" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-129709 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ដំណឹង​ល្អ ! គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ ​និងហិរញ្ញវត្ថុ​ យល់ព្រមពិចារណាក្នុងការប​ន្ថយ​អត្រា​ការ​ប្រាក់​កម្ចីសម្រាប់​អភិ​វឌ្ឍ​លំ​នៅ​ឋា​ន​ និង​ទិញអចលនទ្រព្យ​​
ភ្នំពេញ ៖ ដើម្បីចូលរួមក្នុងការ​ដោះស្រាយបញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យដែល​កំពុង​ជួបប្រទះ​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​​ ក៏ដូចជា​​ចូលរួម​ក្នុងគោល​នយោបាយជាតិលំនៅឋាន​របស់ក្រសួងរៀបចំដែន​ដី​ នគរូ​បនី​យ​ក​ម្ម និ​ង​​សំណ​ង់ គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា បាន​យល់​ព្រម​បន្ធូរ​បន្ថយ​អត្រាការប្រាក់​ឥណទានសម្រាប់អភិវឌ្ឍលំនៅឋាន​ និងទិញ​អចលនទ្រព្យ ។
នៅថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុង​ក្រប​ខ័​ណ្ឌ​ក្រុ​ម​កា​រ​ងារ​ផ្នែ​ក​សំណ​ង់ ​និ​ង​អ​ច​លនទ្រព្យ “ឌ” វេទិការាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជន ក្រសួង​រៀបចំ​ដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់ បានជួបពិគ្រោះពិភា​ក្សាការ​ងា​រ​​ជាមួ​យ​​តំ​ណាង​ធ​នា​គារជាតិនៃកម្ពុជា, ធនាគារអេស៊ីលីដា, ធនាគារ ABA, ធនាគារ PPCB, ធនាគារ J Trust, ធនាគារ RHB, ធនាគារ First Commercial Bank,  ធនាគារ FTB, ធនាគារ Agri-Bank, ធនាគារ SBI LY HOUR Bank, និងអ្នកឧកញ៉ាប្រធានសមាគមអ្នកអភិវឌ្ឍន៍លំនៅដ្ឋានកម្ពុជា ក្នុងគោល​បំ​ណ​ង​ស្វែ​ងរ​​ក​កា​រ​ឯ​ក​​ភាព​លើ​គោ​ល​ការ​ណ៍មួ​យចំនួន ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនៃវិស័យលំនៅឋាន និងអចលនទ្រព្យ ដែលកំពុងមាន ជាពិសេសជួ​យ​សម្រួ​ល​បន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាកាតព្វកិច្ចក្នុងការទិញ-លក់លំនៅឋាន របស់​បង​ប្អូន​ប្រ​ជា​​ពល​រដ្ឋ ។
ជាលទ្ធផល តំណាងធនាគារ និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សា បានគាំទ្រ​លើ​គោ​ល​ការ​ណ៍នេះ​ ​និងឯកភាពថានូវ​ចំនុច​សំខាន់ៗចំនួន ៣ ក្នុងនោះមាន ធនាគារ​និងហិរញ្ញវត្ថុ​បាន គាំទ្រ​គំនិ​ត​ផ្តួ​ច​ផ្តើម​ ក្នុងកា​រ​ប​ន្ធូ​រប​ន្ថ​យ​កា​​រប្រា​ក់​លើ​កម្ចី​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​លំ​នៅ​ឋាន និងទិញអចលនទ្រព្យ មកត្រឹម ៨% ក្នុងមួ​យ​ឆ្នាំ​​ ​ដែ​ល​អ​ត្រា​កា​រប្រា​​ក់ថ្មីនេះ នឹងផ្តល់ឱ្យអតិថិជន ទិញលំនៅឋា​ន​នូ​វ​ល​ទ្ធ​ភា​ព​អនុ​វ​ត្ត​​​កា​ត​ព្វ​កិ​ច្ចស​ង​ត្រឡ​​ប់ កាន់តែមានភា​ពងាយ​ស្រួ​ល​ ​ដែលនឹងផ្តល់ឱ្យអតិថិជនក៏ដូចជា ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ បន្តដំណើរការ​ទូ​ទា​​ត់​កាន់​​តែ​មា​ន​សុវ​ត្ថិ​​ភា​ព​ និងងាយស្រួល។
ក្រៅពីនេះ កម្ចីដែលមានការប្រាក់ទាបលើវិស័យអចលនទ្រព្យ នឹងកាត់បន្ថយវិវាទដែលកើតឡើង ដោយ​សារ​ ​​អ​តិ​ថិជនគ្មាន​លទ្ធ​ភាព​បំ​ពេញ​​កាតព្វកិច្ច ហើយការអនុវត្តគោលការណ៍ នឹងឈានទៅបញ្ចប់វិវាទបុរី ក៏ដូច​ជាកា​របើកទំព័រថ្មី សម្រាប់​ការ​ងើប​ឡើង​នូវ​វិស័យ​អច​ល​នទ្រព្យ និងការទិញលក់លំនៅឋាន។​
ភាគីទាំងអស់បានឯកភាពថា នឹងបន្តជួបពិភាក្សាលម្អិតលើគោលការណ៍នេះ នៅក្នុង​កិ​​ច្ច​ប្រជុំ​រ​ប​ស់ក្នុ​ង​ក្រ​ប​ខ័​ណ្ឌ​ក្រុ​ម​ការងារផ្នែកសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ “ឌ” វេទិការាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជន នាពេលខាងមុខ ហើយចំពោះ​គ្រឹះ​ស្ថា​នហិរញ្ញវត្ថុណា​ដែល​មាន​លទ្ធ​ភា​ព​អនុវត្ត​បាន នឹងចាប់ផ្តើ​ម​អនុ​វ​​ត្ត​គោ​លកា​រ​ណ៍​​ថ្មីនេះ​​ជា​បណ្តើរៗ ។
បើតាម​សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ​​កិ​ច្ច​ប្រជុំពិគ្រោះ​យោ​ប​ល់​​នេះ​មានសា​រសំខាន់​ក្នុង​ការ​កំ​ណ​ត់​យន្តការសម្រួលដល់ដំណើរការ និងសុវត្ថិភាពរបស់ឧ​ស្សាហ​ក​ម្ម​អ​ចលនទ្រព្យ ដែលជាប្រភពផ្តល់នូវឱកាសការងារ និងក​ម្រៃ​ជូន​​​ប្រជាជនបានយ៉ាងច្រើន ជា​ពិសេ​ស​ស​​ម្រប​ស​ម្រួលរកដំណោះស្រាយជាក់ស្តែងសម្រាប់បងប្អូន​ប្រ​ជាជន​មាន​លំ​នៅ​ឋាន​សម​រម្យ ជីវ​ភាព​ល្អប្រសើរ បន្ត​រក្សា​នូវបរិយាកាស គ្មានវិវាទនៅក្នុងសង្គម ធានាដល់ដំណើរការឧស្សាហកម្មអចលនទ្រព្យ, ឧស្សាហ​កម្ម​ប្រាក់​ក​ម្ចី​, និងឧស្សាហកម្មធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ នៅប្រទេសកម្ពុជាជារួម ។​
រាជរដ្ឋាភិបាល​បានលើកទឹកចិត្តដល់វិស័យឯកជន​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​លំនៅឋាន​តម្លៃសមរម្យ​ ដោយ​លើកលែង​ការយកពន្ធ​ប្រថាប់ត្រា​សម្រាប់លំនៅឋានដែលមានតម្លៃស្មើ​ ឬក្រោម​៧​ម៉ឺនដុល្លារ​អាមេរិក​ ដែល​ការ​លើកលែង​នេះ ក៏នឹង​រួមចំណែកដល់ពលរដ្ឋ​ក្នុងការ​ស្វែង​រក​លំនៅឋាន​តម្លៃ​សមរម្យស្នាក់​នៅ​ផងដែរ ៕