ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈសារអបអរសាទរទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ ១ ឧសភា បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានពលករសរុបចំនួន ១ ៣០១ ៦០៩ នាក់ នៅក្នុងប្រទេសចំនួន ៧ ដែលការផ្ទេរប្រាក់របស់ពលករទាំងនោះផ្ញើមកគ្រួសាររបស់ពួកគេមានចំនួនរាប់ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំៗ ដែលជាការរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងសុខុមាលភាពរបស់គ្រួសារពលករទាំងនោះ។
យោងតាមសារនេះបានបញ្ជាក់ថា រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងអង្គការសហប្រជាជាតិលើកម្មវិធីមុខរបរ និងការងារសមរម្យយុវជននៅកម្ពុជា (DLY) ដំណាក់កាលទី២ សម្រាប់ជួយដល់យុវជនឱ្យទទួលបានជំនាញតាមគន្លងថ្មីប្រកបដោយគុណភាព ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ។
ដោយបានផ្តល់ឱកាសការងារដល់ពលករធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេសសរុបចំនួន ១ ៣០១ ៦០៩នាក់ នៅក្នុងប្រទេសចំនួន ៧ រួមមាន ៖ ប្រទេសថៃ មានចំនួន ១ ២២០ ១៩៧ នាក់ ប្រទេសកូរ៉េ មានចំនួន ៤៥, ៨៦៦ នាក់ ម៉ាឡេស៊ី មានចំនួន ២៣ ០២៧ នាក់ ប្រទេសជប៉ុន មានចំនួន ១១ ៤៥៣ នាក់ សិង្ហបុរី មានចំនួន ៨២១ នាក់ ហុងកុង មានចំនួន ២០២ នាក់ អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត មានចំនួន ៤៣ នាក់។
“បើតាមការប៉ាន់ប្រមាណពីប្រាក់បញ្ញើ ដែលក្មួយៗពលករបានផ្ញើជូនក្រុមគ្រួសារក្នុង១ឆ្នាំៗជាច្រើនពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលតាមរយៈទឹកប្រាក់ទាំងនេះបានចូលរួមចំណែកជំរុញដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ហើយជីវភាពរស់នៅរបស់ក្រុមគ្រួសារពលករកាន់តែប្រសើរឡើងផងដែរ”
ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈបានប៉ាន់ប្រមាណថា ការផ្ញើប្រាក់របស់ពលករទៅគ្រួសារមានប្រមាណ ៣ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២១។ យោងតាមរបាយការណ៍សង្ខេបរបស់ក្រសួងការងារបានឱ្យដឹងថា ប្រាក់ចំណូលរបស់ពលករកម្ពុជាទាំងនេះបានរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងកម្រិតជីវភាពរបស់គ្រួសារពលករ។ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏កំពុងបន្តជំរុញការអនុវត្តគោលនយោបាយស្តីពីទេសន្តរប្រវេសន៍ការងារសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ និងបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធក្នុងការការពារ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិ និងផលប្រយោជន៍ពលករទាំងការទទួលបានកិច្ចគាំពារសង្គមក្នុងពេលបម្រើការងារ និងពេលត្រឡប់មកស្រុកកំណើតវិញ។
សូមបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបាន និងកំពុងសហការជាមួយបណ្តាប្រទេសអាស៊ានក្នុងការអនុវត្តរបបសោធន ដោយពលករអាចផ្ទេរសមាជិកភាព អតីតភាពការងារ និងការបង់ភាគទានបេឡាសន្តិសុខសង្គមពីប្រទេសមួយទៅប្រទេសមួយបន្ទាប់ពីចប់កិច្ចសន្យាការងារ ដើម្បីធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការគិតប្រាក់សោធននិវត្តន៍ផងដែរ៕