សក្ដានុពលតំបន់​កោះ​កុង​​ក្រៅ ត្រូវ​បានជំរុញ​​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ថែម ខណៈកម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹងអា​ចទា​ញយ​ក​ប្រ​យោ​​ជន៍​ពី​កោះនេះបាន​២ពាន់លានដុល្លារ​ក្នុងមួយ​ឆ្នាំ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងគោលបំណងជំរុញការអភិវឌ្ឍ ​និង​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​ទៅលេងកម្សាន្ត​នៅ​តំបន់​រមណីយដ្ឋាន​កោះ​កុង​​ក្រៅ​ស្ថិតនៅភូមិ​ជ្រោយ​ប្រស់ ឃុំ​ជ្រោយប្រស់ ស្រុកកោះកុង​ ខេត្តកោះកុង គណៈកម្មាធិការ​ជាតិគ្រប់គ្រង ​និងអភិវឌ្ឍន៍​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា បានបើក​កិច្ច​ប្រជុំ​ផ្សព្វផ្សា​យពីសក្ដានុពល​តំបន់នេះ ក្រោម​អធិ​ប​តីភា​ព​ឯ​កឧត្តម ​សាយ សំអាល់ ឧប​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅរសៀល​ថ្ងៃទី​៦ ​មករា ២០២៥ នាទីស្ដីការ​ក្រសួង​ ។
កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ មានការ​ចូលរួមពីតំណាង​ក្រសួង​ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត​ រួមជាមួយ​នឹង​វិស័យឯកជន​​ផង​ដែរ​ ដូចជា​ក្រសួង​បរិស្ថាន ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា តំណាង​រដ្ឋបាលខេត្ត​នៃតំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុ​ជា​ជា​ដើម ។​
ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល់ ឧប​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី និងជា​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី ​នគរូប​នីយកម្ម និងសំណង់ បាន​​មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងក្របខណ្ឌតំបន់ឆ្នេរ រាជរដ្ឋាភិបាលបានផ្ដួ​ចផ្ដើមរៀ​បចំគ​ណៈកម្មា​ធិកា​រ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា ពីព្រោះតំបន់ឆ្នេរគឺជារបៀងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់មួយរបស់កម្ពុជាដែលអាចបង្កើតការងារ និងផ្ដល់ប្រាក់ចំណូលបានយ៉ាងច្រើនដល់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងនោះរួមមានឆ្នេរសមុទ្រ​សម្រាប់លំហែ មានសមុទ្រសម្រាប់ប្រមូលផលនេសាទបានច្រើន ដោយការប៉ាន់ស្មា​នជំហាន​ដំបូ​ង​ចំពោះប្រា​ក់​ចំ​ណូលគឺក្នុងរង្វង់ ២ពាន់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា និងមានកោះ​ដែលអា​ចផ្ដ​ល់នូវចំណូល និងការងារជាច្រើនដល់ប្រជាជនកម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានឱ្យដឹងថា កិច្ចប្រជុំនាពេលនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីពិភាក្សា​​ស្វែ​ងយ​ល់អោយបានច្បាស់លាស់អំពីតំប​ន់កោះកុងក្រៅ ក្នុងខេត្តកោះកុង និងប្រមូ​ល​មតិ​យោ​ប​ល់រៀ​ប​ចំ​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​បង្កើនសក្តានុពលទេសចរណ៍ក្នុងតំបន់នេះ ។ ឯកឧត្តមនឹ​ងដាក់សំណើទៅលេ​ខាធិការដ្ឋាន​គណៈ​កម្មាធិ​កា​រឆ្នេរដើម្បីធ្វើកិច្ចការចុះបញ្ជីដីធ្លីនៅកោះ ទន្ទឹមនឹងនេះក៏ត្រូវ​សិក្សាពី​សក្តានុពល​ទាំងអស់​ផ្សារ​ភ្ជា​ប់​ជាមួយឆ្នេរទាំងមូលដែលជារបៀងសេដ្ឋកិច្ច និងបានដា​ក់សំ​ណើទៅរាជរដ្ឋា​ភិបាលដើម្បី​ស្ថាប​នា​ផ្លូវជិះកង់​ស​ម្រា​ប់ផ្សារភ្ជាប់សហគមន៍នេសាទពីខេត្តកោះកុងដល់ខេត្តកែបផងដែរ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានគូសបញ្ជាក់ថា នាពេល​ខាង​មុ​​ខនេះគឺ​ត្រូវ​រៀ​​បចំ​​តំ​ប​​ន់​កោះ​កុងក្រៅ ផ្សារភ្ជាប់ជាមួយឆ្នេរទាំងអស់ និងត្រូវជួយគាំពារដល់ក្រុមហ៊ុនឯកជនក្នុងការវិនិយោគការអភិវឌ្ឍ ដើ​ម្បី​ជំ​រុ​ញឲ្យ​​តំបន់កោះកុងក្រៅឱ្យកាន់តែមានការអភិវឌ្ឍន៍ល្អប្រសើរជាងមុនសម្រាប់ទាក់ទាញទេសចរ។
បើតាមឯកឧត្តម ​ប៉ែន សុផល​ រដ្ឋលេខធិការ​ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូប​នី​យកម្ម​ និងសំណង់ បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា កោះកុង​ក្រៅ​​មានចម្ងាយ​ប្រមាណ​៣០គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ក្រុង​ខេមរភូមិន្ទ ខេត្ត​កោះកុង​ ដែលមានផ្ទៃដី​សរុប​ប្រមាណជាង ១ម៉ឺន​ហិកតា មានរយៈកម្ពស់​៤០០ម៉ែត្រ ធៀបនឹ​ងនីវ៉ូទឹកសមុទ្រ ហើយជាកោះដែលមានរយៈកម្ពស់​ខ្ពស់ជាង​គេក្នុងចំណោម​បណ្ដា​កោះដែលស្ថិតនៅក្នុងឈូង​សមុទ្រថៃ ​ហើយក៏ជា​កោះ​ដែល​មានឆ្នេរ​ខ្សាច់​ស្រស់ស្អាត​ ជាមួយ​នឹង​ព្រៃ​ស្រោង​គ្រប់ដណ្ដប់​រហូតដល់៩០ភាគរយ​ទៅហើយ ។
ឯកឧត្តម​បាន​បន្តថា តំបន់​កោះកុង​ក្រៅ មានតួនាទី​ជាជង្រុក​សុវត្ថិភាពស្បៀងដ៏សំខាន់​តាមបែប​ធម្មជាតិសម្រាប់​តំបន់ឈូង​សមុទ្រ​ទាំង​មូល ហើយព្រៃឈើ​ និង​ព្រៃ​កោងកាងនៅតំបន់​នោះក៏មានសក្ដានុពល​ខ្ពស់​ សម្រាប់ការលក់​ឥណទានកាបូនទៅទីផ្សារ​អន្តរជាតិ ដែលអាច​ចូលរួម​ទ្រទ្រង់​ជីវភាព ​និងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ​របស់​ពលរដ្ឋ​ ក៏ដូចជាបុព្វហេតុ​អភិរក្សធនធាន​ធម្មជាតិ ។ តំបន់​នេះ ក៏ជា​របៀង​ជីវចម្រុះ​ដែល​មានវិសាល​ភាព​យ៉ាងធំធេង​តភ្ជាប់ពីជួរ​ភ្នំ​ក្រវាញ  ឧទ្យានជាតិ​បុទុម​សាគរ​ ដែលជម្រក​សត្វព្រៃ តំបន់ការពារ​ធម្មជាតិ​រាមសារ​កោះកាពិ និងដែកជម្រក​សត្វ​ព្រៃពាម​ក្រសោប ហើយថែមទាំងជា​ប្រព័ន្ធតភ្ជាប់​ការពារ​សមុទ្រ​នានា​ នៅក្នុង​តំបន់អាស៊ាន​ផងដែរ ៕