ឆ្នាំ២០២២ ការនាំចេញសត្វ និងផលិតផលសត្វ មានទឹកប្រាក់ជាង ២ពាន់លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ ៖ ​​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ បានលើកឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ​បូកសរុប​ការងារ​សុខភាព​សត្វ និង​ផលិតកម្ម​សត្វ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២២ និង​លើក​ទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ២០២៣ ដោយបានបញ្ជាក់ថា ផលិត​ផល​ទាំង​ក្នុងស្រុក​ និង​នាំចេញ​មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ជាង​ ២ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ហើយការ​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​សម្រាប់​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក​បាន​រហូត​​ ៩៥​ ភាគរយ និងការងារ​ចិញ្ចឹមសត្វ គឺ​សម្រេច​កំណើន​បាន​ ៨,៨ ​ភាគរយ ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានថ្លែងនៅក្នុងឱកាសបើកកិច្ចប្រជុំកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ ដោយបានជំរុញស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធឱ្យបង្កើនផលិតកម្មសត្វនៅកម្ពុជា និងបាន​ជំរុញ​បន្ថែមទៀត​ឱ្យ​មន្ត្រី​ដោះស្រាយបញ្ហា​ទាក់ទង​នឹង​ផលិតផល​សត្វ​ឱ្យបាន​ទាន់ពេល​។​
យោងតាមរបាយការណ៍អគ្គនាយកដ្ឋាន​សុខភាព​សត្វ និង​ផលិតកម្ម​សត្វបានឱ្យដឹង​ថា ​ចំពោះ​ការងារ​ចិញ្ចឹមសត្វ គឺ​សម្រេច​កំណើន​បាន​ ៨,៨ ​ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ ហើយ​ជា​លទ្ធផល​កម្ពុជា​អាច​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​សម្រាប់​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក​បាន​រហូត​ ៩៥ ​ភាគរយ ហើយ​ផលិតកម្ម​សាច់ ការនាំចេញ​សត្វ និង​ផលិតផល​សត្វ គឺមាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ជាង​ ២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្នុង​ឆ្នាំ​កន្លងទៅ​។ លើសពីនេះ​ទៀត​រោងចក្រ​ក្នុងស្រុក​ ២៦ មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ចំណី​សត្វ​ជាង​ ១,៥​ លាន​តោន ​/១​ ឆ្នាំ​ដែល​អាច​ផ្គត់ផ្គង់​បាន​ ៦៧​ ភាគរយ​នៃ​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក​​។​​​
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានផ្តល់នូវអនុសាសន៍គន្លឹះដល់អគ្គនាយកដ្ឋានសុខភាពសត្វ និងផលិតកម្មសត្វឱ្យធ្វើការពិនិត្យ និងចាត់អាទិភាពការងារ ដោយមានផែនការច្បាស់លាស់ តម្រង់ទិសទាំងការងារជំនាញ និងនយោបាយ ព្រមទាំងត្រូវចំណាយឱ្យចំគោលដៅ និងមានប្រសិទ្ធភាពការងារពិតប្រាកដ។ ការធ្វើផែនការគឺត្រូវផ្តោតគិតគូរលើសន្តិសុខស្បៀង និងនិរន្តរភាព ផ្អែកលើអាហារមានជីវជាតិតាមទំនៀមទម្លាប់ និងវប្បធម៌ ដោយដាក់សន្តិសុខស្បៀងជាអាទិភាព។
​ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា បានមានប្រសាសន៍ថា​៖
“​​ត្រូវធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ទាំង​អ្នក​ចិញ្ចឹម អ្នក​បរិភោគ និង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​ខ្សែចង្វាក់​ផលិតកម្ម​សប្បាយចិត្ត យល់​ត្រឹមត្រូវ មិនមាន​ការយល់ច្រឡំ​អំពី​គោលនយោបាយ​របស់​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​។ ចំពោះ​ការងារ​សត្តឃាតដ្ឋាន គឺត្រូវធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរឡើង និង​មាន​ស្តង់ដារ មាន​និរន្តរភាព និង​មាន​ផលចំណេញ ដើម្បី​បម្រើ​ជាតិ​ប្រជាជន​ពិតប្រាកដ​”
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ក៏បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​មន្ដ្រី​គ្រប់លំដាប់​ថ្នាក់​ព្យាយាម​ជំរុញ​បន្ថែម និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម ដោយ​កុំ​បណ្ដែតបណ្ដោយ​ឱ្យ​បញ្ហា​នៅ​ចាក់​ស្រែះ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ​។ ជាមួយនេះ​លោក​បាន​ស្នើឱ្យ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​វិភាគ​ពី​តម្លៃ​សត្វ និង​ចំណូល​ចំណាយ ដែល​អាច​តម្រង់ទិស​ទា​ន់​ពេលវេលា ហើយ​ត្រូវ​ពិនិត្យឡើងវិញ និង​មិនត្រូវ​ឱ្យមាន​ការិយាធិបតេយ្យ​ឡើយ តែ​ត្រូវ​រក្សា​ធនធានមនុស្ស​មាន​សម​ត្ថ​ភាព និង​ធ្វើការ​ឱ្យមាន​ប្រសិទ្ធភាព ឱ្យមាន​ការទទួលខុសត្រូវ​ទៅតាម​ជំនាញ និង​បច្ចេកទេស​ផ្ទាល់​។​
​ម្ចាស់​កសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹមជ្រូក RS ​​នៅ​ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានប្រាប់ AMS ថា កសិដ្ឋានគាត់មានចិញ្ចឹមជ្រូកប្រមាណ   ៧ 000 – ៨ ០០០ក្បាល បានបង្ហាញ​ក្តីសប្បាយ​ចិត្ត ដែល​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​បាន​ជំរុញឱ្យមាន​វិធានការ និង​ដំណោះស្រាយ​សម្រាប់​បញ្ហា​ផលិតកម្ម​សាច់​នៅ​កម្ពុជា​។ ម្ចាស់​កសិដ្ឋាន​បាន​រំពឹងថា បញ្ហា​ដែល​កសិករជួបប្រទះ​នឹងបញ្ហាប្រាកដជាត្រូវ​បាន​ដោះស្រាយ​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ការចិញ្ចឹម​សត្វ​នៅ​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​បាន​កំពុងដំណើរការ​បានល្អ និង​ប្រកប​ដោយ​ស្តង់ដារ  ​។​
​ម្ចាស់​កសិដ្ឋាន​ចិញ្ចឹមជ្រូក RS​​ ​បានបញ្ជាក់​ថា ​៖
“បទពិសោធន៍​ ​ចិញ្ចឹមជ្រូក​វិស័យឯកជនកាន់តែ​ល្អ​ទៅៗ តែបច្ចុប្បន្នយើង​នៅ​ប្រឈម​នឹង​បញ្ហា​ដដែលៗ​ដូចជា បញ្ហា​នាំចូល​ផលិតផល​គ្មាន​គុណភាព​ពី​ប្រទេសជិតខាង​។ បញ្ហា​អគ្គិសនី​ដែលមាន​តម្លៃ​ថ្លៃ ចំណាយលើថ្លៃដើមខ្ពស់ តែលក់មិនដល់ថ្លៃដើម ប្រសិនបើ​ក្រសួង​អាច​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទាំងនេះ​បាន គឺ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ដល់​ពួកយើង​”
​​ម្ចាស់​កសិដ្ឋាន​RS ​បាន​រំពឹងថា ចំណាត់ការ​របស់​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួងកសិកម្ម​ថ្មី នឹង​ជំរុញឱ្យមាន​ដំណោះស្រាយ​សមស្រប​មួយ ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ទទួលបាន​អត្ថប្រយោជន៍​ជាពិសេស​អ្នក​ចិញ្ចឹមសត្វ​នេះ​តែម្តង​។​
​លោក​បានស្នើឱ្យ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងកសិកម្ម និង​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ជុំវិញ​ដំណើរការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា ​តម្លៃ​លើ​ទីផ្សារ​សម្រាប់​ផលិតផល​សាច់​ដោយ​ធ្វើ​យ៉ាងម៉េច​ឱ្យ​តម្លៃជ្រូករស់ទទួលបានតម្លៃ​សមរម្យ និង​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យមាន​ការផ្គត់ផ្គង់​នូវ​ការចិញ្ចឹម​បន្ថែម​សម្រាប់​ម្ហូបអាហារ​ និង​ការនាំចេញ រួម​នឹង​ការប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​របស់យើង៕