" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-52227 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាដាក់ចេញនូវផលិតផលថ្មីមួយជួយឱ្យអ្នកខ្ចីប្រាក់គ្រប់រូបអាចគ្រប់គ្រងសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ
ភ្នំពេញ៖ ក្នុងគោលបំណងអាចបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការកែលម្អអក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC) បានដាក់ចេញនូវផលិតផលថ្មីគឺ Credit Report Plus ដែលជាមុខងារសេវាកម្មត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងមានតែនៅលើកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ CBC Mobile App។ នេះបើយោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ CBC កាលពីថ្មីៗនេះ។
CDC បានឱ្យដឹងថា មុខងារនេះនឹងជួយឱ្យអ្នកខ្ចីប្រាក់គ្រប់រូបអាចគ្រប់គ្រងសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួនបាន ដោយមុខងារ Credit Report PLUS រួមបញ្ចូលរបាយការណ៍ឥណទាន និងពិន្ទុ ខេ-ស្ករ នៅក្នុងមុខងារតែមួយ បង្ហាញអ្នកខ្ចីឱ្យឃើញពីស្ថានភាពសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន។ មុខងារនេះផ្តល់ជូនក្នុងតម្លៃសមរម្យជាងការបញ្ជាទិញរបាយការណ៍ឥណទាន និងពិន្ទុ ខេ-ស្ករ ដាច់ដោយឡែកពីគ្នា ដែលជួយឱ្យការពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងមានតម្លៃសមរម្យសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ពេញផ្ទៃប្រទេស។
អតិថិជនដែលបានស្នើសុំរបាយការណ៍សុខភាពហិរញ្ញវត្ថុតែមួយមុខពី CBC ឥឡូវនេះអាចទាញយកនូវអត្ថប្រយោជន៍ (1 Credit Report + 1 K-Score) នៃមុខងារ Credit Report PLUS ដោយចំណាយបន្ថែមតិចតួចបំផុត។
តាមរយៈការកែលម្អពិន្ទុ ខេ-ស្ករ របស់ខ្លួន អ្នកប្រើប្រាស់ទំនងជាអាចបង្កើនកម្រិតកម្ចីរបស់ខ្លួនបានច្រើន ដោយអាស្រ័យលើគោលការណ៍ ផ្តល់កម្ចីរបស់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុនានា។ ពិន្ទុនោះនឹងរំលេចឡើងនូវភាពស័ក្តិសមនឹងទទួលបានឥណទានរបស់អតិថិជនណាម្នាក់ជាចំនួនទោល ដែលជួយឱ្យអ្នកខ្ចីបានដឹងថាខ្លួនស្ថិតក្នុងស្ថានភាពបែបណា។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន អគ្គនាយកប្រតិបត្តិរបស់ CBC  មានប្រសាសន៍ថា ៖
“យើងខ្ញុំបានសម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់មុខងារ Credit Report PLUS ដើម្បីឲ្យស្របតាមតម្រូវការឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ហើយផ្តល់នូវជម្រើសតាមការពេញចិត្តដល់អ្នកប្រើប្រាស់ បន្ទាប់ពីបានសម្ភោធឱ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃរបស់យើងខ្ញុំបាន ១ឆ្នាំរួចមក។ មុខងារថ្មីនេះសំដៅកែលម្អអក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងលើកទឹកចិត្តដល់ឥរិយាបថហិរញ្ញវត្ថុ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវនៅកម្ពុជា។ អ្នកខ្ចីនឹងបានឃើញទិដ្ឋភាពសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួនកាន់តែច្បាស់ ហើយនឹងអាចធ្វើការកែលម្អ ភាពស័ក្តិសមនឹងទទួលបានឥណទានរបស់ខ្លួន រក្សាពិន្ទុ ខេ-ស្ករ ហើយរាយការណ៍ពីភាពអសុក្រឹត្យទាំងឡាយនៅក្នុងរបាយការណ៍ឥណទាន របស់ខ្លួនបាន”
យោងតាមទិន្នន័យចុងក្រោយក្នុងរបាយការណ៍សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលប្រចាំត្រីមាសទី៣ បោះពុម្ពដោយ CBC ការដាក់ពាក្យសុំឥណទានរបស់អ្នកប្រើប្រាស់កើនឡើងបាន ៣៨ភាគរយ ធៀបនឹងត្រីមាសទី២។ ទិន្នន័យបានបង្ហាញពីកំណើនសមតុល្យកម្ចីបាន ៥.៨៤ ភាគរយ។ កម្ចី៣០ថ្ងៃ ផុតកំណត់សង ក៏កើនឡើងបាន៦ភាគរយដែរ ដែលចំណុចនេះបង្ហាញពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើតប្រព័ន្ធជឿជាក់មួយ ដែលវាយតម្លៃហានិភ័យឥណទានបានភ្លាមៗ។ ជាមួយនឹងមុខងារ Credit Report Plus អ្នកខ្ចីអាចធ្វើការសម្រេចចិត្ត ដោយមានការគិតគូរប្រសើរជាងមុន។
មុខងារថ្មីលើកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ CBC Mobile នេះនឹងបង្កើនអក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ហើយបង្កើតនូវបរិយាកាសមួយដែលអាចឱ្យវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាចរីកចម្រើនបាន។ កាលណាសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់អ្នកខ្ចីត្រូវបានគេស្គាល់ទុកចិត្ត នោះអ្នកផ្តល់កម្ចី អាចបែងចែកកម្ចីដោយភាពជឿជាក់ ហើយបណ្តាអ្នកខ្ចីអាចធ្វើការកែលម្អភាពសក្តិសមនឹងទទួលបានឥណទានរបស់ខ្លួនបានដែរ។ ប្រព័ន្ធប្រកបដោយតម្លាភាពមួយនេះនឹងលើកទឹកចិត្តអ្នកខ្ចីឱ្យគិតគូរដល់សុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន តាមរយៈការរក្សារបាននូវពិន្ទុ ខេ-ស្ករ  ខ្ពស់ ដែលផ្តល់ភាពបត់បែនផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ។ របាយការណ៍ឥណទានផ្ទាល់ខ្លួន គូសបង្ហាញយ៉ាងព្រឹតព្រាងនូវប្រវត្ដិកម្ចីរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ ហើយពិន្ទុ ខេ-ស្ករ ប្រើវិធីវិភាគទិន្នន័យឈានមុខ ដើម្បីប្រមូលផ្តុំប្រវតិ្តនេះ ចូលជាពិន្ទុទោល ដែលចង្អុលបង្ហាញពីភាពសក្តិសមនឹងទទួលបានឥណទានរបស់អ្នកខ្ចីម្នាក់នោះ៕