" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-92713 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អចលនទ្រព្យក្នុងខណ្ឌចំនួន ៥ ដែលមានតម្លៃខ្ពស់ជាង​គេ​នៅរាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់​កាលនៃវិបត្តិកូវីដ​១៩​ ក៏ដូចជា​វិបត្តិ​នៃសេដ្ឋកិច្ចសាកលក្ដី ប៉ុន្តែសម្រាប់​តម្លៃដីធ្លី​នៅក្នុ​ងខណ្ឌមួយចំនួនក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញនៅតែរក្សា​បាននូវ​តម្លៃល្អប្រសើរ ដោយក្នុងនោះ ​ខណ្ឌ​ចំនួន៥ ត្រូវបានគេមើលឃើញថា​មានតម្លៃខ្ពស់ជាងគេក្នុង​ឆមាស​ទី​១ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ។​
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងតម្លៃអចលនទ្រព្យ ក៏ដូចជាតម្លៃដីធ្លីនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃនេះ ពី​សារព័ត៌មាន​ AMS Economy នឹង​បង្ហាញពីសក្ដានុពល និងតម្លៃដីតាមបណ្ដាចំនួនខណ្ឌ៥ ដែលមានអត្រាខ្ពស់ជាង​គេ ដើម្បីជាទុន និងជាព័ត៌មានចែកជូន​សម្រាប់​វិនិយោគិន​ ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋ​​ពិចារណា​មុនការសម្រេចចិត្ត​ទិញ ​ឬ​លក់ ។
១.​ខណ្ឌដូនពេញ ៖​ ខណ្ឌនេះ តម្លៃដីធ្លី​មានចាប់ពី ​២១០០ដុល្លា​រអាមេរិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​រហូតដល់​ ១៣ ០០០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ក្នុងនោះដែរ​សង្កាត់ដែលមានតម្លៃខ្ពស់​ជាង​គេ​គឺសង្កាត់​ផ្សារ​ថ្មីទី១ ទី២ និងទី៣​ គឺចន្លោះពី ២៨០០ដុល្លា​រទៅ​ ១៣០០០ដុល្លារ​ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ​​ អាស្រ័យ​ទៅតាមទីតាំង​ជាប់ផ្លូវធំ ឬផ្លូវតូច ។ ចំណែកសង្កាត់ដែល​ដីធ្លីមានតម្លៃទាបជាងគេ​ក្នុង​ខណ្ឌនេះ គឺសង្កាត់​វត្តភ្នំ ​ស្ថិត​នៅចន្លោះពី ​២៦០០ដុល្លា​រអាមេរិកទៅ ៦០០០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ​អាស្រ័យលើ​ទីតាំង ។​
២.ខណ្ឌ ៧មករា ៖ ខណ្ឌនេះ​ស្ថិតនៅក្នុង​ចំណោម​ខណ្ឌទាំង៥នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ជា​តំបន់​ដែល​មាន​តម្លៃ​ខ្ព​​សជាងគេ ក្នុងនោះដែរ ​តម្លៃដីអាចមានចន្លោះពី ២២០០ដុល្លា​រអាមេរិក​ដល​ ៧ ៨០០​ដុល្លា​​រអាមេ​រិក​ក្នុ​ង​មួ​យ​ម៉ែត្រការ៉េ អាស្រ័យ​ទៅលើ​ទីតាំង ។
៣.ខណ្ឌបឹងកេងកង ៖ បឹងកេងកង​ជា​ខណ្ឌដែលជាប់ឈ្មោះល្បីមកយូរហើយ ជា​តំបន់ដែលមានតម្លៃដីខ្ពស់​ជាង​គេ ដោយក្នុង​ឆមាស​ទី១ឆ្នាំ ២០២៣​នេះ ខណ្ឌបឹងកេងកង មានតម្លៃដី​ចន្លោះពី ២ ៧០០ដុល្លារ​អាមេរិក​ដល់​ ៩ ៨០០ដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ក្នុង​នោះដីក្នុងសង្កាត់បឹងកេងកង​១មានតម្លៃចន្លោះពី ​៤ ៨០០ដុល្លារ​ទៅ ​៩ ៨០០ដុល្លារ​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ និង​ដីនៅសង្កាត់ទំនប់​ទឹក​មានតម្លៃទាប​ជាងគេ​ក្នុង​ខណ្ឌ​ ស្ថិតនៅចន្លោះពី​ ២ ៧០០ដុល្លារ​ទៅ​ ៦ ៥០០ដុល្លារ​អាមេរិកកក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ។​
៤.ខណ្ឌចំការ​មន ៖​ ខណ្ឌនេះ ជា​តំបន់ដែលមានការអភិវឌ្ឍមួយ​នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពែញដីធ្លីក៏មិនសូវជាទាប​ប៉ុន្មានដែរ ដោយតម្លៃដីស្ថិតនៅចន្លោះពី ​១ ៥០០ដុល្លា​រអាមេរិកទៅ​ ៧ ២០០​ដុល្លារ​អា​មេ​រិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ។
៥. ខណ្ឌទួលគោក ៖ ខណ្ឌទួលគោក​តម្លៃដីក្នុង​ឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៣​នេះ​ក៏ឃើញថា​រក្សា​ស្ថិរភាពល្អប្រសើរ​ដែរ ដោយស្ថិតនៅក្នុ​ងចន្លោះពី​ ១ ៨០០ដុល្លា​រអាមេរិកទៅ​ ៦ ០០០ដុល្លារអាមេរិក​ក្នុងមួយ​ម៉ែត្រការ៉េ ។
ខណ្ឌទាំង៥នេះ​ត្រូវបានមើលឃើញថា​ ជាខណ្ឌនៅកណ្ដាលទីក្រុង​ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះ​វាប្រមូលផ្ដុំ​ទៅដោ​យ​សំណង់អគារ​ខ្ពស់ៗ ហើយសម្រាប់អ្នកដែលទិញ​ដីពីតំបន់​ទាំងនោះ ភាគ​ច្រើន​​គឺ​ជា​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍ បើពួក​គាត់​ទិញ​ហើយនឹង​រង់ចាំឱកាសសាងសង់អគារ​ខ្ពស់ៗ​ច្រើនជាន់ តែបើទិញសម្រាប់បុរី ឬសង់ឃ្លាំង មិនអា​ចឱ្យ​ពួក​គាត់​រកប្រាក់ចំណេញបាននោះទេ​ ៕