រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មអះអាងថា កម្ពុជាមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់បន្លែនៅទូទាំងប្រទេស
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខប្រមាញ់ និងនេសាទ ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានមានអះអាងថា កម្ពុជាមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការនៅទូទាំង​ប្រទេស ហើយថែមទាំងអាចមានសមត្ថភាពធ្វើការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅស្រុកថែមទៀតផង។
ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការលើកឡើងដោយគ្មានមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ និងគ្រប់គ្រាន់ថាកម្ពុជាត្រូពឹងផ្អែកមួយចំណែកធំទៅលើការនាំចូលបន្លែពីប្រទេស​ជិត​ខាង ជាពិសេសប្រទេសវៀតណាមនោះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្មបានអះអាងថា កម្ពុជាមិនត្រឹមតែអាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការបន្លែក្នុងប្រទេសគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ប៉ុន្តែ​ថែម​ទាំងអាចនាំចេញទៅទីផ្សារក្រៅប្រទេសថែមទៀតផង។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានបញ្ជាក់តាមរយៈសចក្ដីប្រកាសកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី21 ខែមេសា ឆ្នាំ2021ថា ជាទូទៅតម្រូវការបន្លែក្នុង​ស្រុកប្រចាំឆ្នាំមាន​ប្រមាណ1លាន​តោន ប៉ុន្តែការផលិត និងផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកបានប្រមាណ ០,75លានតោន។ ដូច្នេះយើងអាចផ្គត់ផ្គង់បានប្រហែល 75ភាគរយជាមធ្យម (អាចប្រែប្រួលតាមរដូវ ពោលគឺនៅរដូវប្រាំង ក្រោម70ភាគរយ និងរដូវរំហើយ80ភាគរយ)។ ដោយឡែកសម្រាប់ការនាំចូលបន្លែកម្ពុជា គឺជាប្រភេទ​បន្លែ​តំបន់​ត្រជាក់មួយចំនួនតូចដែលពិបាកដាំនៅកម្ពុជាតែប៉ុណ្ណោះ។
បច្ចុប្បន្ននេះ កម្ពុជាមិនមែនខ្វះផលិតផលបន្លែក្នុងស្រុកទេ ផ្ទុយទៅវិញកសិករដាំបន្លែ និងបណ្ដាកសិករជាច្រើនកំពុងប្រមូលផលបន្លែ ប៉ុន្តែលំបាកដឹក​មក​លក់​នៅភ្នំពេញបានដោយសារវិធានការបិទខ្ទប់ការវាលដាលជំងឺកូវីដ-19។ ជាក់ស្ដែង តំណាងបណ្តាកសិករនៅស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល បានឱ្យដឹងថានៅ​ក្នុង​អំឡុងពេលបិទខ្ទប់នេះ កសិករពិបាកលក់បន្លែដោយសារចំនួនអ្នកប្រមូលទិញបន្តថយចុះ។ នៅផ្សារអីអន ផ្សារភូមិកសិកម្មធម្មជាតិ និងហាងផ្សារខ្មែរ​បន្លែ​ធម្មជាតិលក់បន្លែសុវត្ថិភាពគ្មានជាតិគីមី ខ្លះទៀតក៏ពុំមានបន្លែលក់គ្រប់គ្រាន់ដែរ ដោយសារមានការបិទផ្លូវ ពិបាកដឹកយកមកភ្នំពេញ ជាពិសេសក្រុម​កសិករ​នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី និងខេត្តកណ្ដាលដែលបានចុះកិច្ចសន្យាជាមួយផ្សារទាំងនេះ។
នៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសដដែលបានបន្តថា ជាការអនុវត្តកន្លងមក ក្រសួងបានខិតខំពង្រឹងសហគមន៍កសិកម្ម ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការផ្តល់បច្ចេកទេស ឥណទាន និងភ្ជាប់ទីផ្សារលក់ផលិតផលតាមរយៈការធ្វើផលិតកម្មកសិកម្មតាមកិច្ចសន្យា។ មកទល់ពេលនេះ យើងបាន បង្កើតសហគមន៍​កសិកម្ម​សរុប​ចំនួន 1,200សហគមន៍ ដោយមានម្ចាស់ភាគហ៊ុនចំនួន 144,306នាក់ និងប្រាក់ភាគហ៊ុនចំនួនប្រមាណ 12លានដុល្លារអាមេរិក និងដើមទុនសរុបចំនួន​ប្រមាណ 24.8 លានដុល្លារអាមេរិក ព្រមទាំងបានចុះ កិច្ចសន្យាផលិតកម្មកសិកម្មចំនួន 165សហគមន៍។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទីផ្សារ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានខិតខំជំរុញការចរចាស្តីពីលក្ខខណ្ឌតម្រូវភូតគាម​អនាម័យ​លើ​មុ​ខ​ដំណាំសំខាន់ៗ ដើម្បីបើកទីផ្សារជាមួយបណ្តាប្រទេសដែលមានបំណងនាំចូលកសិផលកម្ពុជា ដែលយើងសម្រេចបានជោគជ័យជាច្រើនរួចមកហើយ។ ជាក់ស្ដែង នៅឆ្នាំ2020 យើងអាចផលិតនូវផលិតផលកសិកម្មសរុបបានជាង 20លានតោន ហើយនាំចេញកសិផលសរុបបានចំនួនជាង 13លានតោន ដោយទទួល បានចំណូលពីការនាំចេញប្រមាណជាង 3,433 លានដុល្លារ។ យើងបានបណ្តុះបណ្តាល និងផ្សព្វផ្សាយបច្ចេកទេសទំនើប​ដល់កសិកររាប់ម៉ឺន​នាក់​ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ជាក់ស្ដែងអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្មបានបណ្ដុះបណ្ដាលមន្ត្រីបច្ចេកទេស ម្ចាស់កសិដ្ឋាន កសិករគំរូ ប្រជាកសិករ និងសមាជិកសហគមន៍​កសិកម្មសរុបចំនួន 32,460នាក់ និងគម្រោងនានារបស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានបណ្ដុះបណ្ដាលកសិករក្នុងខេត្តគោលដៅរបស់​គម្រោង​រាប់ម៉ឺនគ្រួសារទៀត។
ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយសកម្មភាព និងលទ្ធផលទាំងអស់ខាងលើនេះ កម្ពុជាមិនមានភាពខ្វះខាតដែលតម្រូវឱ្យមានការនាំបន្លែចូលពីក្រៅប្រទេសច្រើន​ពេលនោះ​ទេ៕