ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងអគារខុនដូ Time Square 10 ដែលមានទីតាំងនៅតាមបណ្ដោយឆ្នេរអូរត្រេះ បានចាប់ផ្ដើមបើកការដ្ឋានសាងសង់ជាផ្លូវការហើយ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី០៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៥នេះ បើទោះបីជាស្ថានភាព នៃវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាមិនទាន់ប្រសើរដូចមុនឆ្នាំ ២០១៩ក្ដី ។ ការសាងសង់គម្រោងខុនដូ នេះ នឹងរួមចំណែកក្នុងចាក់បញ្ចូលខុនដូ ចូលទៅក្នុងទីផ្សារនៅកម្ពុជា ជាពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ ។
អ្នកជំនាញនៃទីផ្សារខុនដូ នៅកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ស្ថានភាពទីផ្សារខុនដូនៅកម្ពុជា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ អ្នកមានទុនគ្រប់គ្រាន់អាចដំណើរទៅមុខបាន តែសម្រាប់អ្នកដែលមិនមានទុនគ្រប់គ្រាន់អាចនឹងមានបញ្ហានៅអំឡុងពេលសាងសង់ បើសិនជាមិនមានការគាំទ្រពីអតិថិជន ។
លោកខន គង្គា នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ERA Cambodia បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ASM Economy នៅរសៀលថ្ងៃទី ០៤ ធ្នូ ២០២៥នេះថា៖ គម្រោងសាងសង់ខុនដូ Time Square 10 នៅខេត្តព្រះសីហនុ បើតាមលោកទទួលព័ត៌មានមកថានឹងបញ្ចប់នៅរយៈពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ ហើយគម្រោងនេះ នឹងរួចចំណែកដល់វិស័យអចលនទ្រព្យជាពិសេសទីផ្សារខុនដូ សណ្ឋាគារ និងពាណិជ្ជកម្ម ។
លោកបន្តថា អ្នកអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងមួយនេះ មិនមែនជាអ្នកវិនិយោគដែលទើបមកដល់កម្ពុជាថ្មីៗនោះទេ តែពួកគាត់បានមករស់នៅ និងវិនិយោគនៅកម្ពុជាប្រមាណជាង២០ឆ្នាំមកហើយ ដូច្នេះ ពួកគាត់បានដឹងពីស្ថានភាព និងទីផ្សារនៅកម្ពុជាច្បាស់លាស់ណាស់ ។ ម្យ៉ាងវិញទៀត នេះក៏មិនមែនជាគម្រោងទី១របស់ពួកគាត់ដែរ ពោលគឺគម្រោងTime Square 10 គឺជាគម្រោងទី១០ហើយនៅកម្ពុជា ដែលមានន័យថាពួកគាត់មានបទពិសោធន៍គ្រប់គ្រាន់ ឬច្បាស់ក្នុងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា ។
លោកគង្គាបានបញ្ជាក់ថា៖ សម្រាប់ទីផ្សារខុនដូ នៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ននេះ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ដែលមានទុនគ្រប់គ្រាន់នៅតែអាចដំណើរការវិនិយោគបានដោយរលូន ប៉ុន្តែសម្រាប់អ្នកដែលមានទុនមិនគ្រប់គ្រាន់ អាចនឹងរារែកក្នុងការដំណើរគម្រោងព្រោះតែមិនទាន់ច្បាស់ពីទីផ្សារថានឹងល្អដូចមុនវិញ ឬយ៉ាងណា ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងTime Square 10 គឺជាគម្រោងខុនដូស្ថិតនៅមុខឆ្នេរអូរត្រេះ ដែលមានទេសភាពសមុទ្រដ៏ស្រស់ស្អាត។ គម្រោងនេះ មានកម្ពស់៣៩ជាន់ ស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ដែលមានសក្ដានុពល មានហាងកាហ្វេល្បីៗ និងរមណីយដ្ឋានល្បីស្រាប់នាពេលបច្ចុប្បន្ន ។ គម្រោង Time Square 10 អភិវឌ្ឍដោយក្រុមហ៊ុន Megakim World Corporation ដែលជាក្រុមហ៊ុនដែរទទួលបានទំនុកចិត្តខ្លាំងពីសំណាក់អ្នកវិនិយោគ និងប្រជាជនកម្ពុជា។ Time Square 10 មានផ្ទៃដីសរុប ៥,៦២៩ ម៉ែត្រការ៉េ អាគារមួយជាប់គ្នា ដែលបែងជា៣ប្រភេទ Ocean Diamond, Ocean Gold និង Ocean Crystal ។
បើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ បានបង្ហាញ នាថ្មីៗនេះចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រកាសឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីពិសេសជំរុញការវិនិយោគ ខេត្តព្រះសីហនុ នាដើមឆ្នាំ២០២៤មក ឃើញថាមានវិនិយោគិនក្នុងនិងក្រៅប្រទេសជាច្រើនចូលមកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ ដែលគិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា ២០២៥ គម្រោងវិនិយោគប្រមាណ៤០០គម្រោង មានទុនវិនិយោគប្រមាណ ៨ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ៕