ស្ពាន​ខ្ពស់​ជាង​គេនៅកម្ពុជា​គ្រោងនឹង​បញ្ចប់ការ​សាងសង់​នៅឆ្នាំ ២០២៥​
ភ្នំពេញ ៖ ស្ពាន​ខ្ពស់ជាង​គេនៅកម្ពុជា ដែលស្ថិតនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​ជាតិលេខ ​១០ តភ្ជាប់ពីខេត្ត​បាត់ដំបង​ពោធិ៍សាត់ និងកោះកុង ចាប់ផ្ដើមសាងសង់​នៅអំឡុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៣​ កន្លងទៅនេះ ដោយប្រើប្រាស់​រយៈពេលសាងសង់ ​២៨ ​ខែ​ ហើយ​បើតាមផែនការ​ស្ពាន​ខ្ពស់ជាងគេនេះ​នឹង​ត្រូវ​បញ្ចប់ការ​សាងសង់​នៅអំឡុង​ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៥ ​ខាងមុខ។ នេះ​បើតាម​សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​របស់ក្រសួង​សាធារណការ​និង​ដឹក​ជ​ញ្ជូន​ ​នៅព្រឹកថ្ងៃទី​ ១១ ខែមេសា ​២០២៣។
បើតាមក្រសួង​សាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូនថា ស្ពានខ្ពស់ជាង​គេ​នេះ សាងសង់​ឡើង​នៅក្នុងភូមិ​ ឆាយលូក ឃុំ​អូរសោម ស្រុកវាលវែង​ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រង់គីឡូម៉ែត្រ​លេខ​១២៨+៩១៥ នៃគម្រោងផ្លូវ​ជាតិលេខ ​១០ ដោយ​ចំណាយថវិកា​សាងសង់​អស់​ចំនួន ​២២,៩២ ​លានដុល្លារ​អាមេរិក។ ស្ពាន​នេះ​មានកម្ពស់ ៩០ ម៉ែត្រ​ប្រវែង ៥៣០ ម៉ែត្រ​ ទទឹង ១០ ម៉ែត្រ ដែល​មានបន្ទុក​ Design Load ចំនួន ៥៥ តោន​។
បើតាមឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សាធារណកា រ​និងដឹកជញ្ជូន បានថ្លែង​នាពេលកន្លងមកថា​ គម្រោងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ ​១០ បានជួបបញ្ហា​យឺតយ៉ាវ​បន្តិចបន្តួច​ ដោយសារតែ​យើង​ត្រូវសង់ស្ពាន​ខ្ពស់ជាង​គេ​នៅលើស្ទឹង​​ និងជ្រោះជ្រៅៗ  ដូច្នេះយើងត្រូវការប្រើប្រាស់ពេលវេលា​បន្តិច។
ឯកឧត្តមបានថ្លែងថា នៅលើផ្លូវជាតិលេខ ​១០ ​នេះ បើសិនជាយើងមិនសង់ស្ពានទេ យើង​ត្រូវ​ធ្វើផ្លូវវាង ឬក៏​ត្រូវ​កាត់​ជ្រោះនិងត្រូវកាត់ដើមឈើ​ចោល ដូច្នេះហើយ​ ដើម្បី​ចូលរួមក្នុងកា​រអភិរក្ស​ព្រៃឈើ​ផង យើងក៏សម្រេច​សាងសង់ស្ពាន​លើជ្រោះ​ និងស្ទឹង​ដែលមានកំពស់រហូតដល់ ​៩០ ម៉ែត្រ និងបានក្លាយជា​ស្ពានដែលខ្ពស់​ជាង​គេ​នៅកម្ពុជា​តែម្ដង។
គម្រោងផ្លូវជាតិលេខ ​១០ ​នេះ នឹងក្លាយជា​ផ្លូវដឹកជញ្ជូនដ៏សំខាន់​ សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ បាត់ដំបង និងកោះកុង ដែលកន្លងមក​អ្នកនៅខេត្ត​បាត់ដំបង​ទៅកោះកុង​ត្រូវធ្វើដំណើរមក​ភ្នំពេញ​ទើប​ឆ្លង​ទៅ​​កោះកុង​ តែនៅពេលផ្លូវនេះរួចរាល់ ការធ្វើដំណើររបស់បងប្អូនពលរដ្ឋ​នៅតាម​បន្ទាត់ព្រំដែន​កម្ពុជា​​ថៃ​ គឺអាច​ធ្វើដំណើរតាមផ្លូវនេះ​ បានលឿន​រហ័ស និង​ចំណេញពេលា​និងថវិកា​ផងដែរ។
ក្រៅពីស្ពាន​ខ្ពស់ជាង​គេនៅកម្ពុជា រដ្ឋាភិបាលក៏គ្រោង​នឹង​សាងសង់​ស្ពានវែងជាងគេ​នៅកម្ពុជា ដែល​ស្ថិត​នៅ​ខេ​ត្ត​​កំពង់ឆ្នាំង​ ​ស្រ​បនឹង​ការ​សាងសង់កំពង់​ផែក្នុង​ខេត្តមួយនេះ​ផងដែរ។ លើសពីនេះ ក៏មានគម្រោងផ្លូវ​ជាច្រើនខ្សែទៀត​ត្រូវបានដាក់ក្នុងផែនការអភិវឌ្ឍ​ន៍​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​​និងរង់ចាំ​ពេលវេលា​ និងរកថវិកា​បាន​ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹង​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវទាំង​នោះជា​បន្តបន្ទាប់៕