ភ្នំពេញ៖ អគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ (ARDB) បានថ្លែងថា បើទោះបីជាស្ថិតក្នុងបរិបទនៃភាពតានតឹងផ្នែកភូមិសាស្រ្តនយោបាយ និងភាពមិនប្រាកដប្រជានៃស្ថានភាពពាណិជ្ជកម្មតំបន់ និងសកលក៏ដោយ ក៏វិស័យស្រូវអង្ករនៅតែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ ខណៈដែលតម្រូវការអង្ករសកលសម្រាប់បរិភោគ និងកែច្នៃ នៅតែបន្តមាននិន្នាការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេសនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥-២០២៦ អាចមានតម្រូវការរហូតដល់ប្រមាណ ៥៤៩លានតោន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ (ARDB) បានមានប្រសាសន៍ថា វិស័យស្រូវអង្ករនៅតែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់មិនអាចខ្វះបានសម្រាប់ទ្រទ្រង់ដល់សន្តិសុខស្បៀង ចូលរួមរក្សានូវកម្រិតជីវភាពសមរម្យរបស់ប្រជាកសិករ និងចូលរួមចំណែកជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ។ ជាក់ស្តែង កាលពីឆ្នាំ២០២៣-២០២៤ មានតម្រូវការអង្ករសកលប្រមាណ ៥២៩ លានតោន , ឆ្នាំ ២០២៤- ២០២៥ មានតម្រូវការអង្ករ ៥៤០ លានតោន ដោយឡែកនៅឆ្នាំ២០២៥-២០២៦ រំពឹងថាតម្រូវការនឹងកើនឡើងដល់ ៥៤៩លានតោន ។
យោងតាមទិន្នន័យ Food Outlook ឆ្នាំ២០២៥ របស់អង្គការស្បៀងអាហារ និងកសិកម្ម FAO នៅក្នុងតំបន់អាស៊ី រួមមាន ៖ ប្រទេសចិន ឥណ្ឌា ឥណ្ឌូនេស៊ី បង់ក្លាដេស និងប្រទេស វៀតណាម មានតម្រូវការប្រើប្រាស់ចំនួនប្រមាណ ៨០% នៃតម្រូវការប្រើប្រាស់សរុប និងប្រមាណ២០% នៅតំបន់អាមេរិក អ៊ឺរ៉ុប អាហ្រ្វិក និងអូសេអានី។
ដោយឡែក តាមទិន្នន័យ Straits Research របស់ប្រទេសឥណ្ឌា បានបង្ហាញថា បើគិតត្រឹមខែកក្កដា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រទេសចិន បានប្រើប្រាស់អង្ករប្រមាណ ១៩២.៨ លានតោន ឥណ្ឌា ១៤០.៣ លានតោន ឥណ្ឌូនេស៊ី ៥១.៨ លានតោន បង់ក្លាដេស ៤២.២លានតោន ហ្វីលីពីន ២២.៥លានតោន និងវៀតណាមប្រមាណ ២២.៤ លានតោន។
ប្រសិនបើត្រឡប់មកមើលការផ្គត់ផ្គង់ស្រូវអង្ករ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ វិញ តំបន់អាស៊ីជាតំបន់បាននាំចេញអង្ករច្រើនជាងគេនៅក្នុងពាណិជ្ជកម្មអង្ករពិភពលោក ដោយបានរួមចំណែកចំនួន ៧៩.៩ភាគរយ (៣១.២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) នៃតម្លៃពាណិជ្ជកម្មសរុប និងតំបន់អឺរ៉ុប៧.១ភាគរយ អាមេរិកខាងជើង៦.៤ភាគរយ និងអាមេរិកឡាទីន ៥.៥ភាគរយ អូសេអានី ០.៦៣ភាគរយ និ អាហ្រ្វិក ០.៥៥ភាគរយ ។ ក្នុងនោះប្រទេសឥណ្ឌា បាននាំចេញប្រមាណ ៣០.៣%, ថៃ ១៦.៣%, ប៉ាគីស្ថាន ១០.៧%, វៀតណាម ១៤.២%, និងប្រទេសកម្ពុជា ៤.៨% ជាដើម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានបន្ថែមថា ៖
«វិស័យស្រូវអង្ករពិតជាបានចូលរួមចំណែកផ្តល់ជាតម្លៃបន្ថែមក្នុងការគាំទ្រទៅលើវិស័យមួយចំនួនដូចជា វិស័យកសិ-ឧស្សាហកម្មកែច្នៃ ចំណីអាហារ វិស័យចិញ្ចឹមសត្វ និងវិស័យថាមពលជាដើម។ ឧទាហរណ៍ ចុងអង្ករ ឬអង្ករបាក់ អាចយកមកផលិតជាគុយទាវ/មី កន្ទក់ដែលសល់មកពីការកិនកែច្នៃស្រូវទៅជាអង្ករ អាចយកមកផលិតជាចំណីមនុស្ស ឬសត្វ។ ចំណែក អង្កាម អាចយកមកផលិតជាជីធម្មជាតិ ឬជីវឧស្ម័នសម្រាប់ប្រើប្រាស់ ឬផលិតកម្មឧស្សាហកម្មអេតាណុលជាដើម»។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ការកើនឡើងនៃតម្រូវការស្រូវអង្ករនៅក្នុងតំបន់ និងសកលលោកនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីកាលានុវត្តភាពសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងការបន្តបង្កើនសមត្ថភាពផលិត កែច្នៃ និងនាំចេញស្រូវអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារជាយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងតំបន់ និងសកលលោក។ ការធ្វើពិពិធកម្ម ផលិតកម្ម និងការប្រើប្រាស់ ការធានានូវចីរភាពផលិតកម្មស្រូវអង្ករ នឹងជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការផលិត និងគុណភាពស្រូវអង្ករ តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍កសិកម្ម (AgriTech and Innovation) ក៏ដូចជាការកំណត់គោលដៅទីផ្សារដែលមានតម្លៃខ្ពស់។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម បានចូលរួមគាំទ្រដល់វិស័យស្រូវអង្ករតាំងពីឆ្នាំ១៩៩៨ មកម្ល៉េះ តាមរយៈការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់គ្រប់តួអង្គក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃផលិតកម្ម កសិកម្មជាទុនបង្វិល និងទុនវិនិយោគ។ គិតត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម មានសំពៀតឥណទានទៅលើវិស័យស្រូវអង្ករ ប្រមាណជា២០០ លានដុល្លារអាមេរិក ដែលស្មើនឹងប្រមាណជា ៤១ភាគរយនៃសំពៀតឥណទានសរុប៕