កសិផលត្រសក់ផ្អែម កំពុងពង្រីកទីផ្សារ និងមានតម្លៃថ្លៃគួរសម
ភ្នំពេញ ៖ ក្រៅពីនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ធំៗលំដាប់ថ្នាក់ជាតិ និងអន្តរជាតិ ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ និងប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២ ផ្លែត្រសក់ផ្អែមរបស់សហគមន៍ត្រសក់ផ្អែមសៀមរាបមានជ័យតែងតែបង្ហាញវត្តមានជាហូរហែ ជាពិសេសនៅតាមបណ្តាផ្សារទំនើបតែម្ដង ខណៈដែលអ្នកបញ្ជាទិញ ក៏ដូចជាអតិថិជនដែលរង់ចាំទិញដោយផ្ទាល់ទទួលស្គាល់ថាមានរសជាតិផ្អែម ក្រអូប ឆ្ងាញ់ និងមានតម្លៃសមរម្យ ស្របពេលដែលការដាំដុះក៏កំពុងពង្រីកទំហំផ្ទៃដីដើម្បីតម្រូវតាមទីផ្សារដែលចង់បាន។
លោក ទួត សេងហ័ង អ្នកសម្របសម្រួលផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រាស និងទីផ្សារនៃសមាគមត្រសក់ផ្អែមសៀមរាបមានជ័យ បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ដំណាំត្រសក់ផ្អែមរបស់កសិករនៃសមាគមបាននាំចូលទីផ្សារ ដែលអាចផ្គត់ផ្គង់ជាប្រចាំប្រមាណ ២០ ទៅ ៣០តោនក្នុង១ខែ និងប្រមាណ ៤០០ ទៅ ៥០០តោន ក្នុង១ឆ្នាំ។
លោក ទួត សេងហ័ង បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ខ្ញុំគិតថា នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ជាប្ប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់កម្ពុជាក្នុងនាមជាម្ចាស់ផ្ទះកន្លងទៅថ្មីៗនេះ ត្រសក់ផ្អែមរបស់សហគមន៍យើងខ្ញុំក៏មានវត្តមានដែរ ព្រោះតែត្រសក់ជាប្រភេទអាហារសម្រន់ និងជាអាហារលាងមាត់ក្រោយពេលទទួលទានបាយពេលរួចរាល់ ម៉្យាងទៀតខ្ញុំក៏ឃើញមានគេដាក់ត្រសក់ផ្អែមទទួលភ្ញៀវដែរ។”
លោកបានបន្តឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នមិនថាផ្លែត្រសក់ផ្អែម ពណ៌ស ពណ៌លឿង ឬប្រភេទសំណាញ់ខៀវនោះទេ គឺមានភាពងាយស្រួលដាំ និងអាចចំណេញបានច្រើនដូចគ្នា ព្រោះមានទីផ្សារធំទូលាយស្រាប់ ជាពិសេសនៅតាមបណ្តាផ្សារទំនើបនានាក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្តាភោជនីយដ្ឋាន និងអាហារដ្ឋាននៅតាមខេត្តមានសក្ដានុពលសេដ្ឋកិច្ច ទេសចរណ៍ ដោយក្នុងនោះផ្គត់ផ្គង់ជាប្រចាំទៅក្នុងទីផ្សារទំនើបប្រមាណដល់ទៅ៧០ភាគរយ ហើយចំណែក២០%ចូលទៅផ្សារបោះដុំ និងហ្គ្រីនសប ដោយឡែក ១០ភាគរយទៀតត្រូវបានលក់រាយ។
លោក ទួត សេងហ័ង បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ការដាំដំណាំត្រសក់ផ្អែមទាំង៣ប្រភេទ នៅខេត្តចំនួន៣ ដែលជាសមាជិករបស់សហគមន៍គឺទទួលបានទិន្នផលល្អ ហើយត្រសក់ផ្អែមរបស់សហគមន៍បាននាំចូលទីផ្សារប្រមាណ៤០០ ទៅ ៥០០តោន ក្នុង១ឆ្នាំ ដោយកសិករអាចលក់បានតម្លៃ ១ដុល្លារក្នុង១គីឡូក្រាម ខណៈដែលផ្ទៃដីដាំដុះសរុបមានប្រមាណ១០៥ហិកតា។”
សូមបញ្ជាក់ថា ត្រសក់ផ្អែម ឬមីឡុង កាលពីប៉ុន្មានឆ្នាំមុនមិនសូវមានការដាំដុះនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាទេ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នគេសង្កេតឃើញមានកសិករនៅតំបន់មួយចំនួនចាប់ផ្តើមនិយមដាំ ព្រោះមានការនិយមចូលចិត្តបរិភោគ  ហើយមានតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់ ខណៈតម្លៃថ្លៃនៅលើទីផ្សារក៏លក់បានថ្លៃ។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ផ្លែត្រសក់ផ្អែម មានរសជាតិផ្អែម ក្លិនក្រអូប និងមានសារធាតុចិញ្ចឹមច្រើន មានប្រយោជន៍ដល់សុខភាពរាងកាយ សម្បូរកាឡូរី, កាបូអ៊ីដ្រាត, ជាតិសរសៃ, ប្រូតេអ៊ីន, ជាតិខ្លាញ់, វីតាមីនC, B6, K, ប៉ូតាស្យូម, ម៉ាញ៉េស្យូម, Folate។ លើសពីនេះ ត្រសក់ផ្អែម មានគុណតម្លៃក្នុងការបន្ថយសម្ពាធឈាម, ជួយសុខភាពឆ្អឹង, ជួយរក្សាលំនឹងជាតិស្ករក្នុងឈាម, ជួយសុខភាពស្បែក, ពង្រឹងប្រព័ន្ធភាពស៊ាំ, ជួយសម្រួលដល់ការរំលាយអាហារ, ជួយសុខភាពភ្នែក៕