" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-finance-template post-template-templatesfinance-template-php single single-post postid-97886 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) នឹងរៀបចំសន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ នៅថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍នេះ
ភ្នំពេញ ៖ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) នឹងរៀបចំសន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ នៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា សប្តាហ៍នេះ នាខេត្តសៀមរាប ក្រោមប្រធានបទ «បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ ភាពធន់ និងនិរន្តរភាព វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា»។
ព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំនេះនឹងមានការចូលរួមពីសំណាក់ឥស្សរជនលេចធ្លោជាច្រើន រួមទាំងអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ សេដ្ឋវិទូ ថ្នាក់ដឹកនាំអាជីវកម្ម ថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗផ្សេងទៀត ដែលនឹងរួមគ្នាពិភាក្សាអំពីប្រធានបទសំខាន់ៗ ដែលកំពុងទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោក សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបានថ្លែងថា នេះជាលើកទី១៦ ហើយ​ដែលសមាគមបានរៀបចំសន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ ដើម្បីជជែកពិភាក្សាអំពីនិន្នាការនានា បញ្ហាប្រឈម និងដំណោះស្រាយ ក៏ដូចជាវឌ្ឍនភាពសំខាន់ៗរបស់វិស័យ និងដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធថ្មីៗ និងចំណេះដឹង​ពីសំណាក់វាគ្មិនជំនាញ ដើម្បីបន្តគាំទ្រ និងពង្រឹងកំណើនវិស័យហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព និងនិរន្តរភាព។
លោក សុខ វឿន មានប្រសាសន៍ថា ៖
« សន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ មិនត្រឹមតែជាធាតុចូលដ៏ចម្បងសម្រាប់កិច្ចការអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយបរិយាបន្នប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងនឹងក្លាយជាវេទិកា និងកាលានុវត្តភាពដ៏សំខាន់សម្រាប់កិច្ចពិភាក្សា ការ​ផ្លាស់​ប្តូរមតិយោបល់រវាងនិយ័តករ អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ដៃគូអភិវឌ្ឍ វិនិយោគិន ម្ចាស់ជំនួយ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងភាគីពាក់ព័ន្ធដើម្បីធ្វើការរួមគ្នាក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវនៅកម្ពុជា»។
«សន្និសីទនេះនឹងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពាំនាំនូវយុទ្ធសាស្រ្តសំខាន់ៗ និន្នាការ ក៏ដូចជាបទបញ្ញតិច្បាប់នានា ជាពិសេសគឺការចែករំលែកបទពិសោធថ្មីៗពីវាគ្មិនជំនាញ ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យ បញ្ហាប្រឈម និងគំនិតផ្តួចផ្តើមនានារបស់វិស័យ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់ដើម្បីកិច្ចការពង្រឹងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅថ្ងៃអនាគត»។
សន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣នេះ នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងដោយផ្តោតលើប្រធានបទសំខាន់ៗចំនួន៤ រួមមាន៖ ១/. ការឆ្លុះបញ្ចាំងពីស្ថានភាព និងលក្ខណៈនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ស្ថិរភាពរបស់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ បញ្ហាប្រឈម និងឱកាស ២/. ការចែករំលែកពីដំណើរការ និងការអនុវត្តល្អៗ​នៃយន្តការហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគាំទ្រសហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ តូច និងមធ្យម ហិរញ្ញប្បទានបៃតង និងទឹកស្អាត អនាម័យ ៣/. ការពង្រឹងភាពធន់សម្រាប់វិស័យ​ និងដំណោះស្រាយប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ៤/. ការពិនិត្យឡើងវិញពីបញ្ហាប្រឈម ឱកាស ​និងសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមនៃអង្គសន្និសីទស្តីពីការពង្រឹងបរិយាបន្ននៅកម្ពុជាប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ និងនិរន្តភាព។
សូមចូលរួម​ក្នុងសន្និសីទមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ នេះ ដើម្បីទទួលបានចំណេះដឹង និងបទពិសោធល្អៗ ដោយគ្រាន់តែចុះឈ្មោះទិញសំបត្រចូលរួម តាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://qrco.de/AMC2023
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទាក់ទងមកកាន់ទូស័ព្ទលេខ 016 768 494 / 092 768 494 ឬអ៊ីមែលមកកាន់ Info@cma-network.org ឬ training-event@cma-network.org៕