ពលករកម្ពុជា​​ធ្វើ​ការ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេសបានផ្ទេរប្រាក់​ជាង ​៣​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​មកកាន់គ្រួសារនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈសារ​អបអរសាទរ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ ១ ឧសភា បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មាន​ពលករ​សរុប​ចំនួន ១ ៣០១ ៦០៩ នាក់ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ចំនួន ៧ ដែលការផ្ទេរប្រាក់របស់ពលករទាំងនោះផ្ញើមកគ្រួសាររបស់ពួកគេមានចំនួនរាប់ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំៗ ដែលជាការរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងសុខុមាលភាពរបស់គ្រួសារពលករទាំងនោះ។
យោងតាម​សារ​នេះបានបញ្ជាក់ថា រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងអង្គការសហប្រជាជាតិលើកម្មវិធីមុខរបរ និងការងារសមរម្យយុវជននៅកម្ពុជា (DLY) ដំណាក់កាលទី២ សម្រាប់ជួយដល់យុវជនឱ្យទទួលបានជំនាញតាមគន្លងថ្មីប្រកបដោយគុណភាព ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ។
ដោយបានផ្តល់ឱកាសការងារដល់ពលករធ្វើការងារនៅក្រៅប្រទេសសរុបចំនួន ១ ៣០១ ៦០៩នាក់ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ចំនួន ៧  រួម​មាន ៖ ប្រទេសថៃ មានចំនួន ១ ២២​០ ១៩៧ នាក់ ប្រទេសកូរ៉េ មានចំនួន ៤៥​​, ៨៦៦ នាក់ ម៉ាឡេស៊ី មានចំនួន ២៣ ០២៧ នាក់ ប្រទេសជប៉ុន មានចំនួន ១១ ៤៥៣ នាក់ សិង្ហបុរី មានចំនួន ៨២១ នាក់​​ ហុងកុង មានចំនួន ២០២ នាក់ អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត មានចំនួន ៤៣ នាក់។
“បើតាមការប៉ាន់ប្រមាណពីប្រាក់បញ្ញើ ដែលក្មួយៗពលករបានផ្ញើជូនក្រុមគ្រួសារក្នុង១ឆ្នាំៗជាច្រើនពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលតាមរយៈទឹកប្រាក់ទាំងនេះបានចូលរួមចំណែកជំរុញដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ហើយជីវភាពរស់នៅរបស់ក្រុមគ្រួសារពលករកាន់តែប្រសើរឡើងផងដែរ”
ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះបណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈបាន​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា ការ​ផ្ញើ​ប្រាក់​របស់ពលករ​ទៅ​គ្រួសារ​មាន​ប្រមាណ ៣​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​​ឆ្នាំ២០២១។ យោងតាមរបាយការណ៍សង្ខេបរបស់ក្រសួងការងារបានឱ្យដឹងថា ប្រាក់ចំណូលរបស់ពលករកម្ពុជាទាំងនេះបានរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងកម្រិតជីវភាពរបស់គ្រួសារពលករ។ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏កំពុងបន្តជំរុញការអនុវត្តគោលនយោបាយស្តីពីទេសន្តរប្រវេសន៍ការងារសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ និងបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធក្នុងការការពារ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិ និងផលប្រយោជន៍ពលករទាំងការទទួលបានកិច្ចគាំពារសង្គមក្នុងពេលបម្រើការងារ និងពេលត្រឡប់មកស្រុកកំណើតវិញ។
សូមបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបាន និងកំពុងសហការជាមួយបណ្តាប្រទេសអាស៊ានក្នុងការអនុវត្តរបបសោធន ដោយពលករអាចផ្ទេរសមាជិកភាព អតីតភាពការងារ និងការបង់ភាគទានបេឡាសន្តិសុខសង្គមពីប្រទេសមួយទៅប្រទេសមួយបន្ទាប់ពីចប់កិច្ចសន្យាការងារ ដើម្បីធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការគិតប្រាក់សោធននិវត្តន៍ផងដែរ៕