" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-54444 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការសិក្សាបង្ហាញថា ឆ្នាំ២០២២នេះ ខុនដូជាង ១៣ ០០០យូនីត រំពឹងចូលទីផ្សារកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ៖ របាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យអន្តរជាតិប្រចាំកម្ពុជា CBRE Cambodia បានបង្ហាញថា ខុនដូចំនួនជាង ១៣ ០០០យូនីតត្រូវបានរំពឹងថានឹងចូលទីផ្សារក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ដោយក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ធំៗចំនួន៤នឹងសង់រួចរាល់ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍បានបង្ហាញថា ក្នុងចំណោមខុនដូទាំងជាង ១៣ ០០០យូនីតនេះឃើញថា ខុនដូកម្រិតខ្ពស់មានចំនួនតិចតួចត្រឹមតែជាង១០០យូនីតប៉ុណ្ណោះ កម្រិតកណ្ដាលមានជាង ៦ ០០០យូនីត និងកម្រោងមធ្យមមានចំនួនជាង ៧ ០០០យូនីត ។ តាមរយៈតួលេខនេះបានបង្ហាញថាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ខុនដូនៅកម្ពុជាចាប់ផ្ដើមងាកទៅរកការផ្គត់ផ្គង់ខុនដូដែលមានតម្លៃសមរម្យច្រើន ដោយសារនិន្នាការនៃការទិញខុនដូពីប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុកចាប់ផ្ដើមឡើងខ្ពស់។
របាយការណ៍បានបង្ហាញទៀតថា ក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះនឹងមានខុនដូចំនួន ៤គម្រោងដែលនឹងសាងសង់រួចរួមមាន គម្រោងខុនដូ The Peninsula Private ស្ថិតនៅតំបន់ជ្រោយចង្វា គម្រោងខុនដូ Park Land Condo TK (Phase 1 ) នៅខណ្ឌសែនសុខ គម្រោងខុនដូ Orkide The Royal Condo នៅខណ្ឌសែនសុខ និងគម្រោងខុនដូ Parc 21 Residence នៅតំបន់ចំការមន។
អ្នកនាង គឹម គិនកេសា អ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់នៃក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានឱ្យដឹងថាក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ទាំងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ខុនដូ និងអ្នកទិញខុនដូភាគច្រើនគឺជាអ្នកក្នុងស្រុក ហើយឆ្នាំ២០២២នេះ អ្នកទិញខុនដូ និងអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ខុនដូក៏រំពឹងថាជាអ្នកក្នុងស្រុកដដែល ខណៈជនបរទេសនៅតែជួបបញ្ហាក្នុងការចូលមកកម្ពុជាក្នុងការស្វែងរកការវិនិយោគ។
អ្នកនាងបានបន្តថា ៖
“ជំងឺរាតត្បាតនៃកូវីដ១៩ប្រភេទថ្មីនៅតែជាបញ្ហាសម្រាប់ជនបរទេសក្នុងការចេញពីប្រទេសខ្លួនចូលមកកម្ពុជាក៏ដូចជាទៅប្រទេសដទៃទៀតដើម្បីវិនិយោគ ហើយបើទោះបីជាកម្ពុជាបានបន្ធូរបន្ថយលក្ខខណ្ឌនៃវិធានការចត្តាឡីស័កក្ដី ក៏ប្រទេសមួយចំនួននៅតែរឹតបន្តឹងចំពោះការចេញចូលអ្នកដំណើរក្នុងប្រទេសរបស់គេ”
អ្នកនាងបន្ថែមឲ្យដឹងថា បើសិនជាស្ថានភាពនៃការរីករាលដាលនៃកូវីដ១៩ ប្រភេទថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងពិភពលោកបានធូរស្រាល រំពឹងថារំហូរវិនិយោគិនបរទេសចូលមកកម្ពុជាអាចនឹងមានកំណើនឡើងវិញ តែបើសិនជាបន្តរាលដាលវានឹងនៅតែបន្តជាបញ្ហាដដែល។ លោក ខន គង្គា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ERA Cambodia បានឱ្យដឹងផងដែរថា ការអភិវឌ្ឍខុនដូក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានចាប់ផ្ដើមដំបូងនៅក្នុងឆ្នាំ២០០៦ ហើយកាលណោះ ទីផ្សារនេះត្រូវពឹងទាំងស្រុងទៅលើជនបរទេស ប៉ុន្តែមកពេលនេះបានសង្កេតឃើញថាទីផ្សារខុនដូចាប់ផ្ដើមមានអ្នកក្នុងស្រុកជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ និងទិញខុនដូច្រើនទៅវិញ ជាពិសេសនៅក្នុងវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ ដែលធ្វើឱ្យបរទេសមិនចូលបាន និងជំនួសដោយអ្នកក្នុងស្រុកវិញ៕