ភ្នំពេញ ៖ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យចំនួន ២ បានដាក់ពាក្យស្នើសុំអនុញ្ញាតពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដើម្បីវិនិយោគ និងផ្គត់ផ្គង់ដល់ពលរដ្ឋដែលមានប្រាក់ចំណូលទាប និងមធ្យម ជាពិសេសមន្ត្រីរាជការ ខណៈគម្រោងទាំង ២ នេះ មានចំនួនលំនៅឋានសរុបរហូតដល់ជាង ៩២ ០០០ខ្នង ។
បើតាមរបាយការណ៍របស់អគ្គនាយកដ្ឋានលំនៅឋាន នៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបង្ហាញថា គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២៥ មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យចំនួន៤គម្រោង ដែលសាងសង់លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យបានចំនួន ៥ ២៨៥ឯកតា (ផ្ទះ ) ហើយក៏មានគម្រោងថ្មីចំនួន ២ បន្ថែមទៀតដែរ ដោយក្នុងនោះមានក្រុមហ៊ុន ឃុន សៀ អ៊ីមផត អិចផត ទទួលបានគោលការណ៍អនុញ្ញាតវិនិយោគលំនៅឋានចំនួន ៩១ ៦០៧ផ្ទះ ក្នុងនោះលំនៅឋានដែលមានតម្លៃក្រោម ៣ម៉ឺនដុល្លារ មានចំនួន ៦២ ២៩៦ ផ្ទះ ស្មើនឹង៦៨ភាគរយ ។ គម្រោងនេះ មានទីតាំងនៅក្រុងអរិយក្សត្រ ខេត្តកណ្ដាល ។ ដោយឡែក គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានមួយទៀតដែលបានសុំសាងសង់លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យនេះដែរ គឺក្រុមហ៊ុន ឡេង យី ស្នើសុំសាងសង់លំនៅឋានចំនួន ៥០០ផ្ទះ មានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងខណ្ឌព្រែកព្នៅ រាជធានីភ្នំពេញ ដែលជាតំបន់អភិវឌ្ឍន៍ថ្មីមួយនៅប៉ែកខាងជើង ជាយរាជធានីភ្នំពេញ ។
អគ្គនាយកដ្ឋានលំនៅឋាននៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ក៏បានរំលឹក និងបង្ហាញពីគម្រោងចំនួន៤ ដែលបានធ្វើសកម្មភាពអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យកាលពីពេលកន្លងទៅផងដែរ រួមមាន ទី១. គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍របស់ក្រុមហ៊ុន World Bridge Home មានផ្ទះសរុបចំនួន ២ ៤៥៧ខ្នង ស្ថិតនៅក្នុងក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល, ទី២.គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍របស់ក្រុមហ៊ុន B&BM Development មានគម្រោងផ្ទះសរុបចំនួន ៧០០ខ្នង ក៏ស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកណ្ដាល, ទី៣. គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍របស់ក្រុមហ៊ុន Arakawa អភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានចំនួន ១ ៩២៨ចំណែកឯកជន( អគារសហកម្មសិទ្ធិ ) ស្ថិតនៅក្នុងសង្កាត់ទឹកថ្លា ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ និង ទី៤ . គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍របស់ Grand Park មានគម្រោងលំនៅឋានចំនួន ២០០ ស្ថិតនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ។
សូមបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ជាសេនាធិការ បានលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យវិនិយោគិនបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគលើគម្រោងលំនៅឋានតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីរួមចំណែកដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលមិនមានលទ្ធភាពទិញលំនៅឋានតម្លៃខ្ពស់ស្នាក់នៅបាន ជាពិសេសមន្ត្រីរាជការ ។
ក្រៅពីការជំរុញឱ្យមានក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍លំនៅឋានតម្លៃសមរម្យហើយនោះ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បាន និងកំពុងស្វះស្វែងរកដៃគូធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការផ្ដល់កម្ចីដែលមានអត្រាការប្រាក់ទាបដល់ប្រជាពលរដ្ឋសម្រាប់ទិញលំនៅឋានស្នាក់នៅឱ្យបានសមរម្យ ស្របតាមចក្ខុវិស័យលំនៅឋានរបស់ក្រសួង គឺ ប្រជាជនគ្រប់រូបមានលំនៅឋានសមរម្យសម្រាប់រស់នៅ ប្រកបដោយសុភមង្គល សុវត្ថិភាព និងសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ ៕