លំនៅឋានពលរដ្ឋ​ក្នុង​ភូមិ​ស្រែគរ ស្រុក​សេសាន ត្រូវ​បានសាងសង់​ឡើង​យ៉ាង​​មានរបៀបគួរឱ្យ​ទាក់ទា​​ញ​ក្រោយ​មានការអភិវឌ្ឍ​ប្រភពថាមពលវារីអគ្គិសនី​
ស្ទឹង​ត្រែង ៖ លំនៅឋាន​រាប់រយ​ខ្នង​របស់ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រែគរ២ ឃុំ​ស្រែគរ ស្រុក​សេសាន ខេត្ត​ស្ទឹង​ត្រែង បាន​សង់​ឡើង​យ៉ាង​មានរបៀប​ និង​មាន​រចនាបថ​បែប​ខ្មែរដូចៗគ្នា​ទាំងអស់ ដែលក្រលេកមើលទៅ​គួរ​ឱ្យ​ទាក់​ទា​ញ​​​​​ជា​​ទីបំផុត ។ សំណង់​ភូមិឋាន​ដែលគួរឱ្យទាក់ទាញ និង​មាន​របៀប​នេះ ត្រូវ​បានលេច​រូប​រាង​ឡើង​ក្រោ​យ​​​មានការអភិវឌ្ឍប្រភពថាមពលទំនប់​វារីអគ្គិសនី​សេសាន​ក្រោម២​ ក្នុង​ស្រុក​សេសាន ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង ។
បើតាម​ពលរដ្ឋ​ជាច្រើនក្នុងភូមិ​ស្រែគរ២ ឃុំស្រែគរ ស្រុកសេសាន ខេត្តស្ទឹង​ត្រែង​ បានប្រាប់​សារព័ត៌មាន​ឱ្យដឹងថា ដំបូង​ឡើយ​ពួកគាត់មិនមែនរស់នៅជុំគ្នា និងមានរបៀប​រៀបរយ​ដូច្នេះទេ ពោលគឺទើបតែប៉ុន្មានឆ្នាំចុង​ក្រោ​​យ​​នេះ ដែលពួកគាត់​បានឡើងមក​រស់​នៅ​ក្នុងភូមិ​ឋានថ្មី រៀបចំឡើងដោយ​អាជ្ញាធរ និង​ក្រុម​ហ៊ុន​អ​ភិវឌ្ឍ​ន៍​​ទំបន់​វារី​អគ្គិសនី ។
បើតាមអ្នកស្រី​ ផា វី ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់​រស់នៅភូមិ​ស្រែគរ២ ឃុំ​ស្រែគរ ស្រុកសេសាន ខេត្តស្ទឹងត្រែង ​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា កាលពី​ដើមឡើយ អ្នកស្រី​ក៏ដូចជា​អ្នក​ភូមិ​ផ្សេងទៀត គឺរស់នៅ ​និងប្រកបរបរកសិកម្ម​ ដោយ​ធ្វើ​ស្រែ និង​ដាំ​ដំណាំ ប៉ុន្តែ​ក្រោយពេល​មានគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ទំនប់​វារីអគ្គិសនី​សេសានក្រោម តម្រូវឱ្យ​ពលរដ្ឋ​​ដែល​រស់​នៅតំបន់អភិវឌ្ឍន៍​នោះ ត្រូវរកកន្លែង​ថ្មីសម្រាប់រស់នៅ ហើយក្រុមហ៊ុន​ និង​អាជ្ញាធរ​បា​ន​ដោះ​ស្រា​យ​ជូន​ពួក​គាត់​ដោយឱ្យពួកគាត់មករស់នៅ​តំបន់​ថ្មីគឺក្នុងឃុំ​ស្រែគរ ស្រុកសេសាន​ នេះតែម្ដង ។​
អ្នកស្រី​បន្តថា​ ផ្ទះដែលពួកគាត់រស់នៅ​នេះ គឺ​ក្រុមហ៊ុនជាអ្នក​ចេញថវិកាសាងសង់​ជូន​ជា​ថ្នូ​រនឹង​ការ​ដោះ​ស្រា​យ​​​​ផល​ប៉ះពាល់ ដោយផ្ទះ​នេះ​ត្រូវ​សាងសង់ឡើង​លើ​ទំហំដី​ ២០ម៉ែត្រ​ X ៥០ម៉ែត្រ ជា​មួយ​ដី​ស​ម្រា​ប់​បង្ក​បង្កើនផល​ទំហំ​ ៥ហិកតាបន្ថែមទៀត ។​
អ្នកស្រី​បានបន្ថែមថា ៖
«ក្រោ​យពេល​មានកា​ររៀបចំភូមិ​ឋាន​ថ្មីនេះ ឃើញថា​ការរស់នៅមានភាពស្រួលជា​ងមុន មានផ្លូវ​បេតុង ផ្លូវ​លំ មាន​ភ្លើង​អគ្គិសនី​ប្រើប្រាស់​ខ្វាត់ខ្វែង ហើយការ​រស់នៅរបស់ពលរដ្ឋ​ក៏អ៊ូរអរជាងពេល​ដែល​ពួក​គាត់រស់នៅទីតាំងចាស់ដាច់ដោយឡែកពីគ្នា»។​
លោ​ក ឡាំង ទុយ​ អាជីវករ​លក់ដូរ​នៅក្នុងភូមិ​-ឃុំ ដូចគ្នានេះក៏បាន​និយាយដែរថា ពីមុន​លោក​ក៏​មិនមែនមានទី​លំនៅក្នុង​ភូមិ​-ឃុំ​នេះដែរ គឺរស់នៅតំបន់ដែល​ស្ថិតនៅក្នុ​ងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍​វារីអគ្គិសនីសេសានក្រោមទី​២ ។ ក្រោយពេលពលរដ្ឋ​ឡើងមក​នៅតំបន់​ដែលរៀបចំឡើងដោយអាជ្ញាធរ ​និងក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍​ឃើញ​ថា​មាន​កា​ររីក​ចម្រើន​ជាងមុន។ ជាក់ស្ដែង ​រូប​លោក​កាលពីនៅតំបន់ចាស់ លោក​ប្រកបរបរ​តែ​ធ្វើ​ស្រែ និងចម្ការ​ប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​ពេលនេះ​ លោកអាច​ប្រក​បរបរ​ជាអ្នកលក់ដូរ​នៅផ្ទះបន្ថែមពី​លើ​របរធ្វើ​ស្រែចម្ការ​ដែលមានស្រាប់។
លោក ខៀន ផែវ ប្រធាន​ភូមិ​ស្រែគរ​២ ឃុំ​ស្រែគរ ស្រក​សេសាន ខេត្ត​ស្ទឹងត្រែង​ បានលើកឡើងថា នៅក្នុ​ង​តំប​ន់​​ថ្មី​ដែល​ពលរដ្ឋ​បានផ្លាស់ទី​ពី​ទីតាំង​ដែល​ត្រូ​វទឹក​លិច​នោះ ត្រូវបានរាជ​រដ្ឋា​ភិបា​លយក​ចិត្តទុកដាក់​អភិវឌ្ឍន៍​ហេ​ដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ មិនចាញ់​តំបន់​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្សេងទៀតឡើយ ដូចជា​ មាន​សាលា​រៀន ដែលកូនៗរបស់​ប្រ​ជា​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នេះ​អាច​រៀន​បានរហូតដល់​ថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ (​ថ្នាក់ទី​៩ ) ដែល​កាលពីមុនមាន​ត្រឹម​តែ​ថ្នាក់​ទី៥ប៉ុណ្ណោះ ។ ក្រៅពីនេះ ក៏មាន​មណ្ឌល​សុខភាព មាន​វត្តអារាម សាលាឃុំ​ សម្រាប់បម្រើ​សេវា​រដ្ឋ​បាល​សាធារ​ណៈជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ មានផ្លូវ​ថ្នល់​ ទាំង​ផ្លូវ​លំ និង​ផ្លូវ​ចាក់​បេតុ​ងផងដែរ ។​
លោក​បញ្ជាក់ថា ៖
«បើប្រៀប​ធៀប​ជីវភាព​របស់ពលរដ្ឋ​ និងការរស់​នៅ​របស់ពួកគាត់ពី​តំបន់​ចាស់ ផ្លាស់​មក​តំបន់​ថ្មី​ឃើញថា ការរស់​នៅ​តំបន់​ថ្មីនេះ មានភាពល្អប្រសើរជា​ងតំបន់​ចាស់​ ព្រោះទីនេះមានភ្លើង​អគ្គិសនី​ត​ភ្ជាប់​ជូន​គ្រប់​ៗគ្នាផ្ទះ​ មានប្រព័ន្ធទឹក​ស្អាត​ជាដើម»។​
លោក​បន្ថែមថា ភូមិឋាននេះ ទើប​តែកើតឡើង​ក្នុង​រយៈពេល​ប្រមាណមិនទាន់បាន១០ឆ្នាំ​នៅឡើយ​ទេ ដូច្នេះនៅពេលអនាគត នៅពេលមានពលរដ្ឋ​ចូលមករស់នៅ​ក្នុង​ភូមិ​កាន់តែ​ច្រើន មានការ​រៀបចំ​ផ្ទះ​សម្បែង​បានស្អាត​ ត្រឹមត្រូវ ជាមួយនឹង​ការយកចិត្តទុកដាក់ពីអាជ្ញាធរ រាជរដ្ឋាភិបាល​ផងដែរ​នោះ នឹងធ្វើ​ឱ្យតំបន់​នេះនឹង​កាន់តែស្រស់ស្អាត និងទាក់ទាញបន្ថែមទៀត ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា គម្រោង​ទំនប់វារីអគ្គិសនី​សេសាន​ក្រោម២ គឺជា​គម្រោងវារីអគ្គិសនី ដែល​មានសមត្ថ​អាច​ផលិត​អានុ​ភាព​ថាមពល​បានរហូតដល់ ៤០០មេហ្កាវ៉ាត់​ ក្រោមទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​ប្រមាណជិត៨០០​លានដុល្លារអាមេរិក​ ។ គម្រោងនេះត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​ក្នុងទម្រង់​ BOT ក្នុង​រយៈពេល​៤០​ឆ្នាំ​ដែល​ន័យថា សាងសង់ ធ្វើអាជីវកម្ម​ និងផ្ទេរ ដោយ​ចូលរួម​វិនិយោគរវាង​ ៣​ក្រុមហ៊ុន គឺក្រុមហ៊ុន​កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន​ចិន និង​ក្រុមហ៊ុន​វៀតណាម ៕