ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេលប្រមាណ១ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ការទិញលក់លំនៅឋានក្នុងរាជធានីភ្នំពេញមានភាពថមថយជាងឆ្នាំ២០២០, ២០២១ និងឆ្នាំ ២០២២ទៅទៀត ដោយសារតែវិបត្តិនៃសេដ្ឋកិច្ចសកល ប៉ុន្តែឆាប់ៗខាងមុខនេះ ទីផ្សារលំនៅឋានរំពឹងថានឹងមានកំណើនឡើងវិញ ដោយសារប្រជាពលរដ្ឋមានតម្រូវការទិញផ្ទះថ្មីៗកើនឡើង ។
លោក មឿង រដ្ឋា នាយកប្រតិបត្តិបុរីវិមានភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ការលក់ផ្ទះពីបុរីវិមានភ្នំពេញក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ឃើញថាមានការថមថយជាងឆ្នាំ២០២០ – ២០២១ និងឆ្នាំ២០២២ទៅទៀត ដោយសារតែស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកលក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ នៅតែមិនទាន់មានភាពប្រសើរឡើង ដូច្នេះប្រជាពលរដ្ឋដែលមានតម្រូវការទិញផ្ទះបានផ្អាកសិន ដោយរង់ចាំមើលពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចល្អប្រសើរឡើងវិញ ។
លោកបន្តថា ប្រជាពលរដ្ឋដែលស្វែងរកទិញផ្ទះក្នុងបច្ចុប្បន្នមានភាពឆ្លាតវៃជាងមុនឆ្ងាយណាស់ ដោយពួកគេសួរនាំព័ត៌មានល្អិតល្អន់គ្រប់ជ្រុងជ្រោយមុននឹងសម្រេចចិត្តកក់លុយទិញផ្ទះ ពីព្រោះ តែមួយរយៈមុននេះមានព័ត៌មានជាច្រើនមិនល្អជុំវិញអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមួយចំនួនលើភាពមិនប្រក្រតី ដូចជាបង់លុយផ្ដាច់ហើយមិនទទួលបានផ្ទះ ផ្ទះមិនមានប្លង់រឹងស្របច្បាប់ត្រឹមត្រូវជាដើម ។
លោកបន្ថែមថា សម្រាប់បុរីរបស់លោកក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ មិនទាន់មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍បន្តទេ ប៉ុន្តែនៅពេលឆាប់ៗឬអាចថាក្នុងឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ ក្រុមហ៊ុននឹងចាប់ផ្ដើមអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងថ្មីៗដើម្បីផ្គត់ផ្គង់លំនៅឋានជូនអតិថិជន ដែលមានតម្រូវការនៅពេលខាងមុខ ។
លោក រដ្ឋា បានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រជាពលរដ្ឋទិញលំនៅឋានដោយបង់រំលស់ជាមួយបុរី ឬធនាគារមានច្រើនជាងប្រជាពលរដ្ឋទិញដោយយកលុយទាំងដុលមកទិញ ទោះបីជាពួកគាត់មានលុយទាំងដុលមកតិញក៏ដោយ ព្រោះថាពួកគាត់ទិញដោយរំលស់ជាមួយបុរី ឬជាមួយធនាគារ អាចធ្វើឱ្យពួកគាត់សល់លុយមួយចំនួនសម្រាប់រកស៊ី ឬអាជីវកម្ម ។
លោក ថាន់ ចាន់ណា អ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមួយកន្លែងនៅប៉ែកខាងកើតរាជធានីភ្នំពេញ បានបញ្ជាក់ថា នៅពេលអនាគតខាងមុខឆាប់ៗនេះ ទីផ្សារលំនៅឋាននៅភ្នំពេញនឹងមានការកើនឡើងខ្ពស់ ដូច្នេះអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមួយចំនួននៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងរបស់ខ្លួនដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ជូនអតិថិជននៅពេលខាងមុខ ពោលគឺនៅពេលដែលស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចមានភាពប្រសើរឡើងវិញ ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើទោះបីជាក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ការទិញលក់លំនៅឋាននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញមានការថមថយជាងមុន ប៉ុន្តែអ្នកអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួននៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងរបស់ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ ដែលធ្វើឱ្យគម្រោងលំនៅឋានក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគិតត្រឹមខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ មានចំនួន ១៨ ៤៤០ គម្រោង មានក្រឡាផ្ទៃសរុបជាង ៣៨,៨២ លានម៉ែត្រក្រឡា គិតជាទឹកប្រាក់វិនិយោគមានរហូតដល់ ១៥,៤៤ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ៕