កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីក្នុងស្រុកនៅតែអាចផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបានគ្រប់គ្រាន់
ផ្ទុយពីការលើកឡើងថាការផ្គត់ផ្គង់ត្រីនៅក្នុងទីផ្សារជួបបញ្ហានោះ ម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីដែលជាវារីវប្បករនៅកម្ពុជាបានអះអាងថា ការបញ្ចេញត្រីពីក្នុងស្រះបញ្ជូនទៅកាន់ទីផ្សារក្នុងស្រុកនៅតែមានសកម្មភាព និងគ្រប់គ្រាន់ ដោយមិនចាំបាច់ពឹងផ្អែកទៅលើការនាំត្រីចូលពីប្រទេសជិតខាងនោះទេ ខណៈដែលទិន្នផលនៃការចិញ្ចឹមមានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់។
រូបភាព ៖ បែចិញ្ចឹមត្រីសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារក្នុងស្រុក
លោក សុខ ហៃ ជាម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមត្រីប្រារស់នៅភូមិត្រពាំងអញ្ចាញ ឃុំស្វាយជ្រុំ ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដែលស្រះធំៗចំនួន2 បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នលោកបានដាក់ចិញ្ចឹមកូនត្រីប្រាប្រមាណជាង 100ពាន់ ទៅ 130ពាន់ក្បាល ដែលពេលវេលានៃការដាក់កូនត្រីពូជចិញ្ចឹមមានគម្លាតពេលខុសៗគ្នា ហើយអាចប្រមូលផលត្រីបានក្នុងបរិមាណសរុបប្រមាណពី 50 ទៅ 80 តោនក្នុង1ស្រះ។
អ្វីដែលជាវិជ្ជមាននៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺកសិដ្ឋានរបស់លោកមិនមានបញ្ហាទីផ្សារនោះទេ ពោលគឺទទួលបានការបញ្ជាទិញជាប្រចាំចាប់ពី 1-2 តោនជារៀងរាល់ថ្ងៃ ហើយតម្លៃដែលទទួលបានគឺ 5,000រៀល/គីឡូក្រាម។
ជាមួយនឹងការលើកឡើងពីភាពល្អប្រសើរនៃទីផ្សារត្រីចិញ្ចឹមក្នុងស្រុកនៅពេលនេះ លោក សុខ ហៃ ក៏បានបង្ហាញពីភាពជឿជាក់ថា នៅថ្ងៃខាងមុខនេះ ទីផ្សារត្រីចិញ្ចឹមកាន់តែទូលាយជាងពេលបច្ចុប្បន្ន ខណៈដែលលោកក៏មានបំណងបន្ថែមចំនួនស្រះឲ្យបានច្រើនជាងនេះ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារទាំងនៅក្នុងខេត្ត និងបញ្ជូនទៅបណ្តាខេត្តផ្សេងទៀត។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានលើកទឹកចិត្តចំពោះការព្យាយាមខិតខំប្រឹងប្រែង និងការប្រកាន់ខ្ជាប់របរចិញ្ចឹមត្រី ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យវារីវប្បកម្មក្នុងស្រុក ហើយក៏សារទរចំពោះព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងទីផ្សារ និងតម្លៃ ដែលទទួលបានផងដែរ។
រូបភាព ៖ ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ និងនេសាទ ចុះពិនិត្យស្រះចិញ្ចឹមត្រី
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានណែនាំដល់រដ្ឋបាលជលផល មន្ត្រីជំនាញនៃរដ្ឋបាលជលផល និងមន្ទីររាជធានី-ខេត្តទាំងអស់ត្រូវខិតខំសិក្សាស្រាវជ្រាវ ពិសោធន៍ និងផលិតពូជត្រីដែលមានគុណភាព លើកកម្ពស់ការងារបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសថ្មីៗដើម្បីបង្កើនគុណភាពផលត្រី ផ្តល់ការលើកទឹកចិត្ត និងជួយផ្សារភ្ជាប់រវាងវារីវប្បករ ដែលជាអ្នកផលិត និងអ្នកប្រមូលទិញ ជាពិសេសពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងការលួចនាំចូលត្រីខុសច្បាប់ពីប្រទេសជិតខាង។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានឱ្យដឹងថា គិតចាប់ពីខែមករា រហូតមកដល់ពេលនេះ ទិន្នផលវារីវប្បកម្មសរុបរួមរបស់ខេត្តកំពង់ឆ្នាំងបានសម្រេចប្រមាណជាង 10,500 តោន ក្នុងនោះស្រះដំណើរការមានចំនួន 631 ស្រះ ទទួលបានផលត្រីស្មើនឹង 3,200 តោន និងមានបែសរុបចំនួន 740បែ ស្មើ 7,300តោន៕