សក្ដានុពល​នៅតំបន់​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ ​​នឹង​វិវត្ត​ន៍​ដូច​មហាវិថី​សហព័ន្ធរុស្ស៊ី
ភ្នំពេញ ៖ ផ្លូវ​៦០​ម៉ែត្រ​ ឬមហាវិថី​សម្ដេចអគ្គមហា​សេនា​បតីតេជោ ហ៊ុន សែន បានក្លាយទៅជាផ្លូវមួយ​ខ្សែដែលមានភាពមមាញឹក​ខ្លាំង ជាពិសេស ចាប់តាំងពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ តេជោ ​បាន​បើក​ដំណើរការ​ជាផ្លូវការ​ ហើយនៅពេលខាងមុខនេះ​នឹងជំរុញឱ្យកាន់តែមមាញឹក​ដូច​ស្ថានភាពមហាវិថី​សហព័ន្ធរុស្ស៊ី ពោរពេញដោយអាជីវកម្ម​ចម្រុះនៅអមតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ ។​
ជាកា​រកត់សម្គាល់​​ នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ឃើញ​មាន​អាជីវកម្មថ្មីៗជាច្រើន​ កំពុង​បើក​ដំណើរការ​ ដោយក្នុងនោះមានទាំងអគារ​តាំង​បង្ហាញរថយន្ត​ប្រណីតស្ទើរ​គ្រប់​​ម៉ាក​យីហោ មានផ្សារទំនើប​តូច-ធំ ភោ​ជនីយដ្ឋាន ផ្សាររាត្រី មានអគារ​ខ្ពស់ៗ និងអាជីវកម្ម​ចម្រុះជាច្រើន​ទៀត។
អ្ន​កជំនាញអចលនទ្រព្យបានបានបង្ហាញការ​យល់ឃើញ​​ស្រដៀង​គ្នាថា បណ្ដោយផ្លូ​វ៦០ម៉ែត្រ អាច​នឹង​ដូច​មហាវិថីសហព័ន្ធរុស្ស៊ី​ ក្រោយអាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​ តេជោ ​បើកដំណើរការ ដោយសារតែ​អ្នកដំណើរទាំង​​ក្នុង​ស្រុក​និង​បរទេស​ដែលត្រូវ​ចេញចូលប្រទេស​កម្ពុជាតាមផ្លូវ​អាកាស​ត្រូវ​ឆ្លងកាត់​ផ្លូវ ​៦០ម៉ែត្រ ដូច្នេះ​ ការ​បង្កើតអាជីវកម្ម​នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​មួយនេះ​ហាក់ដូចជាការ​ដាក់តាំង​បង្ហាញផលិតផល និង​សេវាកម្ម​សម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ​ដែលឆ្លងកាត់​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​នេះផងដែរ ។
អ្នកស្រី​ អាន សុធីតា នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ PropNex Cambodia បានលើកឡើងថា ប៉ែក​​ខាងត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ នឹង​កាន់តែមានសក្ដានុពល​កាន់តែខ្លាំង​ ដោយសារតែអាកា​សយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ ជាពិសេស ការអភិវឌ្ឍទៅលើវិស័យ​លំនៅឋាន ​​មណ្ឌលពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្ម​កាន់​តែច្រើន ។ តំបន់​នេះ​​នឹង​មាន​មនុស្ស​រស់នៅកាន់តែច្រើន និងកាន់តែអ៊ូរអរ​ ដោយសារតែមនុស្សនឹងទៅរស់​នៅ​តំបន់ជុំវិញព្រលានយន្តហោះកាន់តែច្រើន ការធ្វើដំណើរតាមផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ​ក៏​កាន់​តែមមាញឹក ស្រប​នឹងអាជីវកម្ម​ជាច្រើនបានបង្កើត​ឡើង​ថ្មីៗនៅតំបន់នោះ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ ​។
អ្នកស្រី​បន្តថា នៅពេល​អនាគត តំបន់​ប៉ែកខាង​ត្បូង​ភ្នំពេញ នឹង​កាន់តែទាក់ទាញខ្លាំង ខណៈហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្វាត់ខ្វែងរីកដុះដាល​ឡើងដែលធ្វើឱ្យការ​រស់​នៅរបស់ពលរដ្ឋ​កាន់តែ​ងាយស្រួលជាងមុន ។
គួរ​រម្លឹកថា​ ថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន​អភិវឌ្ឍន៍អាកា​សយានដ្ឋានអន្តរជាតិ​តេជោ​ បានប្រកាស​ពីគម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យ​នៅក្បែរ​នឹង​អាកាស​យានដ្ឋាន​អន្តរជាតិតេជោ ហើយគម្រោងនេះ នឹងទាក់ទាញប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅរស់នៅកាន់តែច្រើន​ ធ្វើឱ្យតំបន់នេះកាន់តែមានសក្ដានុពល​ក្នុងការទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ និង​បង្កើ​តថ្មីៗជាច្រើនទៀត​ស្រ​បទៅតាម​កំណើនរបស់ពលរដ្ឋ ហើយក៏ជំរុញឱ្យតម្លៃដីធ្លី​​មានកំណើនស្របគ្នា​ជាមួយនឹងកំណើន​នៃការ​ទិញលក់​ផងដែរ ៕