត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកើនឡើងខ្ពស់សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ ហើយនឹងបន្តកើនឡើងខ្ពស់ផងដែរនៅឆ្នាំ ២០២៣ ដោយសារគាំទ្រដោយប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រងជំងឺកូវីដ-១៩ និងការអនុវត្តគោលនយោបាយគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ខណៈប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជាបន្តមានភាពរឹងមាំ និងរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការបន្ថយផលប៉ះពាល់នៃវិបត្តិនិងគាំទ្រកំណើន។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ធ្លាប់មានប្រសាសន៍ថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា រំពឹងថាអត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនឹងបន្តកើនឡើងខ្ពស់ជាងឆ្នាំកន្លងទៅ ក្នុងរង្វង់ ៥% នៅឆ្នាំ២០២២ និង ៦% នៅឆ្នាំ២០២៣។ ការបន្តងើបឡើងនេះ ត្រូវបានគាំទ្រដោយប្រសិទ្ធភាពនៃការគ្រប់គ្រងការរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងការអនុវត្តគោលនយោបាយគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ឯកឧត្តមទេសាភិបាល បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
“អត្រាអតិផរណា បានថយចុះជាលំដាប់មកនៅត្រឹមប្រមាណ ៤,៤% ជាមួយនឹងស្ថិរភាពអត្រាប្តូរប្រាក់រៀលធៀបនឹងដុល្លារអាមេរិក បើទោះបីតម្លៃប្រាក់ដុល្លារអាមេរិកមាននិន្នាការកើនឡើង ក្រោមឥទ្ធិពលនៃការបង្កើនអត្រាការប្រាក់គោលនៅសហរដ្ឋអាមេរិក។ ប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជាបន្តមានភាពរឹងមាំ និងរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មក្នុងការបន្ថយផលប៉ះពាល់នៃវិបត្តិនិងគាំទ្រកំណើន៕”