ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារ SME បានបញ្ចេញប្រាក់កម្ចីជាង ៨០ លានដុល្លារដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមចំនួន ៦៣៤ តាមរយៈគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមដំណាក់កាលទី ២ (SCFS II) គិតត្រឹមចុងឆ្នាំតុលា ឆ្នាំ២០២១។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារ SME កាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះបានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ មានសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមចំនួន ៦៣៤ ដែលទទួលបានប្រាក់កម្ចីពីគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមដំណាក់កាលទី ២ (SCFS II) ជាមួយទំហំឥណទានចំនួន ៨០,៤ លានដុល្លារអាមេរិក ឬស្មើនឹង ៨០,៤% នៃគម្រោងថវិកាសរុប។
របាយការណ៍ដដែលបានឱ្យដឹងថា ទំហំឥណទានចំនួន ៨០,៤ លានដុល្លារអាមេរិក ឬស្មើនឹង ៨០,៤% នៃគម្រោងថវិការសរុប គឺក្នុងនោះឥណទានសម្រាប់វិស័យអាទិភាពមាន ៤៥% ខណៈវិស័យទូទៅមាន ៥៥% ហើយ ២៥% នៃឥណទានដែលបានបញ្ចេញត្រូវបានផ្តល់ជូនសហគ្រិនជាស្ត្រី។
គម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជំហានទី 2 (SCFS II) គឺស្ថិតក្រោមកិច្ចផ្តូចផ្តើមពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញាវត្ថុ ធនាគារ SME សហការជាដៃគូរពីសំណាក់ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញាវត្ថុក្នុងស្រុកទាំង ២៨ មានកិត្តិយសក្នុងការដាក់ចេញនៅគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជំហានទី ២ ដែលមានអត្រាការប្រាក់ទាប ៦,៥% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ នេះជាដំណឹងដ៏ល្អសម្រាប់បងប្អូនសហគ្រិនទាំងអស់ដែលមានបំណងចង់ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មថ្មី ពង្រីកអាជវកម្មបន្ថែម ឬកំពុងស្វែងរកទុនដើម្បីស្តារអាជីវកម្មឡើងវិញ៕