" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-finance-template post-template-templatesfinance-template-php single single-post postid-79357 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ដើម្បីរក្សាប្រសិទ្ធភាពរបស់ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ស្របតាមវឌ្ឍនភាពនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក៏ដូចការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃវិស័យធនាគារ ប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ដើម្បីរក្សាប្រសិទ្ធភាពរបស់ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូល ខណៈហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូទាត់ត្រូវបានធ្វើទំនើបកម្មជាបន្តបន្ទាប់ លើប្រព័ន្ធផាត់ទាត់ជាតិ និងប្រព័ន្ធសេវាទូទាត់រហ័សក្នុងគោលចំណងសម្រួលដល់គ្រឹះស្ថានសមាជិក និងអ្នកប្រើប្រាស់។
ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូទាត់ត្រូវបានធ្វើទំនើបកម្មជាបន្តបន្ទាប់ តាមរយៈការធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មលើមុខងារបន្ថែមចាំបាច់មួយចំនួនលើប្រព័ន្ធផាត់ទាត់ជាតិ និងប្រព័ន្ធសេវាទូទាត់រហ័សក្នុងគោលចំណងសម្រួលដល់គ្រឹះស្ថានសមាជិក និងអ្នកប្រើប្រាស់។ ស្តង់ដា KH កូដ ត្រូវបានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការទូទាត់តាម QR កូដ ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព កាត់បន្ថយចំណាយប្រតិបត្តិការ និងជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។
ក្នុងគោលដៅធានាបានស្ថិរភាព បង្កើនជំនឿទុកចិត្តពីសាធារណជនលើប្រព័ន្ធទូទាត់ ជំរុញការទូទាត់ជាអេឡិចត្រូនិកក្នុងសេដ្ឋកិច្ច និងពង្រឹងភាពរឹងមាំរបស់គ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់ ការត្រួតពិនិត្យលើឯកសារ និងដល់ទីកន្លែងត្រូវបានធ្វើឡើង ដើម្បីវាយតម្លៃពីស្ថានភាពជាក់ស្វែងរបស់គ្រឹះស្ថានផ្ដល់សេវាទូទាត់ តាមដានពីវឌ្ឍនភាពអាជីវកម្ម និងបញ្ហាប្រឈមនានា និងដាក់ចេញនូវអនុសាសន៍ ដើម្បីទប់ស្កាត់នូវហានិភ័យ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០២២ គ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់ចំនួន ៣៥ ទទួលបានអាជ្ញាប័ណ្ណ និងគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ២ ទទួលបានលិខិតអនុញ្ញាតធ្វើប្រតិបត្តិការទូទាត់សងប្រាក់ ដែលមានអតិថិជនចុះឈ្មោះបង្កើតគណនីអីវ៉ាឡេតសរុប ១៧,៥ លានគណនី។ គ្រឹះស្ថានធនាគារនឹងហិរញ្ញវត្ថុ ៤១ បានចេញផ្សាយប័ណ្ណទូទាត់ គ្រឹះស្ថានចំនួន ៣៧ ផ្ដល់សេវាធនាគារតាមអ៊ីនធឺណេត និងគ្រឹះស្ថានចំនួន ៣៣ ផ្តល់សេវាធនាគារចល័ត។ ចំនួនប្រតិបត្តិការរបស់សេវាទូទាត់សងប្រាក់បានកើនឡើងពី ៧០៨ លានប្រតិបត្តិការដល់ ១ ពាន់លានប្រតិបត្តិការ ហើយទំហំប្រាក់ក៏បានកើនឡើងដល់ ២៧២,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក (កើន ៣៤%) ស្មើនឹងជាង ១០ ដង នៃផ.ស.ស។
ទន្ទឹមនេះ ការទូទាត់ឆ្លងដែនជាមួយបណ្តាប្រទេសដទៃទៀតក្នុងតំបន់ក៏ត្រូវបានបន្តជំរុញជាលំដាប់ ដោយបាននិងកំពុងបន្តភ្ជាប់ការទូទាត់ឆ្លងដែនជាមួយធនាគារកណ្តាលឡាវ និងធនាគាររដ្ឋវៀតណាម បន្ទាប់ពីកិច្ចសហការជោគជ័យជាមួយធនាគារកណ្ដាលថៃ ដើម្បីសម្រួលការទូទាត់ឆ្លងដែនឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល រហ័ស សុវត្ថិភាព និងជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។
ប្រតិបត្តិការសរុបរបស់ប្រព័ន្ធទូទាត់សងប្រាក់បានកើនពី ១០,៤ លានប្រតិបត្តិការ ដល់ប្រមាណ ២៦,៦ លានប្រតិបត្តិការ ហើយទំហំទឹកប្រាក់ក៏បានកើនឡើងដល់ប្រមាណ ១៧២,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក (កើន ៣១,៣%) ស្មើនឹងជាង ៦ដង នៃ ផ.ស.ស។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានថ្លែងថា ចាប់តាំងពីវិបត្តិកូវីដ-១៩មក ការជួញដូរតាមប្រព័ន្ធអនឡាញមាននិន្នាការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័ស ហើយមធ្យោបាយទូទាត់អេឡិចត្រូនិកកាន់តែពេញនិយមនៅទូទាំងប្រទេស ស្របពេលដែលចំនួនការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទចល័តមាន ១៩,៦លានគ្រឿង និងអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណែតកើនដល់ ១៨ លាននាក់។ ដើម្បីដើរឱ្យទាន់ការវិវត្តដ៏ឆាប់រហ័សនេះ ប្រព័ន្ធទូទាត់ត្រូវបានធ្វើទំនើបកម្មជាលំដាប់ សម្រាប់ការសម្រួលដល់ការទូទាត់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព សុវត្ថិភាព និងឆាប់រហ័ស ។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ បានបន្តថា បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រព័ន្ធទូទាត់កម្ពុជា ជាពិសេសប្រព័ន្ធបាគង និងខេអេចឃ្យូអរ (KHQR) បានសម្រួលដល់ការទូទាត់ឆ្លងគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងបានលើកមុខមាត់នៃប្រព័ន្ធទូទាត់កម្ពុជានៅលើឆាកអន្តរជាតិចំពោះភាពច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ខ្ពស់ ស្របពេលដែលគណនីអ៊ីវ៉ាឡេតបានកើនគួរឡើងឱ្យកត់សម្គាល់ដល់ ១៧,៩ លានគណនី។
លើសពីនេះ ការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ជាមួយប្រទេសផ្សេងទៀតនៅក្នុងតំបន់ ត្រូវបានជំរុញជាលំដាប់ សំដៅរួមចំណែកលើកកម្ពស់ពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគ ទេសចរណ៍ និងការបង្វែរប្រាក់ពីក្រៅប្រទេស។ កន្លងមកធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានភ្ជាប់ប្រព័ន្ធទូទាត់ជាមួយប្រទេសថៃ និងម៉ាឡេស៊ី និងកំពុងបញ្ចប់ការតភ្ជាប់ជាមួយប្រទេសឡាវ និងវៀតណាម ដើម្បីដាក់ឱ្យដំណើរការនាពេលឆាប់ៗនេះ ។
ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ មានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា អត្ថប្រយោជន៍នៃទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទូទាត់ ត្រូវបានបង្ហាញយ៉ាងជាក់ច្បាស់ក្នុងអំឡុងពេលបិទខ្ទប់ ដោយបានគាំទ្រដល់ដំណើរការអាជីវកម្មនានាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងវិធានការគាំពារសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ឧបត្ថម្ភដល់កម្មករ-និយោជិតនិងប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ បានភ្លាមៗ និងមានតម្លាភាព។
ទោះយ៉ាងណា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក៏បានយកចិត្តទុកដាក់លើការការពារហានិភ័យពីឧក្រិដ្ឋកម្មបច្ចេកវិទ្យា (Cybercrime) តាមរយៈការតាមដានជាប្រចាំលើដំណើរការប្រព័ន្ធទូទាត់ ការពង្រឹងបទប្បញ្ញតិ្តពាក់ព័ន្ធ និងការត្រួតពិនិត្យគ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់៕