រាជរដ្ឋាភិបាលរៀបចំដីឡូត៍ចំនួន ៦០០៥ ឡូត៍នៅតំបន់រុនតាឯកសម្រាប់ចែកជូនពលរដ្ឋ
សៀមរាប ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតាមរយៈក្រុមការងារតម្រង់ទិសចុះវាស់វែងកំណត់និយាមកាក្បាលដី និងកំណត់អត្តសញ្ញាណកាន់កាប់ដីធ្លីក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរបានសម្រេចរៀបចំហេដ្ឋារនាសម្ព័ន្ធផ្លូវ និងដីឡូតិ៍ នៅតំបន់រុនតាឯកខេត្តសរៀមរាប  ចំនួន ៦ ០០៥ឡូត៍ សម្រាប់ចែកជូនពលរដ្ឋ តាមរយៈការចាប់ឆ្នោត ដែលត្រូវរុះរើសំណង់ខុសច្បាប់ចេញពីតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ជា សុផារ៉ា  រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងជាប្រធានក្រុមការងារតម្រង់ទិស ចុះវាស់វែងកំណត់និយាមកាក្បាលដី និងកំណត់អត្តសញ្ញាណកាន់កាប់ដីធ្លីក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរបានឱ្យដឹងថា ក្រសួងបានធ្វើលិខិតសុំគោលការណ៍ពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីឱ្យកងវិស្វកម្មសម្តេចតេជោរៀបចំ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅតំបន់រុនតាឯក និងដីឡូត៍ចំនួន ៦ ០០៥ ដីឡូត៍សម្រាប់ចែកជូនពលរដ្ឋ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ជា សុផារ៉ា បន្តថា ទោះជាយ៉ាងណា ដីឡូត៍ចំនួន ៦ ០០៥ ដីឡូត៍ដែលមានទំហំ ២០ × ៣០ ម៉ែត្រនេះ   មិនមែនចេះតែចែកឱ្យពលរដ្ឋនោះទេ ទាល់តែប្រជាពលរដ្ឋទាំងនោះមានលក្ខណៈគ្រប់គ្រាន់ ខណៈដែលការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅតាមដងស្ទឹងសៀមរាប ប្រជាពលរដ្ឋដែលរើចេញ ក៏បានទៅនៅតំបន់នោះដែរ។
គួរកត់សម្គាល់ផងដែរថា នៅក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរមានសំណង់ខុសច្បាប់ប្រមាណជាង ៨ពាន់សំណង់ ដែលជាសំណង់ខុសច្បាប់ និងប្រជាពលរដ្ឋដែលគ្រប់លក្ខខណ្ឌតម្រូវរុះរើទៅតំបន់រុនតាឯក ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលចែកជូន។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានប្រាប់អាជ្ញាធរខេត្តថា ចាប់ពីពេលបើកយុទ្ធនាការនេះ អាជ្ញាធរទាំងអស់ត្រូវបញ្ចប់ការទទួលស្គាល់ការធ្វើជាសាក្សីក្នុងសកម្មភាពលក់ដូរដីក្នុងតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ ដែលគ្រប់គ្រងដោយអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា។ តំបន់អង្គរ ជាទឹកដីស័កិ្តសិទ្ធិ មិនអាចយកផលប្រយោជន៍បុគ្គលឯកជនគ្រួសារបានទេ។ អ្នកដែលរំលោភបំពាន នឹងទទួលតែការឈឺចាប់ និងវិនាសតពូជ តពង្ស វង្សត្រកូល។ គណ:កម្មការអន្តរក្រសួងកាលពីកន្លងទៅ បាន រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងតំបន់អភិវឌ្ឍន៍រុនតាឯក ស្ថិតនៅក្នុង ស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប ដើម្បីសម្រួលដល់ការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់នេះ ដោយក្នុងនោះរៀបចំឱ្យមាន តំបន់រដ្ឋបាល តំបន់ផ្ទៃទឹក សាលារៀន មណ្ឌលសុខភាព ផ្សារ តំបន់សាសនា តំបន់បៃតង សួនលម្អសាធារណៈ និងតំបន់លំនៅឋាន ដែលសាងសង់ឡើងដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និងប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិត៕