ទីផ្សារខេមបូឌាត្រេដជំរុញការលក់របស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកាន់តែទូលំទូលាយតាមរយៈផ្សារពាណិជ្ជកម្មបែបអេឡិចត្រូនិក
សហគ្រាសធុនតូច និងធម្យម (SMEs) នៅកម្ពុជាទទួលបានការរីកចម្រើន និងពង្រីកទីផ្សាររបស់ខ្លួនកាន់តែទូលំទូលាយថែមមួយកម្រិតទៀត ដោយមានការចូលរួមសហការជាមួយផ្សារពាណិជ្ជកម្មខេមបូឌាត្រេដ តាមរយៈការដាក់លក់មុខទំនិញ និងផលិតផលខ្មែរតាមប្រព័ន្ធអនឡាញឌីជីថល។
កន្លងមក មុនពេលផ្សារខេមបូឌាត្រេដមិនទាន់បានបង្កើតឡើង អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមនៅក្នុងស្រុកខ្មែរមួយចំនួនធំច្រើនតែធ្វើអាជីវកម្មលក្ខណៈគ្រួសារឬតាមបែបប្រពៃណី និងមានគោលដៅអតិថិជនក្នុងស្រុកតែប៉ុណ្ណោះ ព្រោះថាការនាំចេញទំនិញនិងដឹកជញ្ជូនទៅក្រៅប្រទេស ត្រូវគោរពតាមច្រើនដំណាក់កាល ដែលមានភាពស្មុគស្មាញវាសម្រាប់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមក្នុងការចាប់ផ្តើមតែម្នាក់ឯង។
ប៉ុន្តែចាប់តាំងពីការបង្កើតខេមបូឌាត្រេដមក ដែលជាផ្សារពាណិជ្ជកម្មថ្នាក់ជាតិដំបូងគេបង្អស់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មផ្ទាល់បានបើកឱកាសកាន់តែទូលំទូលាយជាងមុនដល់ អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្រិតចំណេះដឹង ជំនាញក្នុងសម័យឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាលើប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកមួយចំនួន ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពក្នុងការត្រៀមខ្លួននាំំចេញ។
ជាពិសេស សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងស្រុកទទួលបានគោលដៅអតិថិជនក្រៅប្រទេសបន្ថែម ដែលជួយផ្សព្វផ្សាយម៉ាកយីហោទំនិញរបស់ខ្មែរកាន់តែល្បីល្បាញ ដោយសារពីសំណាក់ភាគី និងក្រុមការងាររបស់ខេមបូឌាត្រេដជួយសម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនទូទាំងរាជធានីភ្នំពេញ ២៥ខេត្តក្រុង និងទៅបណ្តាប្រទេសក្រៅស្រុកផ្សេងៗ។
មិនត្រឹមតែអ្នកលក់ទេដែលអាចពង្រឹងវិសាលភាពទំនិញរបស់ខ្លួនបាន ប៉ុន្តែអតិថិជនក៏ទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗក្នុងការទិញទំនិញពីខេមបូឌាត្រេដផងដែរ ដោយកញ្ញា ចិន្តា ដែលជាអតិថិជនម្នាក់ធ្លាប់បានទិញទំនិញជាប្រភេទសាច់ផាត់ពីអាជីវករម្នាក់ក្នុងផ្សារខេមបូឌាត្រេដ បានចែករំលែកថា ពីដំបូងកញ្ញាមិនចង់ទិញទេ ព្រោះគិតថាវាលំបាកក្នុងការទិញតាមវេបសាយ ហើយណាមួយខ្លាចថា ការដឹកជញ្ជូនមានរយៈពេលយូរទៀត។
កញ្ញាបន្តរៀបរាប់ថា ប៉ុន្តែកញ្ញាសម្រេចចិត្តសាកល្បងទិញកាលពីខែសីហាកន្លងទៅដោយសារមានការណែនាំពីសំណាក់មិត្តភក្តិដទៃទៀតដែល ធ្លាប់មានបទពិសោធន៍ពីមុនមក ទើបដឹងថាការទិញមិនសូវជាលំបាក និងស្មុគស្មាញទេ ហើយការដឹកជញ្ជូនប្រើរយៈពេលប្រហែលជិត ២ ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។
ចំណែកឯអតិថិជនរបស់ខេមបូឌាត្រេដមួយផ្សេងទៀត លោក សីហរាជ បាននិយាយថា លោកតែងតែទិញសាប៊ូកក់សក់ សាប៊ូបោកខោអាវ និងអាហារកែច្នៃមួយចំនួននៅលើខេមបូឌាត្រេដ ពីព្រោះតម្លៃស្មើតម្លៃទីផ្សារទូទៅ ហើយពេលខ្លះមានការបញ្ចុះតម្លៃផ្សេងៗថែមទៀតផង។
លោក សីហរាជបន្តថា លោកនឹងបន្តទិញទំនិញនៅលើខេមបូឌាត្រេដ ព្រោះគេដឹកដល់ផ្ទះ ចំណេញពេលវេលា ហើយជាពិសេសរូបលោកចង់ចូលរួមគាំទ្រផលិតផលខ្មែរដោយការបញ្ជាទិញតាមរយៈប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកបែបនេះ ដោយចំណេញទាំងអ្នកលក់ខ្មែរគ្នាឯង និងអ្នកទិញទទួលបានផលិតផលខ្មែរសុទ្ធមានគុណភាព។
សម្រាប់ប្រជាជនក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាក្រៅស្រុកដែលមានបំណងចង់បញ្ជាទិញផលិតផលខ្មែរនៅលើខេមបូឌាត្រេដ លោកអ្នកគ្រាន់តែចូលទៅតំណភ្ជាប់នេះ៖ www.cambodiatrade.comឬក៏ចូលទៅកាន់ Facebook Page របស់ខេមបូឌាត្រេដ៖ CambodiaTrade B2B Marketplace ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មាន និងស្វែងរកទំនិញជាច្រើនប្រភេទតាមតម្រូវការ។