យល់ដឹងពីលក្ខណសម្បត្តិដែលអាចទទួលបានឥណទានលំនៅដ្ឋាន
ភ្នំពេញ៖ ឥណទានលំនៅដ្ឋាន ឬគេហដ្ឋាន ជាប្រភេទផលិតផលឥណទានមានរយៈពេលវែងដែលបានបង្កើតឡើង ដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជនទូទៅដែលមានលក្ខណសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ទិញគេហដ្ឋានដែលកំពុងតែសាងសង់ ឬសាងសង់រួចធ្វើជាកម្មសិទ្ធិផ្ទាល់ខ្លួន ឬសម្រាប់យកទៅសាងសង់គេហដ្ឋានលើដីកម្មសិទ្ធិដែលមានស្រាប់ ។
ជាទូទៅ ឥណទានគេហដ្ឋាន ត្រូវបានផ្តល់ជូនអតិថិជនដោយមិនត្រូវលើសពី ៧០% នៃតម្លៃសរុបរបស់គេហដ្ឋានដែលត្រូវទិញ ឬសាងសង់គេហដ្ឋានលើដីកម្មសិទ្ធិដែលមានស្រាប់ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន ធនាគារមួយចំនួនផ្តល់ឥណទានជូនអតិថិជនរហូត ៩០%ឯណោះ។
រយៈពេលខ្ចីអតិបរមា ១៥ឆ្នាំ ចំពោះអតិថិជនជាកម្មករនិយោជិតកំពុងបម្រើការងារក្នុងស្ថាប័នសាធារណៈ និងទីភ្នាក់ងារជាតិ-អន្តរជាតិ ដោយមិនត្រូវលើសពីអាយុចូលនិវត្តន៍ឡើយ។ អតិថិជនផ្សេងទៀត ដែលមានអាយុចាប់ពីពេលទទួលប្រាក់កម្ចីរហូតដល់កាលាវសាននៃរយៈពេលខ្ចីប្រាក់ មិនត្រូវលើសពីអាយុ ៦០ ឆ្នាំឡើយ ។
អត្រាការប្រាក់ចាប់ពី ៧% ដល់ ១២% ក្នុងមួយឆ្នាំ អាស្រ័យតាមធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ។ លក្ខណសម្បត្តិអតិថិជនដែលអាចទទួលឥណទា​នគេហដ្ឋាន  ជាជនកម្ពុជាដែលជាពលរដ្ឋសកម្ម ឬជានីតិជន មានប្រភពចំណូលច្បាស់លាស់ និងមាននិរន្តរភាព (មុខរបរអាជីវកម្ម ប្រាក់បៀវត្សរ៍ ឬចំណូលផ្សេងៗទៀត) មានប្រវត្តិ កេរ្តិ៍ឈ្មោះ អត្តចរិតល្អ មានទីលំនៅអចិន្ត្រៃយ៍ ដោយមានការបញ្ជាក់ដឹងឮពីអាជ្ញាធរក្នុងតំបន់ដែលលោកអ្នករស់នៅ និងមានឯកសារកំណត់អត្តសញ្ញាណ (អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ ឬសៀវភៅគ្រួសារ) ។ល៕