សមិទ្ធផលសំខាន់ៗ៦ចំណុចរបស់ក្រសួងការងារក្នុងឆ្នាំ២០២៣ និងទិសដៅសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤
ភ្នំពេញ ៖ កាលពីឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ ក្រោមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាល និងវិជ្ជាជីវៈ និងការលះបង់កម្លាំងកាយចិត្តក្នុងការអនុវត្តនូវយន្តការនានា ជាលទ្ធផលសម្រេចបានសមិទ្ធផលសំខាន់ចំនួន៦ចំណុច ហើយនឹងបន្តអនុវត្តទៅតាមផែនការថ្មីសំខាន់ៗនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាអាចសម្រេចបានទៅតាមគោលដៅដែលបានដាក់ចេញ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាល និងវិជ្ជាជីវៈ នៅក្នុងឱកាសនៃពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ស្ពានសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន កោះយ៉ង និងសំណេះសំណាលជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ កម្មករ-កម្មការិនី សរុបជាង១ម៉ឺននាក់នៅខេត្តកោះកុង បានលើកឡើងនៅក្នុងរបាយការណ៍សង្ខេបថា អ្វីដែលក្រសួងការងារសម្រេចបានកន្លងមករួមមានចំណុចសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជា ៖
១. ប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមាក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលបានបន្ថែមប្រាក់ឈ្នួលចំនួន ២ដុល្លារ បន្ថែមលើតួលេខ ២០២ដុល្លារ ដែលសម្រេចដោយក្រុមប្រឹក្សាជាតិប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមា។ ការណ៍នេះបានធ្វើឱ្យប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមាសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ ឡើងដល់ ២០៤ដុល្លារក្នុង​មួយខែ ហើយនឹងចាប់អនុវត្តចាប់ពីខែមករានេះតទៅ។
២. ការពង្រីកវិសាលភាពរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព៖ ដើម្បីឱ្យការងារនេះកាន់តែមាន​ប្រសិទ្ធភាព​ ក្រសួងបានធ្វើយុទ្ធនាការផ្សព្វ​ផ្សាយជាមួយដៃគូនានា និងចុះតាមរោងចក្រសហគ្រាស តំបន់ផ្ទះជួល ផ្សារ និងទីប្រជុំជន សរុបចំនួន ៤៦១៥លើក។
៣. កម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ បច្ចេកទេស វិជ្ជាជីវៈ ៖ គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤នេះ មានយុវជនចុះឈ្មោះចំនួន ២១៥៩៥នាក់ ក្នុងនោះភ្នំពេញមាន ៨៣៥៣នាក់ បាត់ដំបង ២៦៩៩នាក់ សៀមរាប ១៦១២នាក់ កណ្ដាល​ ៧៧៦នាក់ ព្រះសីហនុ ៧៥៨នាក់  និងបណ្ដាខេត្តផ្សេងៗចំនួន ៧៤០០នាក់។ ក្រសួងនឹងចាប់ផ្ដើមបើកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល​ជំហានដំបូងនាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ ក្នុងចំនួន ៥០០ថ្នាក់ ដល់យុវជនប្រមាណ ១៥០០០នាក់។​
៤. ការអនុវត្តកាតព្វកិច្ចហ្វឹកហ្វឺនកូនជាង ហាត់ការ និងកម្មសិក្សា ៖ កាលពីខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅ ក្រសួងបានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់ជាមួយសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងសមាគមនិយោជកចំនួន ១៧ ស្ដីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ លើការហាត់ការ និងកម្មសិក្សា ដើម្បីគាំទ្រដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញបច្ចេកទេស វិជ្ជាជីវៈ និងចាត់ទុកថាជាកិច្ចសហប្រតិ បត្តិការបើកផ្លូវ ដើម្បីផ្សារភ្ជាប់ទ្រឹស្តីជាមួយនឹងការអនុវត្ត។
៥. ការអនុវត្តកម្មវិធីសាច់ប្រាក់ដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ ៖ មុនពេលសម្រាលកូន​ ពេលសម្រាលកូន និងក្រោយពេលសម្រាលកូន គឺបានអនុវត្តដោយរលូន មានប្រសិទ្ធភាព។ គិតត្រឹមថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៨ ដល់ ថ្ងៃទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ក្រសួងបានបើកប្រាក់ឧបត្ថម្ភដល់កម្មការិនី បានចំនួន ៤៥៥ ៩៤៥នាក់ ចំណាយថវិកាប្រមាណ ១​៩២ពាន់លានរៀល។
៦. ការធានានូវសុខដុមរមនានៃទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ និងចលនាប្រឡងប្រណាំងយកពាន ៖ សហគ្រាសមួយគឺជាសហគមន៍សុខសាន្ដមួយ គឺក្រសួងបានចេញសេចក្ដីប្រកាសស្ដីពីលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ ដោយក្រសួងបានពង្រឹងយន្ដការអធិការកិច្ចការងារ និងពង្រឹងសមត្ថភាពមន្ត្រីអធិការកិច្ចការងារ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានគូសបញ្ជាក់ត្រង់ចំណុចនេះដែរថា៖
«ក្នុងត្រីមាសទី៤ ឆ្នាំ២០២៣នេះ ក្រសួងបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពរោងចក្រសហគ្រាស និងកម្មករនិយោ​ជិតដែល គ្រប់លក្ខណៈ​សម្បត្តិដើម្បីចុះបញ្ជីការ ដែលធ្វើឱ្យចំនួនរោងចក្រសហគ្រាសកើនពី​ចំនួន ១៧០០ ដល់ជាង ៤ម៉ឺនរោងចក្រ កម្មករនិយោជិតបានកើនឡើងពី ១លាន៥សែននាក់ ដល់ ១លាន៧សែននាក់»។
ក្រៅតែពីសមទ្ធិផលនេះទៅ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារក៏បានថ្លែងអំពីវឌ្ឍនៈភាពការងារអាទិភាពទាំង ៤ ដែលក្រសួងការងារត្រូវអនុវត្តឱ្យបានមុនបំណាច់ឆ្នាំ២០២៥ដូចជា៖
១. ការបង្កើតទារកដ្ឋាន និងមតេយ្យសហគមន៍ នៅតាមតំបន់រោងចក្រ៖ ក្រសួងបានរៀបចំសេចក្ដី​ព្រាងអំពីយន្ដការទ្រទ្រង់ និងបានកំណត់កាលវិភាគប្រជុំនាដើមខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ជាមួយនិយោ​ជក។
ការបង្កើតទារកដ្ឋាន និងមតេយ្យសហគមន៍ នៅតាមតំបន់រោងចក្រ នឹងជួយដល់បងប្អូនកម្មករ កម្មាការិនី ដែលមានកូនតូច ជាពិសេសក្រោយពេលលំហែមាតុភាព អាចយកទារកទៅផ្ញើរនៅ ទារកដ្ឋាន និងមតេយ្យសហគមន៍។
២. ក្រសួងបានសហការជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធដើម្បីជំរុញការកែលម្អកន្លែងហូបបាយ ឬអាហារដ្ឋាន រោងចក្រដែលកំពុងដំណើរការឱ្យបានសមរម្យសម្រាប់កម្មករ និយោជិត​ និងតម្រូវឱ្យមានការរៀបចំ កន្លែងហូបបាយអាហារដ្ឋានសម្រាប់រោងចក្រ ដែលត្រូវបង្កើតថ្មី។
៣. សហការជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីសិក្សាយន្ដការគាំទ្រ និងលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការផ្លាស់ប្ដូរ ជាបណ្ដើរៗ នូវមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនកម្មករ និយោជិត ដែលស្របតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេស និងផាសុកភាពជាងមុន ត្រឹមឆ្នាំ២០២៧។
៤. ការជំរុញកម្មវិធីធ្វើតេស្តទទួលស្គាល់ជំនាញ ដែលជាឱកាសសម្រាប់កម្មករ និយោជិត និងអ្នកធ្វើការក្រៅប្រទេស​អាចចុះឈ្មោះធ្វើតេស្ត និងទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រទទួលស្គាល់ជំនាញ មួយដើម្បីបង្ហាញពីសមត្ថភាព និងកម្រិតជំនាញ៕