" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-57018 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឯក​ឧត្តម ឧបនាយក​រដ្ឋ​មន្រ្តី​ ប្រាក់ សុខុន ផ្ដល់សារគន្លឹះក្នុងឱកាសអបអរសាទរទិវា ASEM
ភ្នំពេញ ៖ ឯក​ឧត្តម ឧបនាយក​រដ្ឋ​មន្រ្តី​ ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ក្នុងឱកាសអបអរសាទរទិវា ASEM បានថ្លែងសារគន្លឹះសំខាន់ៗចំនួន៨ ដែលមានខ្លឹមសារ និងអត្ថន័យជ្រាលជ្រៅ ដើម្បីធ្វើឱ្យ​ប្រសើរ​​ឡើង​វិញនូវ​ពហុភា​គីនិយម​ឆ្ពោះទៅរកអនាគត​នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ី-អឺរ៉ុប​​ កាន់តែ​​រឹងមាំ ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព បរិយាប័ន្ន​​និង​​ថាម​វន្ត។
សារគន្លឹះដែលត្រូវបានថ្លែងនៅក្នុងឱកាសអបអរសាទរទិវា ASEM មានខ្លឹមសារទាំងស្រុងដូចខាងក្រោម ៖
១- ស្រប​ពេល​ដែល​​ឆ្នាំនេះ​គឺ​ជាខួ​បលើ​កទី២៦​ នៃ​កិច្ច​ប្រជុំ​អាស៊ី-​អឺរ៉ុប (ASEM)​ ​តាង​​នាម​ឱ្យ​​​​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ ខ្ញុំមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយសូមថ្លែង សារជូនពរ​ដ៏​កក់ក្តៅបំផុតជូន​ដល់​ដៃគូ ASEM និង​ប្រជាជន​នៃទ្វីបទាំង​ពីរ​ទាំងអស់របស់យើង សូម​ជួប​តែ​​សុភមង្គល វិបុល​​សុខ សុខភាព​ល្អ ព្រមទាំង​ការ​ស្តារឡើងវិញ​​ពីជំ​ងឺរាត​ត្បាតកូវីដ-១៩ ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។ វា​​បានក្លាយជាការអនុវត្តរបស់​យើងដែល​កំណត់​យក​​ខែមីនា​ ដើម្បីប្រារព្ធទិវា ASEM ចាប់តាំងពីពេល​​​​បង្កើត​វា​​ឡើង​ ក្នុងឆ្នាំ២០១៦ នៅប្រទេសម៉ុងហ្គោលី រួច​មក​។
២- យើងអាចមានមោទនភាពចំពោះ​កំណត់ត្រា​​រយៈពេ​ល ២៦ឆ្នាំកន្លងមក​នេះ​ នៃ​ភាព​ជា​ដៃគូ​ដ៏រឹង​មាំ​រវាង​អាស៊ី និង​អឺរ៉ុប​ របស់ ASEM។ បច្ចុប្បន្ន​នេះ ASEM ​​គឺជាក្រ​បខ័​ណ្ឌកិ​ច្ចស​ហប្រ​តិបត្តិ​ការ​ធំបំផុត​ នៅក្រៅអង្គការសហប្រជា​ជាតិ ដែ​លតំណា​ងឱ្យ ៦០​% នៃចំនួនប្រជាជនពិភពលោក ៥៥​% នៃពាណិជ្ជក​ម្មពិ​ភ​ពលោក​ ៦៥​% ​នៃសេដ្ឋ​កិច្ចពិភពលោក និង ៧៥​% នៃទេសចរណ៍ពិភពលោក។ ជាមួយនឹងការរួមចំណែកដ៏សំខាន់​នេះ ASEM ពិតជា​វេទិកា​ប្រកប​ដោយ​​អត្ថន័យមួយ​នៅក្នុងកិច្ចការសកល ដែល​មាន​ពហុភា​គីនិ​យមជាស្នូ​ល​។
៣- កាល​ពីឆ្នាំមុន​ យើងមានឱកាសជាប្រវត្តិសាស្ត្រ និងកិត្តិយសដ៏អស្ចារ្យក្នុងកា​រ​ធ្វើជាម្ចា​ស់ផ្ទះរៀប​ចំ​​កិច្ច​ប្រ​ជុំកំពូល ASEM លើកទី១៣ (ASEM 13) ក្រោម​ប្រធា​នប​ទ “​​ការ​ពង្រឹ​ង​ពហុភាគី​និយ​ម​ដើម្បី​​កំណើ​នរួមគ្នា”​ ហើយ​ខ្ញុំ​ពិតជា​មាន​សេចក្តី​សោមន្ស​​រីករា​យដែលបានឃើញ​ មេដឹកនាំ ASEM ផ្តល់​​ សារ​សំខា​ន់បំ​ផុតទៅ​​លើគុណ​​តម្លៃស្នូលរបស់ ASEM ក៏​ដូចជាទៅលើ​​ការប្តេជ្ញា​ របស់ខ្លួន​​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរ​​ឡើង​វិញនូវ​ពហុភា​គីនិយម​ឆ្ពោះទៅរកអនាគត​នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ី-អឺរ៉ុប​​ កាន់តែ​​រឹងមាំ ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព បរិយាប័ន្ន ​​និង​​ថាម​វន្ត។ ជាថ្មី​ម្តងទៀត ​ស្មារតីនៃភាពមិ​នផ្លូវការ ​ភាពបត់បែន ភាពជាដៃគូស្មើភាព កុងស៊ុងស៊ីស និងផ​លប្រ​យោជន៍ទៅវិញទៅមក បានលេចធ្លោ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅ​​ក្នុងដំណើរការ​នៃ​​កិច្ច​​​ប្រជុំ​​កំពូ​លទាំ​ងមូលតែម្តង​។
៤- ថ្នាក់​ដឹក​នាំ ASEM បានបង្ហាញពីការចូលរួមយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​​ការ​ដោះស្រា​យបញ្ហាប្រឈម​សកល ​និង​តំបន់ ដូចបានឆ្លុះបញ្ចាំងជាមួយ​​ នឹងសកម្ម​ភាពជា​សកលរបស់មេដឹកនាំ​ ASEM ប្រឆាំង​​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-១៩ និងការ​ប្រែប្រួ​លអា​កាស​ធាតុ ការប្តេ​ជ្ញា​ចិត្ត​លើកកម្ពស់សុខភាព និងសុវត្ថិភាព​សាធារណៈ ការយកចិត្តទុកដាក់លើ​ការមាន​ការ​​ងារ​របស់យុវជន និងការ    លើក​កម្ពស់​​សិទ្ធិ​អំណា​ចរបស់​ស្ត្រី ព្រមទាំង​ការ​​តាំងចិត្តដោះស្រាយកំណែទម្រង់អង្គកា​រ​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភព​លោក​ ​ក្នុង​ចំណោ​មប​ញ្ហាផ្សេងៗទៀត។ សំខាន់ជាងនេះទៅទៀត ថ្នាក់​ដឹកនាំ​ ASEM ​​ជា​ចុងក្រោយ​​បានអនុម័តលើ​       ​ឯ​ក​សារ​លទ្ធ​ផលសំ​ខាន់​ៗចំនួនបីគឺ៖ (១) សេ​ចក្តី​ថ្លែ​ងកា​រណ៍​រ​បស់ប្រធាន អង្គប្រជុំ​ ASEM13 (២) ​សេចក្តីថ្លែង​កា​រណ៍ទីក្រុង​​ភ្នំពេញ​ ស្តីពីការស្តារ​សេដ្ឋ​​​កិច្ច​-សង្គមឡើងវិញ​​​ក្រោយជំងឺ​​កូវីដ-១៩ និង (៣) ឯកសារ​ផែនការ​អនាគត​ស្តី​ពី​​ការតភ្ជាប់របស់​​ ASEM ។
៥- ឯកសារលទ្ធផលទាំងនេះបាន​ក្លាយ​ជា​សមិទ្ធផល​ជា​​ប្រវ​ត្តិសា​ស្ត្រថ្មីមួយនៅក្នុង​កិច្ច​ស​ហប្រ​តិបត្តិ​ការ ASEM ព្រមទាំង​បាន​​ពង្រឹ​​ង​​សាមគ្គី​ភាព និង​​​​ការប្តេជ្ញាចិត្តរួ​មគ្នារបស់​យើង​​ ​ដើម្បីបន្ត​​រក្សា ​និងលើកកម្ពស់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និងវិបុលភាព ​នៅអា​ស៊ី ​និងអឺរ៉ុប ក៏ដូច​ជា​​​​​កសាងអនាគតមួយ​ ប្រកប​ដោយ​បរិយាប័ន្ន​ ចីរភាព និង​មាន​ភាពធន់សម្រាប់មនុស្ស​ជំនាន់​បច្ចុប្បន្ន​ និងអ្នក   ជំនាន់ក្រោយ​ទៀត​របស់យើង។
៦- ASEM ត្រូវតែតស៊ូបន្ត​ទៀត​សម្រាប់​ទសវត្សរ៍​បន្ទាប់ៗ​ទៀត​នា​ពេល​ខាង​មុខនេះ និងទៅថ្ងៃអនាគត​ ដើម្បីធានាថា វិបុលភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកប​ដោយ​ចីរភាព​ ត្រូវបាន​ធានាស​ម្រាប់​ដៃគូ ​A​SE​M ទាំងអស់ និងប្រហែល​ជា​​​អាចសម្រាប់​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​ជុំ​វិញ​ពិភព​លោក​ ផងដែរ​។ ការ​ប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ A​SE​M​ ឆ្ពោះ​ទៅ​​​កសាង​ស​ហគមន៍មួយប្រកបដោយ​ភាព​សុខដុមរមនា​ មាន​លក្ខណៈ​ប្រកួត​ប្រជែង មាន​ភាពធន់ និង​​ចីរភាព សម្រាប់​ប្រជាជននៅអាស៊ី និងអឺរ៉ុប នៅតែបន្ត​ជាអាទិភា​ពកំពូលមួយ​របស់​ខ្លួន​។
៧- ដើម្បី​សម្រេច​បាន​គោល​ដៅ​ខាង​លើ​នេះ ​ដៃគូ ​AS​EM​ ទាំ​ង​អស់ត្រូវតែ​សហការ​គ្នា​ឱ្យ​បាន​ស្អិត​រមួត​នៅក្នុង​​គោល​ដៅរួម​នេះ ដើម្បីធានាថា ពហុភាគី​និយ​ម​នឹងនាំមក​នូវ​​ស្ថិរភា​ព និ​ង​វិបុល​ភាព​ដើម្បី​​កំណើ​នរួ​មគ្នា​ ព្រមទាំង​ធានាឱ្យ​បាន​ថា​ ពហុភាគីនិយម ​នឹង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​តំបន់ និងសកល​ ដែលមានស្រាប់ និង​កំពុង​កើត​មាន​​ឡើង​ ក្នុងគោលបំណងឈាន​ទៅ​​សម្រេ​ចឱ្យ​​បាននូវគោលដៅ​ អភិវឌ្ឍន៍​ប្រក​ប​ដោយ​ចីរភាពឆ្នាំ​២០៣០​របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។
៨- ក្នុង​ន័យ​នេះ​​ កម្ពុជាបាន​ត្រៀម​ខ្លួ​នរួច​​ជា​ស្រេច និង​​ទន្ទឹងរង់ចាំបន្តអនុវត្ត​ការងារ​​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​ដៃ​គូ ​ASE​M ​ទាំ​ងអស់ ក៏ដូច​ជា​​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ ក្នុង​ការ​​​អនុវត្តវិធានការផ្សេង​ៗ​ ដូច​មានចែងនៅ​​ក្នុងឯកសារលទ្ធផល ASEM13 នាពេ​លថ្មី​ៗនេះ ​ដើម្បីបន្ត​​ជំរុ​ញកិ​ច្ចសហប្រតិបត្តិការ ASEM បន្ថែមទៀត ដោះស្រាយបញ្ហាដែល​ជា​​ក​ង្វល់​រួម ព្រមទាំង​​លើក​ស្ទួយ​ទំនាក់ទំនង​ជា​មិត្តភា​ពក្នុ​ង​ចំណោ​មដៃ​គូ​ទាំងអស់ឈា​នទៅ​ដល់កម្រិត​​​ខ្ពស់ថ្មី​​មួយទៀត​៕