គម្រោង​លើកកម្រិត​គុណភាពផ្លូវ​ជាតិលេខ៤៨ បាន​បញ្ចប់ការដ្ឋាន​ជាស្ថាពរ​ និង​ប្រគល់ជូនក្រសួង​សាធារ​ណកា​រ​និងដឹកជញ្ជូន​រួចរាល់​
កោះកុង ៖ គម្រោង​សាងសង់​ផ្លូវជាតិលេខ៤៨ តភ្ជាប់ពី​ផ្លូវជាតិលេខ​៤ ឆ្ពោះទៅកាន់ទីរួម​ខេត្ត​កោះកុង សម្រេច​បានសមិទ្ធផល​១០០ភាគរយហើយ ដោយក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​បាន​ប្រគល់​ជូនក្រសួងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​ ដើម្បី​ប្រើប្រាស់ជា​ប្រយោជន៍​ដល់សេដ្ឋកិច្ច​របស់ជាតិ ​។​ ក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​លើគម្រោង​ផ្លូវ​ជាតិលេខ​៤៨​នេះ គឺក្រុមហ៊ុនកូរ៉េ ILSUNG & HANIL Joint Venture ដោយបាន​ប្រើពេលវេលាជាង​៣ឆ្នាំ​ ​និង​បានចាប់ផ្ដើម​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់​នៅ​ខែមករា ឆ្នាំ២០២២​ ។
កាលពីថ្ងៃ១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម សូរ វ៉ិចទ័រ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជានាយកគម្រោងបានដឹកនាំក្រុមការងារបច្ចេកទេសក្រសួង ក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេស KCIeng & KECC Joint Venture និងក្រុមហ៊ុនសាងសង់សម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុនកូរ៉េ ILSUNG & HANIL Joint Venture ចុះពិនិត្យគុណភាព និងបច្ចេកទេសលើការអនុវត្តគម្រោងលើកកម្រិតគុណភាពផ្លូវជាតិលេខ៤៨ ដើម្បី​ធ្វើពិធីប្រគល់-ទទួល។ ការចុះពិនិត្យនេះ គឺពិនិត្យឡើងវិញនូវគុណភាពនៃការសាងសង់ ការដាក់ផ្លាកសញ្ញាចរាចរណ៍ និងគំ​នូស​សញ្ញាចរាចរណ៍ជាដើម ដោយក្នុងនោះបានធ្វើការពិនិត្យទៅលើកម្រាស់ និងការបង្ហា​ប់​ស្រ​ទា​ប់​កៅ​ស៊ូ ​AC (ខួង និងពិសោធ) ធ្វើតេស្តជម្រាបទឹកលើស្រទាប់កៅស៊ូ និងពិ​និ​ត្យ​លើចំ​ណុ​ចប​ច្ចេ​ក​ទេ​ស​មួ​យទៀ​តផងដែរ។
យោងតាម​សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់​ក្រសួងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន បានឱ្យដឹងថា ក្រោយពី​បា​នត្រួ​ត​ពិ​និត្យ​រួ​ច​រាល់ នៅរសៀលថ្ងៃដដែល ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានអញ្ជើញដឹកនាំក្រុមការងារប្រជុំវាយតម្លៃ និងបានឯ​ក​​ភាពធ្វើការប្រគល់-ទទួល ផ្លូវជាតិលេខ៤៨ ជាផ្លូវការ។ ក្នុងនោះផងដែរ ក្រុមហ៊ុនសាង​ស​ង់មា​ន​កា​​ត​​ព្វកិច្ចត្រូវថែទាំផ្លូវនេះរយៈពេលធានា២ឆ្នាំបន្ថែមទៀតបន្ទាប់ពីការប្រគល់-ទទួលនេះ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានកោតសរសើរដល់កិច្ចខិ​តខំ​ប្រឹ​ង​ប្រែ​ង​ដ​ល់ក្រុ​ម​កា​រងា​រ​បច្ចេ​ក​​ទេ​ស​សា​ង​​សង់​ទាំង​អស់ ដែលបានសម្រេចការងារសាងសង់នេះ បើទោះ​បី​ជា​ស្ថា​ន​ភា​ព​ភូ​មិ​សា​ស្ត្រ​ពិ​បា​ក​ក្នុ​ង​កា​រ​សា​ងស​ង់​ក៏​ដោ​​យ និងបានធ្វើការផ្តាំផ្ញើដល់ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនទាំងអស់ កុំដឹកលើកទម្ងន់កម្រិតកំណត់ដោយច្បាប់ ​នាំឱ្យ​ខូចខាតដល់ផ្លូវថ្នល់ ដែលជាសមិទ្ធផលរបស់ប្រទេសជាតិ។
សូមរំលឹក​ផងដែរថា គម្រោងលើកកម្រិតគុណភាពផ្លូវជាតិលេខ៤៨ មានប្រវែង ១៤៨ គីឡូម៉ែត្រ ត្រូ​វ​បា​នសា​ង​ស​ង់ជាប្រភេទស្រទាប់កៅស៊ូ AC បានបើកការដ្ឋានសាងសង់នៅ ថ្ងៃទី៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោ​ម​អ​ធិ​ប​តី​​ភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​ប​ច្ចុ​ប្ប​ន្ន​ជា​ប្រ​ធា​ន​ព្រឹទ្ធ​​ស​ភា ។ ផ្លូវនេះ ត្រូវបានស្ថាបនាជាបួនគន្លង ចំនួន៥ ទីតាំង ប្រវែង ៣០គីឡូម៉ែត្រ និងពីរកន្លង ប្រវែង​១១៨ គីឡូម៉ែត្រ។ តាមផែនការគម្រោង គ្រោងបញ្ចប់នៅខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ ប៉ុន្តែដោ​យ​ស្ថា​ន​ភា​ព​កា​រ​រី​ក​រា​ល​ដា​លនៃកូវីដ-១៩ និងកត្តាភូមិសាស្ត្រតំបន់ភ្នំ ធ្វើឱ្យគម្រោងនេះពន្យាពេលសាងសង់ជាង១ឆ្នាំ ពោលគឺបញ្ចប់ការសាងសង់នៅ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ វិញ ។
គម្រោងនេះ ក៏បាន​តភ្ជាប់ជាមួយផ្លូវជាតិលេខ១០ និងតភ្ជាប់ទៅខេត្តពោធិ៍សាត់ ខេត្តបាត់ដំបង និង​ត្ត​ប៉ៃ​លិន​ មកកាន់តំបន់ឆ្នេរកម្ពុជា ដែលភ្ជាប់ប្រទេសកម្ពុជាទៅប្រទេសថៃ ត្រូវ​បាន​ចា​ត់​ទុ​ក​ជាសរ​សៃ​ឈា​ម​សេ​ដ្ឋកិ​​ច្ចដ៏​មានសក្តានុពលរបស់កម្ពុជា ក្នុងការជួយសម្រួលដល់ការតភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងគមនាគមន៍ ​និ​ង​កា​រ​ធ្វើ​ស​មា​ហ​រណ​ក​ម្ម​ត​ភ្ជាប់ផ្ទៃក្នុងប្រទេស ជាពិសេសកំពង់ផែទឹកជ្រៅនៅក្រុងព្រះសីហនុ សំដៅរួមចំណែ​ក​ក្នុ​ង​កា​រ​ជំ​រុ​ញ​ការដោះដូរពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ និងការដឹកជញ្ជូនដំណាំកសិផល និងកសិឧស្សាហកម្ម ​ឱ្យ​កា​ន់​តែ​មា​ន​ប្រ​សិទ្ធ​ភា​ពខ្ពស់ ឆាប់រហ័ស និងចំណាយតិច៕