ភ្នំពេញ៖ នៅពេលក្រុមហ៊ុនមួយបោះផ្សាយលក់ភាគហ៊ុន វិនិយោគិនអាចចុះឈ្មោះទិញភាគហ៊ុននោះបាន នៅក្នុងពីរដំណាក់កាលនៃ IPO ដំណាក់កាលប៊ុកបៀលឌីង (Book-Building) និង បរិវិសកម្ម (Subscription)។ ប៊ុកបៀលឌីង គឺជាដំណើរការស្ទាបស្ទង់ថ្លៃទីផ្សារពីវិនិយោគិនសាធារណៈ នៅក្នុងទីផ្សារដំបូង។
វិនិយោគិនអាចចូលរួមកំណត់ថ្លៃ ដោយដាក់ថ្លៃទិញមួយនៅក្នុងចន្លោះថ្លៃដែលក្រុមហ៊ុនបានកំណត់ រួមជាមួយនឹងបរិមាណនៃភាគហ៊ុនដែលវិនិយោគិនចង់បញ្ជាទិញ។ នៅក្នុងដំណាក់កាលនេះ វិនិយោគិននឹងតម្រូវឱ្យតម្កល់សាច់ប្រាក់ចំនួន១០% នៃតម្លៃសរុបដែលបានដាក់ស្នើ (ថ្លៃ x បរិមាណ)។
ប៉ុន្មានថ្ងៃក្រោយ ក្រុមហ៊ុននឹងប្រកាសពីថ្លៃលក់ភាគហ៊ុនពិតប្រាកដ ដែលហៅថា ថ្លៃ IPO ជាថ្លៃដែលទទួលបានដោយគណនាតាមរូបមន្តមធ្យមទម្ងន់ នៃថ្លៃនិងបរិមាណភាគហ៊ុនបញ្ជាទិញរបស់វិនិយោគិនដែលដាក់ស្នើមកទាំងអស់។ ជាទូទៅ ប្រមាណ ៧០%នៃភាគហ៊ុនបោះផ្សាយសរុប នឹងធ្វើការបែងចែកទៅឲ្យអ្នកដែលទិញបានជោគជ័យក្នុងដំណាក់កាលប៊ុកបៀលឌីង (ជាអ្នកដែលបានដាក់ស្នើថ្លៃខ្ពស់ជាងឬស្មើនឹងថ្លៃដែលបានប្រកាស) ឯ៣០%ទៀតគឺទុកសម្រាប់លក់ក្នុងដំណាក់កាលបរិវិសកម្ម។
អ្នកដែលមិនទទួលបានជោគជ័យ ឬមិនបានចូលរួមទិញក្នុងដំណាក់កាលប៊ុកបៀលឌីង អាចចុះឈ្មោះទិញភាគហ៊ុនក្នុងដំណាក់កាលបរិវិសកម្មបាន ដោយត្រូវទិញនៅថ្លៃIPOដែលបានកំណត់រួចនៅដំណាក់កាលប៊ុកបៀលឌីងតែម្តង។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងករណីដែលការចុះឈ្មោះទិញក្នុងដំណាក់កាលនីមួយៗច្រើនលើសពីបរិមាណភាគហ៊ុនត្រៀមទុក នោះភាគហ៊ុននឹងត្រូវបែងចែកទៅវិនិយោគិនម្នាក់ៗ តាមសមាមាត្រនៃបរិមាណដែលបានស្នើទិញ។ ដើម្បីចូលរួមក្នុងដំណាក់កាលណាមួយ វិនិយោគិនត្រូវទៅកាន់ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាមូលបត្រដែលពាក់ព័ន្ធដើម្បីប្រឹក្សាយោបល់ និងបំពេញឯកសាររដ្ឋបាលនានា៕ ប្រភព៖ CSX