ទុនវិនិយោគរបស់ក្រុមហ៊ុន China Railway Construction Corporation នៅកម្ពុជា កើនដល់ជាង​៥ ៣០០លានដុល្លារ
ទុន​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ China Railway Construction Corporation ដែលកំពុង​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​វិនិយោគនៅកម្ពុជា ​បានកើនឡើង​ដល់​ទឹកប្រាក់ ​៥ ៣០០លានដុល្លារ​អាមេរិក​ហើយ​ ខណៈដែលក្រុមហ៊ុននេះគ្រោង​នឹង​បន្ថែមទុន​វិនិយោគនៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បន្ថែមទៀត​។ នេះបើតាមលោក វ័ន ជៀនភីង ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ភិបាល​ក្រុមហ៊ុន China Railway Construction Corporation ជម្រាបជូនសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅព្រឹកថ្ងៃទី​១៧ តុលា ២០២៣ នៅរដ្ឋធានីប៉េកាំង ប្រទេសចិន ។
លោក វ័ន ជៀនភីង ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្រុមហ៊ុន China Railway Construction Corporation (CRCC) បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះ រាជរដ្ឋាភិ​បាល​កម្ពុ​ជា ចំពោះការគាំទ្រ និងការលើ​កទឹក​ចិត្ត​ដ​ល់កា​រវិនិ​យោ​គ​រប​ស់​ក្រុ​មហ៊ុ​ន​ នៅក្នុ​ងប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងរយៈកាលកន្លងមក ដែលគិតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន CRCC មានគម្រោងវិនិយោគសរុបចំនួន ៥៣ ជាមួយនឹងដើ​ម​​ទុ​​​ន​ប្រ​មា​ណ​ ​៥ ៣០០ លានដុល្លារអាមេរិក។
លោក​បន្តថា​ ចំពោះទិសដៅអនាគត ក្រុមហ៊ុនក៏មានផែនការវិនិយោគលើគម្រោងធំៗចំនួន ៣ បន្ថែមទៀត រួមមាន១. មជ្ឈ​មណ្ឌល​គ្រប់​គ្រងប្រព័ន្ធទិន្នន័យ​សម្រាប់​គាំទ្រដល់រដ្ឋាភិបាលអេឡិចត្រូនិក ២.គម្រោ​ងផ្លូ​វ​ដែ​ក​ត​ភ្ជា​ប់​ភ្នំ​ពេញ-សៀមរាប និងភ្នំពេញ-ប៉ោយប៉ែត និង ៣. គម្រោងផ្គ​ត់​ផ្គ​ង់​ទឹ​ក​ស្អា​ត​តា​ម​ប​ណ្តា​ខេ​ត្ត​ស្រ​ប​ដង​ទន្លេមេគង្គ ។
ជាការឆ្លើយតប សម្តេចធិបតី បានថ្លែងអំណរគុណ និងគាំទ្រ​ចំ​ពោះ​គ​ម្រោង​វិ​និ​យោ​គ​នា​នា​​រ​ប​ស់​ក្រុ​ម​ហ៊ុ​ន​នៅកម្ពុជា ជាពិសេសការវិ​និយោគក្នុងប្រព័ន្ធផ្គត់​ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត និងប្រព័ន្ធផ្លូវដែក​ដែល​ជា​ផ្នែ​ក​មួ​យ​ដ៏​សំ​​ខា​ន់​នៃកា​រ​ព​ង្រឹ​ងវិស័យឡូជីស្ទីក ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យបន្តពង្រីកការវិនិយោគទៅលើវិស័យផ្សេងៗទៀត ដែ​ល​ក្រុ​ម​ហ៊ុនមា​ន​​បទពិសោធន៍ និងមានលទ្ធភាព។ ចំពោះការអភិវឌ្ឍ​ប្រ​ព័​ន្ធផ្លូ​វ​ដែ​ក​ដើ​​ម្បី​ឱ្យ​មា​ន​ស​ម​ត្ថ​ភា​ព​គ្រ​ប់​ដណ្ត​ប់​ទូ​ទាំងប្រទេស, សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​សង្កត់ធ្ងន់លើគោលដៅចំនួនពីរ គឺ ការពិនិត្យ​ល​ទ្ធ​ ​ភា​ព​​លើ​កា​រ​ជួសជុល និងទំនើបកម្មផ្លូវដែកដែលមាន ស្រាប់ និង  ការសិ​ក្សា​លើ​ការ​ត​ភ្ជា​ប់​​ប្រ​ព័​ន្ធ​ផ្លូ​វ​ដែ​ក​ពី​ភ្នំ​ពេ​ញ​​-បាវិត និងប៉ោយប៉ែត-សៀមរាប ក៏ដូចជាការតភ្ជាប់រហូតដល់ព្រំដែនវៀតណាម ដោយ​​ឆ្ល​ង​កា​ត់​ខេ​ត្ត​ស្ទឹ​​ងត្រែ​ង និងខេត្តមណ្ឌលគិរី ៕