ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ សម្រេច​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លី​​ជាប្រព័ន្ធបានចំនួនជាង​ ១៣,៣៣ លាន​ក្បាលដីហើយ​
ភ្នំពេញ ៖ គិតត្រឹម​ថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥​ កន្លងទៅនេះ​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី ​នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ​សម្រេច​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លីជាប្រព័ន្ធនៅទូទាំង​ប្រទេស​បានចំនួន ១៣ ៣៣៧ ៥០៧ក្បាលដី លើ​ក្បាលដីប៉ាន់​ស្មានសរុប​ទូទាំង​ប្រទេស​ចំនួន ១៣ ៦៥១ ៩៦៣ ​ក្បាលដី ។ នេះបើតាមសេចក្ដី​ប្រកាសព័ត៌មាន​របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ នាថ្ងៃទី៣០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ។​​
ទន្ទឹមនឹង​លទ្ធផល​​នៃការ​វាស់វែង​ដីធ្លី​មានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធនេះដែរ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី​ នគរូប​នីយកម្ម​​ និងសំណង់ ក៏បាន​ចេញបណ្ណ​បានចំនួន ៨ ៤៥៩ ៦១៨​បណ្ណ និងបានចែកបណ្ណ​បាន​ចំនួន ៧ ៨៤២ ៥៨៧ បណ្ណ ចំណែកបណ្ណ​ចំនួន ២៣៥ ៤៦០ ទៀត ម្ចាស់​កម្មសិទ្ធិ​មិនទាន់​មកទទួលនៅឡើយ ។ ក្រៅពីនេះ ក្រសួង​ក៏បានចេញប​ណ្ណ​ជាប់ពន្ធ ប្រថាប់ត្រា​ទិញលក់ បានចំនួន ១៨៦ ១៣២បណ្ណ និង​បណ្ណ​ជាប់ពន្ធសូន្យ​បានចំនួន ១៩៥ ៤៤០​បណ្ណ​ផងដែរ ។ ដោយឡែក ក្បាលដីចំនួន ៣១៤ ៤៥៦ក្បាល​ដី ដែលនៅមិនទាន់​បានវាស់វែងនោះ រំពឹងថា​​នឹងត្រូវ​វាស់វែង​បញ្ចប់​ក្នុង​ពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ​ ។​
ស្របគ្នា​នេះដែរ ក្រសួងរៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម ​និងសំណង់ ក៏បានអំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលមានដីធ្លីបានចុះបញ្ជីរួចរាល់ ហើយពុំ​ទាន់បានទទួល​បណ្ណកម្មសិទិ្ធ សូមមេត្តាទាក់ទងក្រុមការងារ​មន្ទីររៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និង​សុរិយោដី រាជធានី ខេត្ត​ ក្នុងការទទួលយក​បណ្ណកម្មសិទ្ធិ​បាន​ចេញរួចរាល់ ។
ជាមួយគ្នា​នេះដែរ ក្រសួងរៀបចំដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់ បានបញ្ជាក់ថា មកទល់​ពេលនេះ មានខេត្ត​ចំនួន១៣ហើយ ដែលបានបញ្ចប់​ការ​វាស់វែង​ដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ រួមមាន​ខេត្តកំពង់ ចាម ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តសៀមរាប កំពង់ស្ពឺ កំពង់ឆ្នាំង ឧត្តរមានជ័យ មណ្ឌលគីរី កែប ព្រះសីហនុ តាកែវ កណ្ដាល ព្រះវិហារ និងខេត្តព្រៃវែង ក្នុង​នោះមាន ៧ខេត្ត គឺខេត្តកំពង់ចាម ស្វាយរៀង សៀមរាប កំពង់ស្ពឺ ព្រះសីហនុ កំពង់ឆ្នាំង និងខេត្តឧត្តរមានជ័យ ត្រូវ​បានរៀបចំពិធីប្រកាស​បិទបញ្ចប់ការងារ​វាស់វែង​ដីធ្លីមានលក្ខៈជា​ប្រព័ន្ធជាផ្លូវការ​រួចរាល់ ។
ដោយឡែក​ រាជធានី ខេត្តចំនួន​១២​ទៀត ក៏នឹង​បញ្ចប់ការ​វា់វែង​ដីធ្លី​មានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​នាពេលខាង​មុខ​ឆាប់ៗនេះ ហើយការ​ចុះបញ្ជី​នឹង​ការ​ផ្ដល់​វិញ្ញា​បន​បត្រ​សម្គាល់​អចល​ន​វត្ថុ​​​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ បាន និងកំពុង​ដំណើរការជា​បន្ត​បន្ទាប់ស្របតាម​នីតិវិធី ។ ចំពោះ​ម្ចាស់​ក្បាលដីដែលពុំបាន​ចូលរួមក្នុងការ​ងារ​វាស់វែងដីធ្លីមានលក្ខណៈជា​ប្រព័ន្ធ​នាពេល​កន្លមក​ អាច​ស្នើ​សុំ​ធ្វើការ​វាស់វែង និង​ចុះបញ្ជីបំពេញបន្ថែម​តាមក្រោយបាន ។ ម្យ៉ាងទៀត ចំពោះក្បាលដីដែលកំពុង​មានវិវាទ​អាច​ស្នើ​សុំធ្វើកា​រវាស់វែង និងចុះបញ្ជី​បាននៅពេល​ករណីវិវាទ​នោះ​ត្រូវបានដោះស្រាយ​ចប់សព្វ​គ្រប់ជាស្ថាពរតាម​នីតិវិធី ៕