ការបើកច្រកព្រំដែនថ្មីៗជាមួយប្រទេសជិតខាងជួយជំរុញឱ្យតម្លៃដីធ្លីតំបន់នោះមានកំណើន
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងជំរុញការធ្វើពាណិជ្ជកម្មបន្ថែមជាមួយប្រទេសជិតខាង កម្ពុជាបានឯកភាពក្នុងការបើកច្រកព្រំដែនថ្មីៗជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេសព្រំដែនកម្ពុជា ថៃ និងព្រំដែនកម្ពុជាវៀតណាម ។ ការបើកច្រកព្រំដែនរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសជិតខាងនេះ មិនត្រឹមតែជំរុញឱ្យទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាជាមួយនឹងប្រទេសទាំងនោះមានកំណើនប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងធ្វើឱ្យតម្លៃដីធ្លីនៅខេត្តជាប់ព្រំដែនរវាងប្រទេសទាំងនោះមានកំណើនមួយកម្រិតទៀតផងដែរ ។
លោក រ៉ៃ ឬទ្ធី ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្តឧត្តរមានជ័យបានមានប្រសាសន៍តាមទូរសព្ទឱ្យដឹងថា ខេត្តឧត្តរមានជ័យជាខេត្តដែលមានព្រំប្រទល់ជាប់នឹងប្រទេសថៃ ហើយរដ្ឋាភិបាលនៃទាំងប្រទេសទាំងពីរក៏បានឯកភាពក្នុងការបើកច្រកព្រំដែនបន្ថែមដើម្បីសម្រួលការដឹកទំនិញចេញនៃប្រទេសទាំងពីរ ។
លោកបន្តថា ការបើកច្រកព្រំដែនថ្មីៗរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងថៃបានផ្ដល់ផលវិជ្ជមានដល់វិស័យដីធ្លីនៅក្នុងខេត្តមួយនេះមួយកម្រិតផងដែរ ដោយបានឃើញថាតម្លៃដីធ្លីបានកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ និងមានការចាប់អារម្មណ៍វិនិយោគដីធ្លីនៅក្នុងខេត្តកាន់តែច្រើន។
“កាលពីមុនដីធ្លីនៅតំបន់មួយចំនួនក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ ជាពិសេសនៅជិតព្រំដែនថ្មីៗ មិនសូវមានការចាប់អារម្មណ៍ទេ ហើយតម្លៃត្រឹមតែ ៣០០០ដុល្លារ ទៅ ៤០០០ដុល្លារក្នុងមួយហិកតា តែមកដល់ពេលនេះតម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់ដដែលនោះបានឡើងដល់៤ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិកទៅ៥ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយហិកតា ហើយមានអ្នកស្វែងរកទិញច្រើនទៀតផង”
លោកបន្ថែមថា អ្នកទិញដីក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យមិនមែនសុទ្ធតែអ្នកក្នុងខេត្តនោះទេ មួយចំនួនគឺជាអ្នកមកពីភ្នំពេញ និងបណ្ដាខេត្តផ្សេងដូចជា បន្ទាយមានជ័យ ខេត្តសៀមរាប ជាដើម ។ សម្រាប់សក្ដានុពលនៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យនាពេលបច្ចុប្បន្នមិនមានអ្វីក្រៅពីកសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្មនោះឡើយ ហើយក៏មិនទាន់មានអគារខ្ពស់ ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍបុរីលំនៅឋាននោះដែរ ។ ដីធ្លីនៅជិតៗក្រុង ក៏មានអ្នកទិញហើយពុះឡូត៏តិចតួច និងមិនសូវមានអ្នកទិញច្រើននោះដែរ។ ប៉ុន្តែនៅពេលអនាគត លោករំពឹងថា នឹងមានការអភិវឌ្ឍអគារ បុរីលំនៅឋាននៅតាមតំបន់ព្រំដែនកម្ពុជា និងថៃក្នុងទឹកដីនៃខេត្តឧត្តរមានជ័យ ។
លោក ថា ថេង ប្រធានសាខានៃក្រុមហ៊ុន Century 21 Zillion Holding ប្រចាំខេត្តព្រៃវែងក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ក្រោយពេលរដ្ឋាភិបាលបានបើកច្រកព្រំដែនថ្មីៗជាមួយនឹងប្រទេសវៀតណា លោកបានមើលឃើញថា ដីធ្លីនៅតំបន់ជិតព្រំដែនកម្ពុជាវៀតណាមបានហក់ឡើងមួយកម្រិតទៀត ហើយតំបន់ខ្លះបានហក់ឡើងខ្ពស់ខ្លាំង ជាក់ស្ដែងដីនៅជិតព្រំដែនកម្ពុជាវៀតណាមក្នុងខេត្តព្រៃវែង ដែលពីមុនត្រឹមតែ ១ ០០០ ឬ ២ ០០០ដុល្លារក្នុងមួយហិកតានោះ ពេលនេះហក់ឡើងដល់ខ្ទង់លានដុល្លារក៏មានដែរក្នុងមួយហិកតា ។ លោកបន្តថា បច្ចុប្បន្ន តំបន់ជិតព្រំដែនកម្ពុជាវៀតណាមក្នុងខេត្តព្រៃវែង មានការអភិវឌ្ឍដីធ្លីជាច្រើនទម្រង់ ក្នុងនោះមានដូចជាលំនៅឋាន បុរី ដីឡូត៍ និងមានការអភិវឌ្ឍជាលំនៅឋានលំហែកាយរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកមួយចំនួនផងដែរ។ ម្យ៉ាងទៀតក្នុងពេលខាងមុខនេះ ព្រៃវែងក៏នឹងទទួលបានការវិនិយោគបន្ថែមជាច្រើនទៀត ស្របពេលរាជរដ្ឋាភិបាលបានអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន ក្នុងនោះក៏មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងបាវិត ដែលរត់កាត់ខេត្តព្រៃវែងផងដែរ ៕