សហគ្រិនខ្មែរ ផ្តោតលើការជំរុញផលិតកម្ម និងបង្កើនសមត្ថភាពសហគ្រិន ដើម្បីបង្កើតឱកាសការងារក្នុងស្រុក
ភ្នំពេញ, ថ្ងៃពុធ ទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ –  ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណ ឌី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាបរធនបាលនៃសហគ្រិនខ្មែរ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាបរធនបាលលើកទី ១៨ ដើម្បី​បូកសរុបការងារ​ និងវាយតម្លៃសមិទ្ធផលសំខាន់ៗដែលសម្រេចបានត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៥។  កិច្ចប្រជុំនេះ ក៏បានសម្រេចលើការកំណត់យុទ្ធសាស្រ្តជាបន្តដើម្បីឆ្លើយតបនឹងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន និងចក្ខុវិស័យនាពេលអនាគតក្នុងការលើកស្ទួយ និងពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជា។
ចំណុចសំខាន់នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ គឺការស្នើអនុម័តគម្រោងជាច្រើនរបស់សហគ្រិនខ្មែរ ដើម្បីឆ្លើយតបឲ្យទាន់នឹងសភាពការណ៍ សេដ្ឋកិច្ចបច្ចុប្បន្ន ក្នុងនោះរួមមាន៖​
• កម្មវិធីកញ្ចប់ជំនួយសហគ្រិនខ្មែរ លើកទី១៣ បន្តបើកពាក្យ និងផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រិនក្នុងស្រុកទូទាំងប្រទេសសំដៅលើការអភិវឌ្ឍផលិតផល និងពង្រីកទីផ្សារ។
• កម្មវិធីសហគ្រិនវិទ្យាល័យ និងកម្មវិធីសហគ្រិនមហាវិទ្យាល័យ ក៏បានពង្រីកវិសាលភាព និងជំរុញភាពប្រកួតប្រជែងកាន់តែស្វិតស្វាញនៅទូទាំងប្រទេស។ កម្មវិធីទាំងពីរនេះបានសាបព្រោះវប្បធម៌សហគ្រិនភាពដោយផ្ទាល់ទៅកាន់សិស្សានុសិស្ស និងនិស្សិតសរុបជាង ៨ ៣០០ នាក់ ដែលបានដាក់ពាក្យចូលរួមបង្ហាញគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគេនៅក្នុងឆ្នាំនេះ។
• យុទ្ធនាការដែលសហគ្រិន​ខ្មែរគ្រោងនឹងធ្វើឡើងបណ្តាក់គ្នាក្នុងអំឡុងពេលខាងមុខនេះក៏ជាយន្តការជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តសហគ្រិនយ៉ាងផុសផុលដូចជា
១) ការប្រគល់ពានរង្វាន់សហគ្រិនឆ្នើមជាច្រើនផ្នែក រាប់ចាប់ពីវិទ្យាល័យរហូតដល់កម្រិតសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម។ ២) ការជួបជុំសហគ្រិនក្នុងស្រុកដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍ក្នុងការជំរុញលទ្ធភាពទទួលបានការវិនិយោគពីវិនិយោគិនក្នុង និងក្រៅប្រទេស។ ៣) ការកសាងទំនាក់ទំនងជាមួយស្ថាប័នកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី សហគ្រិនភាពមកពីតំបន់អាស៊ី។ ៤) ការផ្គូផ្គងសហគ្រាសជាមួយតំណាងផ្សារទំនើបក្នុងស្រុកនានាជាដើម។
ថ្លែងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះដែរ ឯកឧត្ដម ហែម វណ្ណឌី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “គម្រោងផ្តួចផ្តើមរបស់ សហគ្រិនខ្មែរ បានបង្ហាញពីប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការគាំទ្រសហគ្រិនក្នុងស្រុក និងបង្កើតឱកាសការងារ។ សហគ្រិនខ្មែរ នៅតែបន្តរក្សាកម្មវិធីស្នូលដែលមានស្រាប់,ពង្រីកគម្រោងយុទ្ធសាស្រ្តបន្ថែម,និងដើរតួនាទីជាស្ពានដ៏សំខាន់មួយរវាងសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមជាមួយសហគ្រាសខ្នាតធំដើម្បីជំរុញឲ្យមានភាពប្រទាក់ក្រឡាគ្នាដែលមានភាពធន់និងនិរន្តរភាព។ដើម្បីពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនេះបន្ថែមទៀត យើងត្រូវបណ្តុះផ្នត់គំនិតសហគ្រិនបន្ថែម រីឯធុរកិច្ចថ្មី និង សហគ្រាស ធុនតូចនិងមធ្យម គួរសហការគ្នាដើម្បី សម្រេចបាននូវកម្លាំងប្រមូលផ្តុំ លើកកម្ពស់ភាពច្នៃប្រឌិត ការរៀនសូត្រ និងការរីកចម្រើនរួមគ្នា”។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ​ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបន្ទុកជានាយកប្រតិបត្តិសហគ្រិនខ្មែរ បាន​បញ្ជាក់ពីគោលជំហរថា៖”សហគ្រិនខ្មែរ បាន និងកំពុងចូលរួមជាកម្លាំងក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈការលើកកម្ពស់ ការបង្កើត ផលិតផល និងសេវាកម្ម ដែលមានភាពច្នៃប្រឌិត និងមានតម្រូវការទីផ្សារជាក់ស្តែង។ ក្នុងបរិបទសេដ្ឋកិច្ចបច្ចុប្បន្ន ការជំរុញធុរកិច្ចថ្មីក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ជារបត់ដ៏សំខាន់មួយដើម្បីធានាបាននូវការរីកចម្រើន ភាពបត់បែន និងភាពធន់។ លើសពីនេះទៅទៀត ការផ្សារភ្ជាប់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ទៅនឹងបុគ្គលិកមានជំនាញជាជម្រើស អាទិភាពដើម្បីបង្កើតឱកាសការងារ និងលើកកម្ពស់ភាពប្រកួតប្រជែង”។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ ក្រុមប្រឹក្សាបរធនបាល បានបង្ហាញការបន្តគាំទ្រចក្ខុវិស័យរបស់សហគ្រិនខ្មែរ ក្នុងការរួមចំណែកកសាង ប្រព័ន្ធនវានុវត្តន៍, ជំរុញកំណើនធុរកិច្ច, និងលើកកម្ពស់ភាពជាដៃគូជាមួយដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ​នៅក្នុង ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី​សហគ្រិន​ភាពដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលសម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មី និង សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម នៅកម្ពុជា។