Application ថ្មីផ្ដល់ទំនុកចិត្តក្នុងការទិញ-លក់
ភ្នំពេញ ៖ ស្របពេលដែលអាជីវកររអ៊ូថាពិបាករកទីផ្សារលក់ទំនិញ ឯអ្នកទិញថាទំនិញខ្វះគុណភាព និងដឹកជញ្ជូនជួបផលលំបាក Application (App) ថ្មីមួយដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយកូនខ្មែរមានតួនាទីចម្រុះ អាចជួយសម្រួលដល់បញ្ហាទាំងនេះ ហើយថែមទាំងផ្ដល់ទំនុកចិត្តចំពោះអ្នកលក់ និងអ្នកទិញផងដែរ។
អាយអ៊ីបាយ (iEBuy) ជាអេបថ្មីមួយដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងជួយសម្រួលក្នុងការបញ្ជាទិញ និងលក់ទំនិញ ធានារក្សាសុវត្ថិភាព គុណភាពទំនិញ  ពិសេសគឺអាចបង្កើតគណនេយ្យសម្រាប់ជជែកលេងកម្សាន្តជាមួយគ្រួសារ មិត្តភក្ដិ និងមនុស្សជាទីស្រឡាញ់ ដោយអាចបង្ហោះរូបភាព ឬវីឌីអូ និងសរសេរពីចំណាប់អារម្មណ៍ផ្ទាល់ខ្លួនបានដូចជាបណ្ដាញសង្គមផ្សេងៗដទៃទៀតដែរ។
លោក ឯម ឫទ្ធី ជាស្ថាបនិករបស់ក្រុមហ៊ុន អាយអ៊ីបាយ បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ៖
« យើងបង្កើត App នេះឡើងក្នុងគោលបំណងជួយដោះស្រាយបញ្ហាលើការធ្វើពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកដែលអាចកាត់បន្ថយការចំណាយរបស់ម្ចាស់អាជីវកម្ម គ្រប់គ្រងរបាយការណ៍លក់ប្រចាំថ្ងៃ និងអាចលក់ទំនិញបានគ្រប់កន្លែង ជាពិសេសធានាសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកទិញចៀសវាងការឆបោករបស់ជនខិលខូចមួយចំនួន»
លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា App iEBuy នេះជាប្រភេទ App​ មួយដែលផ្ដល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកទាន់សម័យ (All in One ) ដែលមានន័យថា នៅក្នុងកម្មវិធីនេះមួយមានកម្មវិធីច្រើនផ្នែកដូចជា៖
១. ផ្សារទំនើបអេឡិចត្រូនិក (E-commerce) ដែលមានលក្ខណៈងាយស្រួលបំផុតក្នុងការទិញលក់ទំនិញតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងទំនុកចិត្តខ្ពស់ ។
២. មានប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ច្បាស់លាស់ និងសុវត្ថិភាព ហើយមានចេញវិក័យបត្រដោយស្វ័យប្រវត្តិនឹងត្រឹមត្រូវ ថែមទាំងមាន E-Wallet ដែលអាចឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ធ្វើការទូទាត់សាច់ប្រាក់បាន ឬតាមរយៈធនាគារផ្សេងៗ។
៣. មានប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូននៅទូទាំងប្រទេស លឿនរហ័ស និងអាចត្រួតពិនិត្យបាន ។
៤. ជាបណ្តាញសង្គម (Social Media) ដែលអាចធ្វើការទំទាក់ទំទងគ្នាបានយ៉ាងងាយស្រួល ។ បន្ថែមពីលើនេះទៀតវាក៏ជាប្រព័ន្ធ Digital Marketing ដែលអាចអនុញ្ញាត្តឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ចូលទៅធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទំនិញ ឬសេវាកម្ម របស់ខ្លួនទៅចំអតិថិជនគោលដៅដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
ចំពោះម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងអស់ដែលជាដៃគូរសហការរបស់ក្រុមហ៊ុន អាយ អ៊ី បាយ អាចដាក់លក់ទំនិញរបស់ខ្លួនបានតាមរយៈការចូលទៅផុសលក់ទំនិញដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌ។ ប៉ុន្តែចំពោះម្ចាស់អាជីវកម្មដែលចង់បង្កើតហាងដាក់លក់ទំនិញផលិតផលរបស់ខ្លួនបែបកម្រិតស្តង់ដារលើ App iEBuy ត្រូវតែគោរពតាមលក្ខខណ្ឌមួយចំនួនដូចជា ត្រូវជាអាជីវកម្មដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណបញ្ជាក់ទទួលស្គាល់ពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងមានផលិតផល ឬសេវាកម្មដែលមានគុណភាពពិតប្រាកដត្រឹមត្រូវ។ មួយវិញទៀត នៅក្នុង App ខាងលើនេះក៏មានក្រុមការងារចុះត្រួតពិនិត្យរាល់ផលិតផលរបស់ហាងនីមួយៗមុននឹងអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើការបង្កើតហាងដាក់លក់ទំនិញរបស់ខ្លួន។ ក្នុងករណីដែលហាងណាមួយមានលក្ខណៈពុំពិតប្រាកដ ក្រុមការងារ iEBuy មានសិទ្ធិបិទមិនឱ្យគាត់លក់ទំនិញនៅលើ App នេះតទៅទៀត​ ឬក៏មានការរាយការណ៍ពីអតិថិជនថាគាត់ទទួលបានផលិតផលក្លែងក្លាយនោះ ម្ចាស់អាជីវកម្មត្រូវទទួលខុសត្រូវចំពោះផលិតផលរបស់ខ្លួនទៅកាន់អតិថិជន បើមិនដូច្នោះទេក្រុមហ៊ុននឹងបង្អាក់ថ្លៃទូទាត់ទំនិញនោះទុក លុះត្រាមានការដោះស្រាយរួចរាល់។  បន្ថែមលើនេះ រាល់ទិន្នន័យដូចជាការបញ្ជាទិញ ការទូទាត់ប្រាក់ ការដឹកជញ្ជូនជាដើមសុទ្ធតែត្រូវបានកត់ទុកនៅក្នុងកម្មវិធី តួយ៉ាងដូចជានៅពេលដែលមានការកម្ម៉ង់គឺវានឹងចេញវិក័យត្រឱ្យដោយស្វ័យប្រវត្តិទាំងអ្នកទិញ និងអ្នកលក់។iEBuy ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ដោយបើកឱ្យដំណើរការប្រើប្រាស់នូវមុខងារដំបូងគេបង្អស់ គឺបណ្ដាញសង្គម (Social Media) ហើយ ក្រុមហ៊ុន អាយ អ៊ី បាយ នឹងបើកបន្ថែមនូវមុខងារបង្កើតហាងដាក់លក់ទំនិញអនឡាញ (E- commerce) សម្រាប់ម្ចាស់ហាងដែលចង់បង្កើតហាងដាក់លក់ទំនិញ​របស់ខ្លួនលើ App iEBuy ចាប់ពីចុងខែកញ្ញានេះតទៅ ។គួរបញ្ជាក់ដែរថា  Application ថ្មីនេះត្រូវបានចាប់ផ្ដើមបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០១៨ ក្រោមការសហការគ្នារវាងលោក ឯម ឫទ្ធី ដែលជាអ្នកផ្ដួចផ្ដើមគំនិត និងសហស្ថាបនិកម្នាក់ផ្សេងទៀត។ ក្នុងការបង្កើតនេះទៀតសោត គេបានចំណាយដើមទុនអស់ជាង ១០ម៉ឺនដុល្លារក្នុងការដាក់ទុនដែលបានមកពីដៃគូសហការដទៃទៀត។ទាក់ទងទៅនឹងការបង្កើត iEBuy បានជួបនូវបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួន ជាពិសេសគឺបញ្ហាដើមទុន និងធនធានមនុស្សក្នុងចាប់ដៃគ្នាផលិតកមវិធីនេះឡើង។ ទោះបីជា iEBuy ជាកម្មវិធីថ្មីក៏ពិតមែន តែយើងមានចក្ខុវិស័យ នឹងអភិវឌ្ឍកម្មវិធីនេះឱ្យក្លាយទៅជា platform ចម្រុះមួយដែលអាចជួយដោះស្រាយបញ្ហាពាណិជ្ជកម្មលើប្រព័ន្ធអនឡាញ និងក្លាយជាកម្មវិធីដ៏ទំនើបសម្រាប់កម្ពុជា និងអន្តរជាតិ។ ចុងក្រោយ ស្ថាបនិក iEBuy ក៏សូមលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកដែលស្រឡាញ់វិស័យនេះឱ្យព្យាយាមធ្វើ តែក៏ត្រូវសិក្សា​ឱ្យបានលម្អិត និងច្បាស់លាស់អំពីគោលបំណង ក៏ដូចជាមានជំនាញជាមុនសិន ចៀសវាងការបរាជ័យដោយសារកត្តាណាមួយ៕    ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​