រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី ៖ ការជជែកពិភាក្សារវាងថ្នាក់ដឹកនាំកម្ពុជា-ចិន ផ្ដោតសំខាន់លើ​សេដ្ឋកិច្ច ជាជាងនយោបាយ
ចាប់ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែកញ្ញា នៃដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅប្រទេសចិនរបស់សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជាបានអញ្ជើញចូលរួមពិធីពិភាក្សាជាមួយបណ្តាប្រទេសសមាជិកជាច្រើន ជាពិសេសភាគីចិន ដោយនៅក្នុងកិច្ចជំនួបពិភាក្សាទាំងអស់ ភាគច្រើនគឺជជែក និងរកដំណោះស្រាយពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសេដ្ឋកិច្ចច្រើនជាងនយោបាយ ដោយក្នុងនោះ សម្ដេចធិបតីក៏បានអញ្ជើញនៅក្នុងពិធីសម្ពោធបើកពិព័រណ៍ ចិន-អាស៊ាន​លើកទី២០ ក្រោមប្រធានបទ «រួមគ្នាកសាងសហគមន៍មួយប្រកបដោយភាព សុខដុម និងវាសនា​តែមួយ» ខណៈដែលកម្ពុជាក៏មាននាំយកផលិតផលរបស់កម្ពុជាទៅដាក់តាំងនៅទីផ្សារចិនផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហ្សង់ ហ្វ្រង់ស្វ័រតាន់ រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី ទទួលបន្ទុកកិច្ចការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិបានសង្ខេបពីដំណើរទស្សនៈកិច្ចរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជាថា ៖
«ជារួមទស្សនៈកិច្ច៤ថ្ងៃនេះ ភាគីទាំងសង​ខាង (កម្ពុជា-ចិន)មិនបានអង្គុយជជែកគ្នាលើរឿងនយោបាយនោះទេ សឹងថា ៧០% ជជែករួមគ្នាពីបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ក្នុងគោលដៅអនុញ្ញាតឱ្យប្រទេសកម្ពុជា និងចិនទាញយកប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក ដើម្បីនាំមកនូវឧត្តមប្រយោជន៍ជាតិសម្រាប់សាកល្បង ធ្វើឱ្យជីវភាពប្រជាជនកម្ពុជារីក​ចម្រើនទៅមុខ»។
ជាក់ស្ដែងការធ្វើទស្សនៈកិច្ចទៅកាន់តំបន់ខ្វាងស៊ីនេះ សុទ្ធតែផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចដល់កម្ពុជា។ ផ្ដល់ផលដោយហេតុថា ត្រឹមតែតំបន់នេះមួយ មានប្រជាជនប្រមាណជា ៥៨ លាននាក់ ចំណែកឯ GDP នៃតំបន់នេះ មានទំហំ៥ដងលើសប្រទេសកម្ពុជា។ ទីផ្សារនៃតំបន់នេះទៀតសោត​មានទំហំ៣ដង ធំលើសទីផ្សារកម្ពុជា ម្លោះហើយទំនាក់ទំនងសហប្រតិបត្តិការរវាងតំបន់ និងកម្ពុជា​ក៏អាចហុច​ប្រយោជន៍មកឱ្យកម្ពុជាដែរ។
ម្យ៉ាងទៀត សមិទ្ធិផលដែលកម្ពុជាទទួលបាននៅក្រោយដំណើរទស្សនៈកិច្ចនេះគឺ ភាគីចិន-កម្ពុជា​បានចុះហត្ថលេខាលើឯកសារចំនួន ១៥ រួមមានឯកសារផែនការសកម្មភាពក្នុងការកសាង​សហគមន៍​វាសនារួមកម្ពុជាសម្រាប់២០២៤-២០២៨។ ដែលជារួមសុទ្ធសឹងជាគោលការណ៍ ដែលត្រូវផ្ដល់សន្ទុះដល់ទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរឱ្យក្លាយទៅជាត្បូងពេជ្យពិតប្រាកដ។
ក្នុងនោះផងដែរ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់នៃកម្ពុជាក៏បានជួប​ក្រុមហ៊ុនខ្នាតយក្សមួយចំនួនដែលមានសាខានៅកម្ពុជាដូចជាក្រុមហ៊ុន Huawei ជាដើម។ ជាលទ្ធផល ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះបានប្ដេជ្ញាក្នុងការសហការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដើម្បី​រួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរីកចម្រើន៕