វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទទួល​បានទុនវិនិយោគ​ច្រើនជាង​គេ​ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ មានតម្លៃសរុបច្រើនជាង ២ ១០០ លានដុល្លារ​
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បានផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់​លើ​ការអភិវឌ្ឍ ​និ​ងវិនិយោគ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ  ហើយជាលទ្ធផលការ​វិនិយោគ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា នាឆ្នាំ២០២៣​កន្លងមកនេះ មា​ន​ទឹក​ប្រាក់​ច្រើនជាងគេ។ ជាក់ស្ដែង​គម្រោងវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចំនួន​៦ប៉ុណ្ណោះ មានទុនវិនិយោ​គដ​ល់​ទៅ ​​​២,១ពាន់លានដុល្លារ​អាមេិរក​។ នេះបើតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រុម​ប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ចេញ​ផ្សាយ​នៅថ្ងៃ​ទី​​​០៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ។
តាម​របាយការណ៍បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា គម្រោង​វិនិយោគ​សាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿន​ភ្នំពេញ-​បាវិត ជា​គម្រោ​ងដែល​មានទុន​វិនិយោគ​ច្រើនជា​ងគេ រហូតដល់ ១,៤ ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ។ គម្រោង​ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់ច្រើនបន្ទាប់ ជា​គម្រោ​ងសាងសង់​វារី​អគ្គិសនី​ស្ទឹង ​ឬស្សីជ្រុំកណ្ដាល​ នៅ​ស្រុក​មណ្ឌ​លសីមា និង​គម្រោ​ង​សាងសង់​វារី​អគ្គិសនី​វាលថ្ម​កំបុត​ ក្នុងស្រុក​ថ្មបាំង ខេត្តកោះកុង មានទឹក​ប្រាក់​វិ​និយោគ​ប្រមាណ ​៤៤៧​​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ។
​ក្រៅពីនេះ​មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ស្ថានីយ៍​ផលិត​អគ្គិសនី​ដើរដោយថាមពល​ពន្លឺព្រះអាទិត្យ​ ក្នុងស្រុក​ក្រគរ ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ មានទឹកប្រាក់វិនិយោគ​ ១៦៣​,៨​លានដុល្លា​រអាមេរិក គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​ន៍​អនុស្ថានីយ៍​ និងខ្សែ​បញ្ជូន​ថាមពល​អគ្គិសនីតង់​ស្យុងខ្ពស់​ពីខេត្តកំពង់​ចាមទៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ មានទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​៩១,២លាន​ដុល្លា​រអាមេរិក  ។ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ស្ថានីយ៍ ផលិត​អគ្គិសនី​ដើរ​ដោយ​ថាមពល​ពន្លឺ​ព្រះអាទិត្យ​អានុភាព ៦០មេហ្គាវ៉ាត់ ស្ថិតនៅខេត្ត​ស្វាយ​រៀង​មានទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៦៥,៥លានដុល្លារអាមេរិក និង​គម្រោង​បង្កើ​ត ​និងធ្វើអាជីវកម្ម​មជ្ឈ្មមណ្ឌល​ទិន្ន​ន័យ​ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ខណ្ឌចំការមន​​ រាជធានី​ភ្នំ​ពេញ​​មានទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​២៧​លានដុល្លារ​អាមេរិក​ ។
គម្រោង​វិនិយោគ​លើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទាំង​នេះ គឺជាការវិនិយោគពីវិស័យឯកជនដោយមិនទាន់បូក​បញ្ចូល​គម្រោង​ដែល​ចំណាយ​ថវិកា​របស់រដ្ឋ​នៅឡើយ ដូចជា​គម្រោង​ស្ពានឆ្លងទន្លេ​ពីផ្លូវ​ជាតិលេខ​១ ទៅស្រុក​​ល្វា​ឯ​មត​ភ្ជាប់ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ដែលត្រូវចំណាយថវិកា​ប្រមាណជាង​២០០លានដុល្លារ​អាមេរិក​ និងគម្រោង​វិនិយោគលើផ្លូវ​សំខាន់ៗផ្សេងទៀត​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។​
បើតាម​គម្រោង​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤​នេះ​ រដ្ឋាភិបាល​គ្រោងនឹង​វិនិយោគ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ទាំង​នៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ និង​តាមបណ្ដាខេត្ត​នានាជាច្រើនទៀត ដោយគ្រោងនឹង​ចំណាយថវិកា​រាប់រយ​លានដុល្លា​រអាមេរិក​ផងដែរ ៕