" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-22883 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សិង្ហបុរី កំពុងបង្កើតគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីក្នុងវិស័យ SMEs ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរឲ្យកាន់រឹងមាំក្នុងសម័យកូវីដ
បរទេស៖ មកដល់ពេលនេះរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសសិង្ហបុរីនៅតែបានបញ្ជាក់ថាខ្លួននឹងនៅតែបន្តផែនការជួយគាំទ្រទៅដល់ក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មក្នុងស្រុកដដែល ជាពិសេសអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម (SMEs) ដើម្បីឲ្យពួកគេមានភាពរឺងម៉ាំឡើងនៅក្នុងអំឡុងពេលកូវីដនេះ។
តាមការបញ្ជាក់បន្ថែមដោយក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកាលពីពេលថ្មីៗនេះបានឲ្យដឹងថា រដ្ឋាភិបាលព្រមទាំង អ្នកស្ថិតនៅក្នុងវិស័យ SMEs នឹងធ្វើការងារួមគ្នាដើម្បីផ្តោតសំខាន់ទៅលើកិច្ចការងារច្នៃប្រឌិតថ្មី ក៏ដូចជាការផ្លាស់ប្តូរអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនតាមវិធីដែលអាចធ្វើទៅបាន។ តាមរយៈកម្មវិធីប្រឹក្សា និងផ្តល់យោបល់អំពីកិច្ចការងារច្នៃប្រឌិតថ្មី ឬហៅថា IAP (The Innovation Advisors Programme) ដែលមានស្រាប់អាជីវកម្មទាំងឡាយនឹងអាចពង្រឹងខ្លួន ក្នុងការស្វែងរកឱកាសវិនិយោគលើវិស័យថ្មីផ្សេងទៀត ដូចជាផលិតកម្ម និងប្រតិបត្តិការដឹកជញ្ជូន
ទំនិញជាដើមជំនួសវិញ។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដំបូងតាំងតែពីឆ្នាំ 2019 ដែលវាមានមុខងារសំខាន់ដូចជាភ្នាក់ងារសម្របសម្រួលដើម្បីអាចភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងក្រុមហ៊ុន ឬអាជីវកម្មណាមួយទៅកាន់អ្នកជំនាញគ្រប់ផ្នែក និងធ្វើយ៉ាងណាឲ្យពួកគេអាចពិភាក្សាគ្នាអំពីលទ្ធភាពក្នុងការកែច្នៃគំនិតថ្មីៗ និងរីកចំរើនទាំងអស់គ្នា។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តីកម្មវិធី IAP មិនមែនជាអង្គភាពដែលទើបបង្កើតឡើងថ្មីនោះទេ ហើយជាលទ្ធផលកាលពីពេលកន្លងទៅខ្លួនធ្លាប់បានធ្វើជោគជ័យជាច្រើនមកហើយទៅលើវិស័យស្រាវជ្រាវអាវកាសបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានព្រមទាំងផលិតកម្មម្ហូបអាហារ និងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់សុខាភិបាលផងដែរ ដោយគិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ2020 IAP បានជួយឲ្យអ្នកជំនាញ និងប្រឹក្សាប្រមាណជា 17 នាក់ភ្ជាប់ទំនាក់ទំំនង និងចុះកិច្ចព្រមព្រៀងធ្វើការងារជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យមចំនួន 17 គម្រោងមកហើយ។
រដ្ឋមន្ត្រីទី 2 នៃក្រសួងកិច្ចការងារពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្ម លោក Tan See Leng បាននិយាយថា រដ្ឋាភិបាលបំណងចង់ជួយដល់ SMEs ដើម្បីផ្តោតសំខាន់ទៅលើការច្នៃប្រឌិតថ្មី និងការអភិវឌ្ឍ និងការស្រាវជ្រាវថ្មីនៃវិស័យពាណិជ្ជកម្មដែលវាគឺជាទិដ្ឋភាពដ៏សំខាន់មួយក្នុងការជួយឲ្យពួកគេបានយល់កាន់តែច្បាស់ថាគួរតែដើរតាមផ្លូវណា។ ក្នុងនោះផងដែរគេបានដឹងថា អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម SMEs របស់សិង្ហបុរីគឺទទួលបានប្រាក់ជំនួយរហូតទៅដល់ 25ពាន់លានដុល្លារសម្រាប់គម្រោង 5 ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ បើធៀបទៅនឹងអាជីវកម្មសហប្រតិបត្តិការ MNCs(Multinational Corporations)ដែលទទួលបានត្រឹមតែ 13 ពាន់លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះក្នុងរយៈពេលដូចគ្នា៕