ជាមួយនឹងមហិច្ឆតាលើការធ្វើពិពិធកម្មវិស័យពាណិជ្ជកម្មនៅក្នុងតំបន់ និងទីផ្សារជាសាកលឲ្យបានសម្រេចក្នុងពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាន និងកំពុងបន្តផែនការអភិវឌ្ឍកំពង់ផែទឹកជ្រៅក្រុងព្រះសីហនុឲ្យមានភាពប្រសើរឡើង ដែលអាចមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទទួលនាវាដឹកទំនិញធុនធំចូលលើកដាក់ទំនិញបាន។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន នៅក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចស្វែងយល់ពីសកម្មភាពការងារជាក់ស្តែងក្នុងការដឹកជញ្ជូន ការលើកដាក់ទំនិញនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងសកម្មភាពអភិវឌ្ឍនានាកាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ បានលើកឡើងថា កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ គឺជាកំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅដ៏សំខាន់នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានផ្ទៃប្រតិបត្តិការប្រមាណ១២៥ហិកតា និងស្ថិតនៅឈូងសមុទ្រកំពង់សោម តែមួយគត់សម្រួលដល់ការដឹកជញ្ជូនតាមសមុទ្រ។
ឯកឧត្តមបន្តថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានសម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រមុខដឹកនាំដ៏ឆ្នើម បានរៀបចំផែនការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងច្រើន និងចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយសម្រាប់កម្ពុជាក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅមុខ។ ជាក់ស្ដែង ដូចជាកំពង់ផែទឹកជ្រៅខេត្តព្រះសីហនុ បាននិងកំពុងបន្តការអភិវឌ្ឍក្នុងនាមជាកំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅ ដែលអាចអនុញ្ញាតឲ្យកប៉ាល់ដឹកទំនិញធំៗចូលចត និងលើកដាក់ទំនិញបាន ហើយក៏ជាគន្លឹះក្នុងការពង្រីកពាណិជ្ជកម្មជាមួយបណ្តាប្រទេសនានានៅលើពិភពលោកផងដែរ។
“នៅពេលកម្ពុជាមានចំណតផែទឹកជ្រៅ វានឹងធ្វើឱ្យកប៉ាល់ធំៗចូលមកចត និងដឹកទំនិញដោយផ្ទាល់ទៅគ្រប់គោលដៅលើពិភពលោក។ ការធ្វើបែបនេះនឹងជួយឱ្យការចំណាយថវិកាអស់តិច និងចំណេញពេលវេលាជាងមុន ដែលនឹងធ្វើឱ្យសមត្ថភាពនៃការប្រកួតប្រជែងទំនិញលើទីផ្សារអន្តរជាតិមានកាន់តែប្រសើរ។ ខ្ញុំយល់ថា នៅពេលកម្ពុជាមានផែទឹកជ្រៅ មាននាវា កប៉ាល់ធំៗចូលចតនៅកំពង់ផែព្រះសីហនុកាន់តែច្រើន វាកាន់តែធ្វើឲ្យកម្ពុជាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការពង្រីកទំហំពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ”
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានបញ្ជាក់ថា
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានដាក់ចេញផែនការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែង ក្រោយឆ្នាំ២០៣០ ដើម្បីពង្រឹង និងពង្រីកសមត្ថភាពនៃការផ្តល់សេវាជូនអតិថិជន ក្នុងនោះរួមមាន គម្រោងកសាងចំណតកុងតឺន័រទី៤ ប្រវែង១,៣០០ម៉ែត្រ x ៥៥០ម៉ែត្រ ចំណតកុងតឺន័រទី៣ ប្រវែង ១,០៥០ម៉ែត្រ x ៥៥០ម៉ែត្រ ចំណតកុងតឺន័រថភ្លើង ប្រវែង ២៥០ម៉ែត្រ x ១,៧០០ម៉ែត្រ អភិវឌ្ឍតំបន់រដ្ឋបាល និងសេដ្ឋកិច្ច ៥៤ ហិកតា និងតំបន់គយត្រួតពិនិត្យទំនិញប្រវែង ៦៥០ម៉ែត្រ x ២០០ម៉ែត្រ។
ដោយឡែក ផែនការអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលខ្លីឆ្នាំ ២០១៧-២០២៥ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ មានផែនការអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែទឹកជ្រៅចំណតកុងតឺន័រជម្រៅ ១៤.៥ ម៉ែត្រ ក្នុងនោះគម្រោងកសាងកំពង់ផែទឹកជ្រៅចំណតកុងតឺន័រជំហានទី១ ប្រវែង ៣៥០ម៉ែត្រ ជំហានទី២ ប្រវែង៣០០ ម៉ែត្រ និងជំហានទី៣ ប្រវែង ៣០០ម៉ែត្រផងដែរ។ សម្រាប់ផែកុងតឺន័រថ្មីដែលមានជម្រៅទឹក ១៤.៥ម៉ែត្រ នឹងរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនក្នុងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងការនាំចេញទំនិញពីកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ខណៈបច្ចុប្បន្នកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុនៅមិនទាន់អាចទទួលបានការចូលចតរបស់នាវាធំៗលំដាប់ពិភពលោកនៅឡើយ។ សព្វថ្ងៃនៅពេលត្រូវការដឹកទំនិញទៅទីផ្សារអឺរ៉ុប និងអាមេរិក កម្ពុជាត្រូវដឹកជញ្ជូនទំនិញតាមនាវាខ្នាតតូច និងខ្នាតកណ្តាលទៅផ្ទេរទំនិញនៅតាមកំពង់ផែធំៗនៅប្រទេសមួយចំនួនដូចជា សិង្ហបុរី ហុងកុង ថៃ និងវៀតណាម ជាដើម៕