មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​​ជំរុញ​ឱ្យ​បងប្អូន​ខ្មែរ​-ឥស្លាម ​ប្រើ​ប្រាស់ធនាគារ​​ដើម្បីការពារ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់ខ្លួន​
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម ទេសរដ្ឋ​មន្ត្រីទទួល​បន្ទុក​បេសកកម្ម​ពិសេស ​ អ្នកឧកញ៉ា​បណ្ឌិត​ អូស្មាន ហាស្សាន់ និងជា​ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​អាម៉ាណះតាកាហ្វុល​កម្ពុជា បាន​ជំរុញ​ និងអំពាវនាវ​ឱ្យ​បងប្អូន​ខ្មែរ-ឥស្លាម​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ប្រើប្រាស់សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុធនាគារ ដោយ​បង្កើត​គណនីធនាគារ និងទុកដាក់​ប្រាក់​របស់​ខ្លួន​នៅក្នុងធនាគារ​ ដើម្បីការពារ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិដែលខ្លួនខិតខំរក​ជាច្រើននោះ ។​
ឯកឧត្តម​លើកឡើង​បែបនេះនៅក្នុង​ពិធីចុះអនុស្ស​រណៈ​នៃការ​យោគយល់​គ្នារវាង​សមាគម​អាម៉ាណះ​តា​កា​ហ្វុល​កម្ពុជា ជាមួយ​ធនាគារ​ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ស្ដីពីការ​អនុវត្តកម្មវិធី​គម្រោង លុយ​ខ្ញុំ​ស្អាត កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​០៧ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៥ ។ តាមច្បាប់​របស់​បងប្អូន​ខ្មែរ​ឥស្លាម ការ​បង្កើត​គណនីធនាគារ​ហើយទុកដាក់​លុយកាក់​ក្នុងគណនី​ដោយទទួលបាន​ការ​ប្រាក់ គឺជារឿង​ដែលមិនស្រ​បតាមច្បាប់​របស់​ពួកគាត់ ។ ប៉ុន្តែចាប់ពីពេលនេះ​បងប្អូនខ្មែរ​ឥស្លាម​អាច​បង្កើត​គណនី​ធនាគារ ទុកដាក់លុយកាក់​ដែលជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិរបស់ខ្លួនដោយអត្រាការ​ប្រាក់​នឹង​បង្វែទៅគណនី​ធនាគារ​របស់​សមាគម​អាម៉ាណះ តាកាហ្វុល​កម្ពុជា ដើម្បីយកទៅ​អភិវឌ្ឍន៍សង្គម​ ។
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍បន្តថា នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា​ មាន​បងប្អូន​ខ្មែរ​-ឥស្លាម​ប្រមាណជាង​៨០ម៉ឺននាក់​ ហើយដោយសារតែពួកគាត់​ប្រកាន់ខ្ជាប់នូវ​ច្បាប់របស់​ឥស្លាម ទើបពួកគាត់មិនប្រើប្រាស់នូវ​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់ធនាគារ ដូច​នឹង​បងប្អូន​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​យើង​ ដូច្នេះហើយទើប​សមាគម​អាម៉ាណះតាកាហ្វុល​កម្ពុជា បាន​រិះរក​វិធី​ធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យ​បងប្អូនខ្មែរ​ ឥស្លាម អាច​ទទួល​សេវា​ដូច​ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ​ដូច​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ដែរ ​។ ​
ឯកឧត្តមឧកញ៉ា​បណ្ឌិត អូស្មាន ហាស្សាន់ ​បាន​លើកឡើងថា​ ៖
«ចាប់ពីពេលនេះ​តទៅ ពោលគឺ​ក្រោយពី​សមាគម​អាម៉ា​ណះ​តា​កា​ហ្វុ​​លកម្ពុជា បានចុះហត្ថលេខា​ជាមួយធនាគារ​ អេស៊ីលីដា​ ភីអិល​ស៊ី បងប្អូន​ខ្មែរ​ឥស្លាម​ អាច​បង្កើត​គណនី​ធនាគារ​ និ​ងប្រើប្រាស់សេវា​ធនាគារ​​ដូច​ពលរដ្ឋខ្មែរទូទៅ​ និង​ស្រ​បតាមច្បាប់​របស់​ឥស្លាម​ផងដែរ ។​ កន្លងមក​យើងឃើញថា​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ឥស្លាម​ ដែល​រង​គ្រោះ​ដោយសារឧបទ្ទវហេតុដូចជា​ភ្លើង​ឆេះផ្ទះជាដើម យើង​ឃើញព័ត៌មាន​ចុះផ្សាយថា​ពួកគាត់បាត់បង់លុយ​រាប់ម៉ឺនដុល្លារ រាប់លានរៀល​ ឬទ្រព្យសម្បត្តិជាច្រើនទៀត ក៏ប៉ុន្តែចាប់ពីពេលនេះ​ពួកគាត់អាចទុកដាក់​លុយឬទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពួកគាត់​ក្នុងធនាគារ នឹងអាច​ការពារ​ទ្រព្យ​សម្បត្តិរបស់ពួកគាត់​បាន ហើយការ​ប្រាក់ដែលទទួលបានពី​ធនាគារ​ក៏នឹង​ចូលទៅក្នុងគណនី​របស់​សមាគម​អាម៉ាណះ​ តាកហ្វុល​ដែលអាច​យកទៅកសាងសមិទ្ធផល​ជួយ​សង្គម​បានច្រើនទៀត​ផងដែរ»។​
លោកបណ្ឌិត​អ៊ិន ចាន់​នី ប្រធាននាយក​ប្រតិបត្តិ​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា​ អនុស្សរណៈយោគយល់​រវាង​ធនាគារ​អេស៊ីលីដា និងសមាគម​អាម៉ាណះ​តាកហ្វុល​នាពេលនេះ គឺជាការ​ឆ្លុះបញ្ចាំង​នៃការប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​នៃភាគីទាំងពីរ ដើម្បីផ្ដល់​ជូននូវ​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រប​តាម​គោល​ការណ៍​ច្បាប់​ឥស្លាម និងអាច​គ្រប់គ្រង​ហិរញ្ញវត្ថុរបស់សមាគម​នៃ​សមាគម​ទាំងអស់ដោយគ្មាន​បន្ទុក​របស់​ RIBA ។​
លោកបណ្ឌិត​បន្តថា ភាពជាដៃគូនេះ ក៏បានផ្ដល់ជូននូវ​ដំណោះស្រាយ​​ប្រកបដោយ​តម្លាភាព សុវត្ថិភាព ដោ​យ​ធនាគារ​នឹង​ផ្ដល់​ជូននូវ​សេវាកម្មធនាគារ​ដែលគោរព​តាម​ច្បាប់សារីអះ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យ​បងប្អូន​ខ្មែរ​ឥ​ស្លា​ម​​​អាច​ដាក់ប្រាក់​សន្សំ​ដោយមិនទទួល​ការ​ប្រាក់ ឬត្រូវ​បានកាត់​ចេញ​ដោយស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ចូលទៅ​គណនី របស់​សមាគម​អាម៉ាណះតាកាហ្វុល​កម្ពុជា ដែលមាននៅក្នុងធនាគារ​អេស៊ីលីដា សម្រាប់​កម្ម​វិធី​គម្រោង​ លុយ​ខ្ញុំ​ស្អាត​ សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​នៅក្នុង​គម្រោង​សហគមន៍​ និង​សកម្មភាពសប្បុរស​ធម៌នានា​ ដែលអនុលោម​តាមច្បាប់​ឥស្លាម ៕