ខ្ទឹមស្លឹក ជាដំណាំមានសក្ដានុពល ងាយស្រួលដាំ និងទទួលបានផលចំណេញច្រើន
ខ្ទឹមស្លឹក ជាប្រភេទបន្លែមួយប្រភេទដែលគេនិយមប្រើប្រាស់ជាគ្រឿងបន្ថែមសោភ័ណភាព រសជាតិ និងក្លិនឈ្ងុយទៅលើម្ហូបជាច្រើនមុខ។ ដោយសារវាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការដាំដុះ និងមានតម្រូវការទីផ្សារល្អបែបនេះ ទើបសហគមន៍មួយបានប្រមូលផ្ដុំគ្នាដាំដំណាំប្រភេទនេះ និងអាចផ្គត់ផ្គង់បានដល់ទៅ ២០តោនក្នុងមួយខែ។
លោក តេន ទុំ ប្រធានសហគមន៍កសិកម្មបៃតងគោកស្រុក មានទីតាំងនៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានមានប្រសាសន៍ថា៖
«ទីផ្សារស្លឹកខ្ទឹមរបស់សហគមន៍នៅតំបន់យើង គឺមិនពិបាកនោះទេ ពោលគឺឱ្យតែមានខ្លឹមឱ្យគេ គឺមិនខ្វះឈ្មួញមកទិញនោះទេ ដោយចំណូលក្នុងសហគមន៍យើង ក្នុងមួយខែអាចបានប្រមាណ ១០-១៥លានរៀល បន្ទាប់ពីកាត់ថ្លៃចំណាយហើយ»។
«ក្នុងមួយថ្ងៃយើងអាចផ្គត់ផ្គង់ស្លឹកខ្ទឹមបានពី ៣-៥តោន ដែលយើងមានបោះទៅឈ្មួញតូច-ធំ មិនថានៅរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង មណ្ឌលគិរី និងផ្សារនៅក្រុងសួងផ្ទាល់តែម្ដង ហើយក្រៅពីនេះ យើងក៏មានលក់នៅតាមផ្សារសុវត្ថិភាពផ្សេងៗផងដែរ»។
សម្រាប់សហគមន៍នេះដែរ លោក តេន ទុំ បានបន្តទៀតថា សហគមន៍នេះមានផ្ទៃដីដាំដុះប្រមាណ ៦៤ហិកតា ដែលមានទាំងខ្ទឹមស្លឹក និងបន្លែផ្សេងទៀត ហើយមានសមាជិក ៦៥គ្រួសារកំពុងមមាញឹក្នុងការដាំដុះ ខណៈដែលការផលិតខ្ទឹមនេះក៏មានភាពងាយស្រួល ព្រោះបើគេមានទំហំដី ២០អា អាចរកចំណូលបាន ១៥០០ – ២០០០ដុល្លារក្នុងមួយវគ្គមានរយៈពេលត្រឹមជាង ១ខែក្នុង ហើយអាចផលិតបាន ៤-៥ដងក្នុងមួយឆ្នាំ។
ដោយឡែកបញ្ហាទីផ្សារត្រូវបានប្រធានសហគមន៍នេះរំឭកដែរថា ៖
«ពីមុនយើងមានឈ្មួញខ្លះដែរ តែមិនទាន់ទូលំទូលាយនោះទេ ហើយខែខ្លះត្រូវធ្លាក់ថ្លៃដោយសារតែការប្រមូលផលមិនច្បាស់លាស់ធ្វើឱ្យជន់តម្លៃ តែនៅពេលយើងមានផែនការផលិតកម្មច្បាស់លាស់ យើងអាចទាក់ទាញឈ្មួញធំៗបាន មានការផ្សព្វផ្សាយ និងបានចូលរួមក្នុងគម្រោងធំៗថែមទៀតផង»។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សហគមន៍កសិកម្មបៃតងគោកស្រុកបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០២០ ហើយតាមរយៈការប្រមូលផ្ដុំគ្នានេះបានជួយឱ្យកសិករអស់ក្ដីព្រួយបារម្ភរឿងទីផ្សារ ដោយសារមានទីផ្សារច្បាស់លាស់ មានផែនការច្បាស់លាស់ក្នុងការដាំដុះ និងប្រមូលផលឱ្យឈ្មួញ ដែលខុសពីការដាំដោយឯករាជ្យវាមិនអាចផ្គត់ផ្គង់បានទាន់ពេល និងមានហានិភ័យខ្ពស់។
ចុងក្រោយ លោក តេន ទុំ ក៏សូមលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនកសិករ ឬក៏បងប្អូនចំណាកស្រុកដែលត្រឡប់មកវិញ និងមានដីទំនេរ គឺអាចដាំដំណាំខ្ទឹមស្លឹកនេះបាន ព្រោះវាមិនចំណាយទុនច្រើន ងាយស្រួលដាំ ដោយគ្រាន់តែប្រភពទឹកគ្រប់គ្រាប់ប៉ុណ្ណោះ៕