រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ដែន​ដី ប្រកាសបញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លី និងការប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុ សម្រាប់​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ
បន្ទាយមានជ័យ ៖ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ នេះ តាមបណ្ដាខេត្ត​មួយចំនួន​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ត្រូវ​បានប្រកាស​បញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លី ហើយក៏បានប្រគល់​វិញ្ញា​បន​បត្រសម្គាល់​ម្ចាស់អចលនវត្ថុ​​​ជូន​ពលរដ្ឋបន្តបន្ទាប់​ផង​ដែរ។ ជាក់ស្ដែង​​នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋម​ន្រ្តី​ក្រ​សួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម បានអញ្ជើញជា​អធិ​ប​តីភា​ព​​ក្នុង​ពិ​ធី​ប្រ​កា​សប​ញ្ច​ប់​ការ​វា​ស់​វែ​ង​ដី​ធ្លី និ​ង​ការប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់ម្ចាស់អចលនវត្ថុជូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ៦ ៣៥៥បណ្ណ ក្នុង​ភូមិ​សាស្រ្តខេ​ត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ ។
បើតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានឱ្យដឹងថា ​ខេត្ត​បន្ទា​យមា​នជ័​យ​ ជាខេ​ត្តទី៨ ដែលបានបិទបញ្ចប់ការវាស់វែងក្បាលដី ចុះបញ្ជីដីធ្លីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ ហើយ​ពីពេល​នេះ​ទៅ​មុខ ក្រសួង​ នឹងធ្វើការគ្រប់គ្រងដីធ្លី​ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងមានគុណតម្លៃ ។
បើតាម​ប្រសាសន៍ឯកឧត្តម ​សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយ​ក​​ម្ម​​ និង​សំណង់ បានបញ្ជាក់ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ថា ការប្រកាសបញ្ចប់ការវាស់វែងនេះ មិន​មែន​មា​​ន​ន័​យថា​ក្រ​សួ​ងបញ្ឈប់ការវាស់វែងនោះទេ ចំពោះក្បាលដីដែលបានរំលង ឬបង​ប្អូ​ន​ដែល​មិ​​នទាន់​បាន​សុំ​ចុះ​ប​ញ្ជី​ ​ក្រសួង​នៅ​តែបន្តចុះបញ្ជីជូន។ នេះគ្រាន់តែជាការបិទបញ្ចប់យុទ្ធនាការវាស់វែងប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​ការ​ងា​រ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​មន្ទី​រ​រៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី នៅតែធ្វើការជូនបងប្អូនជាធម្មតា ។​
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​បញ្ចប់​ការវាស់វែង​ដីធ្លី​ជូន និង​ប្រគល់​វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អច​ល​ន​វត្ថុ​​ជូនប្រជាពលរដ្ឋ​ នឹងអាចបញ្ចប់វិវាទដីធ្លី​​រវាងពលរដ្ឋ​ និងពលរដ្ឋ និង​រវា​ពលរដ្ឋ ​និងដីរដ្ឋ​ផងដែរ ។ នៅកម្ពុជា​ កាលពីមុនមានទំនាស់ដីធ្លីច្រើន​បំផុត ដែលមានរហូតដល់ជាង​ ២ម៉ឺន​ករណីនៅទូទាំងប្រទេស ប៉ុន្តែមកដល់ពេលនេះ ទំនាស់​ដីធ្លី​នៅសល់​ប្រមាណត្រឹម២០០ករណីប៉ុណ្ណោះ ហើយអាច​នឹង​អស់​នៅក្នុង​ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៥​នេះ ។​
ឯកឧត្តម​បន្ថែមថា ការ​ចុះប​ញ្ជីដីធ្លីដែលជា​កម្មសិទ្ធិរ​បស់ក្រសួង ស្ថាប័ន ដូចជា​ដី​តំបន់​ការពារ​របស់ក្រសួ​ង​បរិស្ថាន​ ដីធ្លីដែលជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់ក្រសួង​កសិកម្ម និ​ងដីបឹង​របស់ក្រសួងធនធាន​ទឹក និងឧត្តុនិយម នឹង​បញ្ច​ប់​នៅពេលឆាប់ៗនេះ ដោយអាច​នឹង​ចប់​នៅអំឡុងខែ​ធ្នូ ប៉ុន្តែ​ក្រសួងរៀបចំដែន នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំ​ណ​ង់ សុំ​ពេល​វេលា​បន្តិច​ដើម្បីសម្អាត​ និងតម្រូវ​ឱ្យបានល្អប្រសើរ ។
ឯកឧត្តម​បានបញ្ជាក់ថា ​សម្រាប់បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលមិនទាន់បានវាស់វែង និងចុះបញ្ជីដីធ្លី​ នៅពេលដែល​ក្រុម​ការងារ​ចុះធ្វើការវាស់វែងដោយសារតែគាត់មិនបាននៅនាអំឡុង​ពេលនោះ ពួកគាត់​នៅតែមានសិទ្ធិ ​និង​មាន​ឱកាស​សុំ​ចុះបញ្ជី​ដីរបស់ខ្លួនបានដែរ មិនមែន​ថា​ក្រុមការងារ​ចុះបញ្ជី​ហួស​ហើយ​ពួកគាត់មិនទាន់បាន​ចុះ​នោះ​គឺចុះមិនបាននោះទេ ពោលគឺនៅតែបានដដែល ដូច្នេះហើយ​ទើប​ក្រសួង​សុំ​ពេលវេលា​ដើម្បី​សម្អាត​លើកិច្ច​ការ​ងារ​នេះ  ៕