តោះ ! មកស្គាល់​ពី​តំបន់​ចំនួន​ ៣ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដែលមាន​តម្លៃដីខ្ពស់ជាង​គេ
ភ្នំពេញ ៖ រាជធានីភ្នំពេញ ជា​តំបន់​ដែល​មានការ​ទាក់ទាញ​លើកា​រវិនិយោគច្រើនជាង​គេ​ក្នុង​ចំណោ​មបណ្ដា​ខេត្ត/ក្រុងផ្សេងទៀត​ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ ដូច្នេះ​តម្លៃដី​ធ្លី​ក្នុង​​​ក៏ឃើញ​មាន​អត្រាខ្ពស់​ជាងគេដែរ ដោយ​តំបន់​ខ្លះ​មានតម្លៃរហូតទៅដល់​ជាង ១ម៉ឺនដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ។ មានដឹងទេថា តំបន់​ណាខ្លះដែលមានតម្លៃខ្ពស់ជាង​គេ​នៅក្នុងចំណោមបណ្តាខណ្ឌទាំ ១៤ ?
ជាការគួរឱ្យកត់សម្គាល់ តំបន់ដែល​មាន​តម្លៃដីខ្ពស់ជាង​គេ​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ គឺតំបន់ដែលស្ថិតនៅកណ្ដាលក្រុង​ និងមានអាជីវកម្ម​ចម្រុះជាង​គេ​​ ។ នៅថ្ងៃនេះ​ សារព័ត៌មាន​ AMS Economy នឹង​បង្ហាញតំបន់​ចំនួន​៣ ដែលមានតម្លៃដីធ្លីថ្លៃជាងគេ ។
១.សង្កាត់ផ្សារថ្មីទី១ , ទី២ និងទី​៣ ក្នុង​ខណ្ឌដូនពេញ ៖ តំបន់​នេះ ជា​មានការ​មមាញឹក​ទៅលើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​លំនៅឋាន​ ដោយមានសណ្ឋាគារ ខុនដូ​ អាផាតមិន ​ផ្សារ​ទំនើប​​តូចធំ ​និងអាជីវកម្មជាច្រើនទៀត​ ។ ​តម្លៃដី​ក្នុង​តំបន់​នេះ គេឃើញថាមានតម្លៃរហូតដល់​ ១៣ ០០០ដុល្លា​រអាមេរិកក្នុងមួយ​ម៉ែត្រការ៉េ​  ហើយតំបន់​នេះ​ដែរ​ក៏​មិ​នសូ​វ​មាន​ដីទំនេរ​ច្រើន​នោះដែរ ។
២. តំបន់​ក្នុងសង្កាត់​ផ្សារ​កណ្ដាល​ទី​១​ និងទី​២ ក្នុង​ខណ្ឌដូនពេញដូចគ្នា ក៏​ឃើញថា​ តម្លៃដី​ខ្ពស់​ជាង​គេ​ដែរ​ក្នុង​ចំណោម​បណ្ដា​តំបន់ផ្សេង​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ដោយ​សារ​តែ​​តំបន់​នេះ​ក៏នឹង​ជិតនឹង​សង្កាត់​ផ្សារ​ថ្មីដែរ ។ តម្លៃដី​ក្នុង​តំបន់​មានចន្លោះចាប់ពី ២ ៨០០ដុល្លារ​​អាមេរិក ទៅដល់​ ១២ ០០០ដុល្លារអាមេរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ដោយ​បែក​ចែក​ទៅលើ​តំបន់​ជាប់ផ្លូវធំ ឬផ្លូវតូច ។
៣. តំបន់​ក្នុង​សង្កាត់​បឹង​កេងកង​១ ក្នុង​ខណ្ឌបឹងកេងកង​ ៖ តំបន់​នេះ​ជា​តំបន់ដែលមានតម្លៃខ្ពស់មួយដែរ​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ ដោយឃើញថា​ វា​ជា​តំបន់ពាណិ​ជ្ជកម្ម​ផង​ និង​តំបន់​លំនៅឋានផង ដោយ​មាន​អាជីវកម្ម​ជាច្រើនរីកដុះដាល​ក្នុងតំបន់​នេះ ។ ថ្មីៗនេះដែរ ក៏មានការអភិវឌ្ឍ​​ទៅលើ​អគារ​ខុនដូខ្ពស់​ៗ​ អគារការិយាល័យ​​ជា​ច្រើន​ទៀត​ដុះឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់។ ដីធ្លី​ក្នុង​តំបន់​នៃសង្កាត់បឹង​កេងកង​ ខណ្ឌ​បឹង​កេង​កង​ មានតម្លៃ​ខ្ពស់​បំផុត​ដល់​ ៩ ៨០០​ដុល្លា​រអាមេរិក​ក្នុងមួយ​ម៉ែត្រការ៉េ ។​
ថ្វីដ្បិត​តែ​តំបន់​ទាំងនេះមានតម្លៃខ្ពស់ក៏ពិត​មែន ប៉ុន្តែការទិញលក់​ដីធ្លី​ក្នុង​តំបន់​ទាំង​នោះ​ក៏មិនសូវ​មមាញឹក​ដែរ ដោយសារតែ​អ្នកទិញ​គឺជាអ្នក​អភិវឌ្ឍ​ន៍ ដោយ​ទិញ​ហើយ​សង់​អគារ​ខ្ពស់ៗ ​ដូចជា ​ខុនដូ អាផាតមិន​​ អគារ​កា​រិ​យាល័យ សណ្ឋាគារ​ ទើប​អាចរកប្រាក់ចំណេញ​ត្រលប់មក​វិញ​ ហើយអ្នកទិញ​ក្នុងតំបន់ទាំង​នេះ ក៏មិ​ន​មែ​នជាអ្ន​កវិនិយោគដីធ្លី (ទិញដើម្បីចំណេញ)ដែរ ព្រោះថា​ អត្រា​នៃការ​ឡើងថ្លៃដី​ក្នុង​តំបន់​ដែលមា​នត​ម្លៃ​​ខ្ព​ស់​ស្រាប់ គឺមានតិចបំផុត ៕ ​