" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-84775 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ស្ពានជាបន្តបន្ទាប់បាន និងកំពុងលេចរូបរាងឡើង ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្ដេចតេជោ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បណ្តាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានានៅទូទាំងប្រទេស រាប់ទាំងនៅទីជនបទបានកកើតឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ដែលបានជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរ និងការដឹកជញ្ជូនរបស់ប្រជាពលរដ្ឋបានយ៉ាងប្រសើរ។ និយាយដោយឡែក សម្រាប់តែការសាងសង់ស្ពានក៏មានការសាងសង់ច្រើនហូរហែផងដែរ ដើម្បីជួយសម្រួល និងបញ្ចៀសនូវគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗពីការធ្វើដំណើរតាមទូកដរ ឬសាឡាង។
នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ស្ពានឆ្លងទន្លេសាប និងស្ពានអាកាសឫស្សីកែវនាព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣នេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានរៀបរាប់ស្ពានមួយចំនួនដែលត្រូវបានសាងសង់ឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ដោយនិយាយតែនៅក្នុងក្រុងភ្នំពេញប៉ុណ្ណោះ។
“អីចឹងទេ បានជាគ្រាន់តែតាមដងទន្លេសាបយើងនេះ យើងអាចរាប់បាន ដូចជា ស្ពានព្រែកក្ដាម ស្ពានព្រែកព្នៅ ស្ពានឫស្សីកែវ និងស្ពានជ្រោយចង្វារដែល​មានដល់ទៅ២ មួយស្ពានមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន មួយទៀតស្ពានមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន។ ប៉ុន្តែនៅសល់ស្ពាន​មួយកន្លែងទៀត ដែលត្រូវតភ្ជាប់រវាងម្ខាងគឺទន្លេសាប រួចហើយតភ្ជាប់មកជ្រោយចង្វារបស់យើង និងតភ្ជាប់ទៅស្វាយជ្រុំ អរិយក្សត្រ ដែលជាគម្រោងរបស់សាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េ។”
សម្ដេចបានបន្តរំលេចដែរថា ៖
“សូមបញ្ជាក់ជូនបន្តិចដែរថា យើងឥឡូវនេះ សម្រាប់ក្រុងភ្នំពេញ​យើងនេះ យើងត្រូវការស្ពានចំនួន៣បន្ថែមទៀត ហើយស្ពាន២ អាចចេញជារូបរាងក្នុងរយៈពេល​ឆាប់ៗ។ មួយគឺស្ពានមិត្តភាពកម្ពុជា-កូរ៉េ និងមួយទៀតគឺស្ពានសម្រាប់ផ្លវល្បឿនលឿននៅផ្នែកខាង​ក្រោមដែលយើងត្រូវចំណាយ…ខ្ញុំមិនចង់ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋឆ្លងស្ពានពេលណាត្រូវបង់លុយពេលនោះទេ ដូច្នេះហើយបានជាយើងត្រូវទិញយកស្ពានព្រែកព្នៅដើម្បីឱ្យរដ្ឋគ្រប់គ្រង ហើយប្រជាជនចង់ឆ្លង​ប៉ុន្មានឆ្លងទៅ។”
គួរបញ្ជាក់ថា ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេសាប និងស្ពានអាកាសឫស្សីកែវ គឺជាស្ពានដែលដើរតួនាទីយ៉ាង​សំខាន់សម្រាប់ការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាពលរដ្ឋរវាងផ្លូវជាតិលេខ៥ និងលេខ៦ ក៏ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅសង​ខាង​នៃទន្លេសាប។ ស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេសាប គឺជាប្រភេទស្ពានបេតុងខ្សែកាប តភ្ជាប់តំបន់អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុងរណប​ជ្រោយ​ចង្វារមកកាន់ផ្លូវជាតិលេខ៥ ត្រង់ចំណុចប្រសព្វផ្លូវលេខ៣៦ ក្នុង​ខណ្ឌឫស្សីកែវ រាជធានីភ្នំ​ពេញ។ ការស្ថាប​នា​ស្ពាននេះ បានប្រើរយៈពេលសាងសង់ជាង ៦៨ខែ ចំណាយថវិកា​អស់ចំនួន ៣៥​លានដុល្លារអាមេរិកដែលជាកញ្ចប់ថវិកាបានមកពីមូលនិធិតំបន់អភិវឌ្ឍន៍​ជ្រោយ​ចង្វាររបស់ក្រុមហ៊ុនវិ​និយោគទុនអាណិកជនកម្ពុជា (OCIC)។ ចំណែកឯស្ពានអាកាសឫស្សីកែវ បានចំណាយថវិកាសាងសង់អស់ចំនួន ៩,៧១០,៤៧៤ដុល្លារអាមេរិក ជាកញ្ចប់ថវិកាបានមកពីមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍កោះនរារបស់ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគទុនអាណិកជនកម្ពុជា (OCIC)៕