កំណើន​ប្រតិបត្តិការទូទាត់​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល​កើនឡើងខ្ពស់ជំរុញឱ្យ​វិស័យធនាគារ​បន្ថែម​ការ​ផ្គត់ផ្គង់សេវាកម្ម​
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២​​ កំណើន​ប្រតិបត្តិការ​ទូទាត់ប្រាក់​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​កា​រកើ​ន​ឡើ​ង​ខ្ពស់​ធៀបនឹង​ឆ្នាំ២០២១​កន្លងទៅ ហើយតាមរយៈ​កំណើន​នៃការទូទាត់​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនេះ​ដែរ​បាន​ជំរុញឱ្យ​បណ្ដា​ធនាគារ​នានា​បង្កើនការ​ផ្គត់ផ្គង់សេវាកម្មថ្មីៗ​ដោយផ្ដោត​លើ​ប្រព័ន្ធឌីជីថល​ ។
ថ្លែងនៅក្នុងពិធី​បើក​សម្ពោធ​សាខាអ៊ីអន​មានជ័យ​​កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី​៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ លោកស្រី​ សុខ សោភា នាយិកា​ប្រតិបត្តិជាន់ខ្ពស់ផ្នែកទីនៃធនាគារអេស៊ីលីដា ភីអិល​ស៊ី​ បានមានប្រសាសន៍ថា​ ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ​ដែលទើបកន្លងទៅ​ថ្មីៗនេះ ជាកត់សម្គាល់ឃើញថា ​កំណើន​នៃការ​ប្រើប្រាស់​លើ​ឌីជីថល​កើនឡើង៨០ភាគរយ​លើ​សាច់ប្រាក់ដែល​អតិ​ថិ​ជ​ន​​ធ្វើប្រតិបត្តិការ​លើឌីជីថល ហើយ​៧៨ភាគរយ​លើ​ចំនួនប្រតិបត្តិ​ការ​។
លោក​ស្រីបន្តថា ៖
“កាលពីឆ្នាំ២០២១ ​ចំនួនទឹកប្រាក់ដែល​ធ្វើប្រតិបត្តិការ​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល​មាន​ចំនួនជាង ​៨៨​លានដុល្លារអាមេរិក ​ហើយក្នុងឆ្នាំ២០២២​​ទឹកប្រាក់ធ្វើប្រតិបត្តិការ​តាមឌីជីថល​មាន​ចំនួន ១៣៧​លានដុល្លារ​អា​មេរិក ដូច្នេះ​មានកំណើន​ខ្ពស់ ។ ចំណែក​ចំនួន​ប្រតិបត្តិការ​វិញឃើញថា​បានកើនឡើងពី ​៧៧​លា​ន​ប្រតិ​បត្តិ​ការ​​ក្នុងឆ្នាំ២០២១ កើនឡើងដល់​ ១៣៧​លាន​ប្រតិបត្តិការ​”
លោកស្រីបន្ថែមថា ៖
“តាមរយៈ​កំណើននៃប្រតិបត្តិការ​តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២​កន្លងទៅនេះ​បាន​បញ្ជា​ក់​​ពី​ចំណេះដឹងរបស់អតិថិជន​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា​ក្នុងវិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែប្រសើរ និង​មា​​ន​អ្នក​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ក្នុងវិស័យ​ធនាគារ​ក៏កើនឡើងខ្ពស់​ផងដែរ ។​  តាមរយៈ​កំណើន​នេះ​ធ្វើឱ្យ​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា​ត្រូវ​បង្កើនការ​ផ្គត់ផ្គង់​សេវាកម្មនេះបន្ថែម​ទៀត​ ជាក់ស្ដែង​សាខាអេស៊ីលីដា អ៊ីអន​មានជ័យ មាន​បំពាក់នូវ​ម៉ាស៊ីនធ្វើប្រតិបត្តិការ​ដោយស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ ព្រមជាមួយ​នឹងបុគ្គលិក​រង់ចាំបម្រើ​អតិថិជន​រៀងរាល់​ថ្ងៃ ចាប់ពីម៉ោង​៩ព្រឹក​ដល់​ម៉ោង៧​ល្ងាច”
លោកស្រី​ កែប ពិសី នាយិកា​សាខា​នៃធនាគារអេស៊ីលីដា​អ៊ីអនមានជ័យ​បានឱ្យដឹងថា​ សម្រាប់សាខា​អ៊ីអន​មានជ័យ​គឺដូចនឹង​សាខាដទៃទៀតដែរ មានបម្រើ​សេវាកម្មដូចគ្នា តែសាខា​នេះគឺបម្រើអតិថិជន​រៀងរាល់ថ្ងៃ​ ពីព្រោះតែទីតាំង​គឺស្ថិតនៅក្នុងផ្សារទំនើប​ដែលអតិថិជនអាច​សួរ​នាំព័ត៌មាននានា​ ឬក៏ដក​ដាក់ប្រាក់​នៅក្នុង​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា​បាន​ផងដែរ ៕