សម្ដេច​ធិបតី​ ជំរុញឱ្យ​​គិតគូរ ​និងអនុវត្តន៍ឱ្យបានតឹងរ៉ឹង​លើ​គម្រោង​ប្លង់មេក្នុង​តំបន់​ក្រុង​រណប ​និង​បុរី
ភ្នំពេញ ៖ ថ្លែង​នៅក្នុងឱកាស​អញ្ជើញជា​អធិបតី​ក្នុងពិធីបើ​កការដ្ឋានសាងសង់​ស្ពានអាកា​សភ្លោះ​នៅ​ចំណុ​ច​ប្រសព្វ​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ និងផ្លូវជាតិលេខ​២​ នៅព្រឹកថ្ងៃទី​១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី​ ហ៊ុន ម៉ាណែត ​នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​បាន​មានប្រសាសន៍​ជំរុញឱ្យមន្ត្រីក្រសួងស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ ត្រូវ​គិតគូរ​គម្រោង​ប្លង់​មេនៅតំបន់​ក្រុង​រណប និង​ត្រូវអនុវត្តន៍ឱ្យបានតឹងរ៉ឹងបំផុត ។​
សម្ដេច​ធិបតីមានប្រសាសន៍ថា នៅតំបន់​រណប​ តំបន់​ទីក្រុង​ថ្មី​ ត្រូ​វមានការ​គិត​គូរ​លើ​គម្រោងប្លង់​មេ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​ត្រូវអនុវត្ត​ន៍ឱ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង ។ កន្លងមក តាមបុរីមួយចំនួន​បាន​រៀបចំនូវ​គម្រោង​ប្លង់​មេ​ត្រឹមត្រូវ ប៉ុន្តែដោយសារតែតម្លៃដីធ្លីនៅតំបន់អភិវឌ្ឍន៍កើនឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់ ធ្វើឱ្យ​អ្នកអភិវឌ្ឍន៍​ត្រូវ​កាត់បន្ថយ​ដី​ដែល​ត្រៀមបម្រុង​ទុកសម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ផ្លូវ សួន​កម្សាន្ត​ ធ្វើឱ្យបុរីមួយចំនួន​មានភាពចង្អៀត​។
សម្ដេច​ធិបតីបានបន្តថា​ ចាប់ពីពេលនេះតទៅ​ ការ​រៀបចំប្រព័ន្ធគមនាគមន៍ ​ការ​រៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូប​វ័ន្ត​​នៅតំបន់​ក្រុង​រណប​ថ្មី ត្រូវ​រៀបចំ​ និងគិតគូរឱ្យ​បាន​ម៉ត់ចត់ ហើយត្រូវ​អនុវត្តន៍ឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់​ ដើម្បីធានា​ដល់​សុខុមាលភាព​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ អ្នករស់នៅក្នុង​តំបន់​នោះ ។ ជាក់ស្ដែង​តំបន់​ក្រុង​រណប​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ តំបន់​បុរីនានា​​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ​និង​តំបន់ភូមិ​ថ្មីៗ ត្រូវ​គិតគូរ​ដល់​ការរស់​នៅរ​បស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រកប​ដោយគុណភាព​ ។
​សម្ដេ​ច​ធិបតីបានបន្ថែមថា​ ៖
«ការរៀបចំទីក្រុង ត្រូវ​គិតគូរទុកជា​មុន​ និងត្រូវគិតដល់ការ​រីក​ចម្រើ​ននាពេ​ល​អ​នា​គ​ត​ ជាក់ស្ដែង​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជាច្រើ​ន​នៅ​តំបន់​ជាយក្រុង តំប​ន់​ដែល​មិ​ន​ទា​ន់មា​នមនុស្ស​ទៅដល់​​ ពីព្រោះថា​នៅពេលអនាគត តំបន់ដែលរដ្ឋាភិបាលអភិវឌ្ឍន៍ ដូចជា​តំបន់​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ​ តំបន់​ជុំ​វិ​ញព្រ​លាន​យន្ត​ហោះ​អន្តរ​ជាតិតេ​ជោ នឹងមានមនុស្ស​​ទៅរស់​នៅ​ច្រើន ហើយនៅ​​ពេ​ល​នោះ ​យើង​មាន​ហេ​ដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធ មាន​ផ្លូវ​ ទឹក​ ភ្លើង និង​ការ​ដឹកជញ្ជូន​រួចជា​ស្រេច​ ។​ ពោល គឺយើង​លែង​ដេញតាមសេះ​ហើយ គឺយើងធ្វើក្រោល​ទុកជា​មុន»។ ​
សម្ដេចធិបតីក៏បានជំរុញឱ្យ​ក្រសួងស្ថាប័ន និងអាជ្ញាធរ​ ត្រូវ​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនក្នុងក្រុង​ឱ្យ​មានសណ្ដាប់​ធ្នាប់ ជាពិសេស​ការរៀបចំផ្លូវ​សម្រាប់រថយន្ត​ក្រុង​សាធារណៈ ដើម្បី​ផ្ដល់​សេវា ​​​និងជំរុញឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ងាកមក​ប្រើប្រាស់សេវា​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈរបស់រដ្ឋឱ្យបានច្រើន ហើយត្រូវ​រៀបចំភ្ជាប់ពីតំបន់មួយទៅតំបន់​មួយ​ទៀតឱ្យ​បានកាន់តែច្រើននៅក្នុង​រាជធា​នី​ភ្នំពេញ ។
សម្ដេច​ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា អនាគត​ខាងមុខ​នេះ រាជធានីភ្នំពេញ​នឹង​កាន់តែរីក​សាយ ហើយបណ្ដា​តំបន់​ជាយក្រុង​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​នឹង​ក្លាយជា​តំបន់ក្រុង ហើយតំបន់​ដែល​នៅដាច់​ស្រ​យា​ល​នៅពេល​នេះ ក៏នឹងក្លាយជា​តំបន់ជាយក្រុង​ ក្នុងនោះ​ប៉ែក​ខាង​ត្បូងភ្នំពេញ តំបន់ជាយក្រុង​​នឹងអាច​រីក​ដល់​ស្រុកបាទី ឬភ្នំ​តាម៉ៅ នៅ​រយៈ​ពេល​២០ ​ឬក៏៣០ឆ្នាំខាងមុខទៀត ៕