" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-87104 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
គ្មានហាងធំក៏មិនមែនជាបញ្ហា ៖ បុរសម្នាក់បង្កើតអាជីវកម្ម​លក់ផ្កាតាមអនឡាញ ទទួលបានចំណូលមិន​គួរ​ឱ្យជឿ
ខុសពីអាជីវកម្មមួយចំនួនដែលចាំបាច់ត្រូវតែមានទីតាំង ឬហាងលក់ផ្ទាល់នោះ សម្រាប់តែអាជីវកម្មមួយប្រភេទដែលអាចលក់រុក្ខជាតិ និងផ្កា បាននៅលើបណ្តាញអនឡាញទាំងស្រុង។ អាជីវកម្មលក់នៅលើបណ្តាញអនឡាញនេះអាចធ្វើទៅបានតាមរយៈការចេះស្រាវជ្រាវ និងបង្កើត​មាតិកាចែកចាយនៅលើគេហទ័ព័រហ្វេសប៊ុក និងទទួល​បានការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាង​ច្រើនពីមហាជន។
អាជីវកម្មតូចមួយនេះ បានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០២២ ដោយយុវជនម្នាក់មានឈ្មោះ ត្រាយ សិនជាលី អាយុ ២៧ឆ្នាំ ជានិស្សិតបញ្ចប់ការ​សិក្សាលើជំនាញ IT ដែលមានចំណូលចិត្តលើការងារបរិស្ថាន និងធម្មជាតិ។
យុវជន ត្រាយ សិនជាលី ដែលជា​សហ​ស្ថាបនិក​អាជីវកម្ម​លក់​ផ្កា​តាម​អនឡាញ​ «រីផត​ដើម-Report.Derm»​ បានឱ្យដឹងពីការចាប់ផ្ដើម​របស់​ខ្លួន​ថា ខ្លួនមានជំនាញផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា (IT)  ដែលជាជំនាញមួយខ្លួនស្រឡាញ់ ប៉ុន្តែដោយសារគិតថា ខ្លួនធ្វើការក្នុងវិស័យនេះទំនងមិនបាន​យូរ​អង្វែងនោះ យុវជនរូបនេះបានចំណាយពេលជាច្រើនក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវលើបច្ចេកទេសដាំដុះ ជាពិសេសបច្ចេកទេសថែរក្សាទុកផ្កា​ឱ្យ​បានយូរ ជាមួយនឹងការហាត់រៀនពីជំនាញវេចខ្ចប់ឱ្យបានស្អាត និងមានសុវត្ថិភាពចំពោះដើមរុក្ខជាតិ និងផ្កាឱ្យបានល្អប្រកបដោយសោភ័ណភាព។
យុវជន ត្រាយ សិនជាលី បានលើកឡើងថា ៖
“ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ច្រើនគឺ​ជា​បញ្ហា​ចម្បង​របស់​អាជីវកម្ម​ ដូច្នេះ​សម្រាប់​ខ្ញុំ ​មុន​ពេល​ផ្ញើ​ផលិតផល​ទៅ​ភ្ញៀវ​ម្តង​ៗ​ ខ្ញុំតែង​ធ្វើ​ការ​សាក​ល្បង​វេច​ខ្ចប់​ជានិច្ច​ ប្រសិន​បើ​ផ្ញើ​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​ភ្នំពេញ​គួរ​វេច​ខ្ចប់​បែប​ណា​ ហើយ​បើ​ផ្ញើ​ទៅ​ខេត្ត​គួរ​ធ្វើ​បែប​ណា។
ម្យ៉ាងទៀត ដោយសារតែអាជីវកម្មនេះពឹងទាំងស្រុងលើការផ្សព្វផ្សាយតាមបណ្ដាញសង្គម ម៉្លោះហើយវាទាមទារឱ្យមានយុទ្ធសាស្ត្រចេះធ្វើ​ទីផ្សារ ក៏ដូចជាផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលាយដោយបង្កើតមាតិកាឱ្យមានភាពទាក់ទាញ។”
ស្ថាបនិកអាជីវកម្មលក់ផ្កាតាមបណ្ដាញសង្គមរូបនេះបានបន្តថា ៖
“យើង​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ដោយយើង​ព្យាយាម​ផលិត​រូប​ភាព​ វីដេអូ និង​កាតា​ឡុក​ ដែល​ភ្ញៀវ​អាច​មើល​ដោយមាន​ទំនុក​ចិត្ត ម៉្យាង​វិញ​ទៀត​យើង​ព្យាយាម​បង្ហាញ​ខ្លួន​ឯង​តែ​ម្ដង​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​របស់​ពួក​យើង​ ថា​យើង​ជា​នរណា​ ដែល​អាច​ឱ្យ​ភ្ញៀវ​ជឿ​ទុក​ចិត្ត​មកមើល​ហាង ក៏ដូចជាបណ្តាផលិតផល​របស់​ពួក​យើង។”
ដូចទៅនឹងការលើកឡើងខាងលើនេះ ជារឿយៗ នៅលើគេហទំព័រហ្វេសប៊ុក «រីផត​ដើម-Report.Derm»​ គេតែងឃើញមានបង្ហោះនូវវីដេអូ​ណែនាំ​អំពីផ្កា បង្ហាញអំពីការវេចខ្ទប់ បង្ហាញអំពីផ្កា និងរុក្ខជាតិដែលត្រូវបានថែរក្សាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ជាដើម។
សម្រាប់ផ្កាដែលត្រូវបានដាក់លក់នៅលើបណ្តាញសង្គម ឬអនឡាញខាងលើនេះ​មាន​តម្លៃ​ចាប់​ពី​ ២​ដុល្លារ​ឡើង​ទៅ ប៉ុន្តែ​ភាគ​ច្រើន​គឺ​ផ្ដោត​លើ​ការ​លក់​ជា​ឈុត ដែល​មាន​ន័យ​ថា​លក់​ទាំង​ថូ និង​រុក្ខជាតិ​ព្រម​គ្នា​តែ​ម្ដង ដោយក្នុងមួយខែៗអាចទទួលបានចំណូលច្រើនគួរសមមិនចាញ់ប្រាក់ខែអ្នកធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយចំនួននោះឡើយ។
សម្រាប់យុវជន ត្រាយ សិនជាលី ដែលធ្លាប់គិតថាការធ្វើអាជីវកម្មដោយមិនមានហ៊ាង គ្មានទីតាំង គឺជារឿងថ្មី ដែលអាចប្រឈមនឹងបញ្ហានានា ប៉ុន្តែរហូតមកដល់ពេលនេះ លោកបានឱ្យដឹងថា អាជីវកម្ម​គឺអាស្រ័យលើការធ្វើយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារ និងការបង្កើនទំនុកចិត្តភ្ញៀវ។ ម្យ៉ាងទៀត បច្ចុប្បន្ន សង្គមក៏កំពុងមានទំនោរទៅរកឌីជីថល ដែលមានភាពងាយស្រួលជាងមុន និងលឿនជាងមុនប្រកបដោយទំនុកចិត្តខ្ពស់៕