រយៈពេល​៧​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​ ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​មានកំណើន​១​៣ភាគរយ
ភ្នំពេញ ៖ ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា សម្តេចធិបតី​ ​ហ៊ុន​ ​ម៉ា​ណែ​ត​ បាន​ចង្អុលបង្ហាញ​ថា ​នៅ​ក្នុង​ត្រីមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​និន្នាការ​នាំចេញ​របស់កម្ពុជាបាន​បន្ត​មាន​ចលនា​វិជ្ជមាន​ជាមួយនឹង​កំណើន​១​៧​,​២​ ​ភាគរយ​។​
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងថា ការនាំចេញរបស់កម្ពុជាមានកំណើនជាមធ្យម ១៣,៣ភាគរយ​ក្នុងចន្លោះឆ្នាំ២០១៧ ដល់ឆ្នាំ២០២៣ និងបានកើនឡើងដល់ទំហំ ២៣,៤៧ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ឬស្មើនឹង ៥៤,៧ភាគរយ​ នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់កម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២៣។ ជាមួយគ្នានេះ នៅក្នុងត្រីមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២៤ និន្នាការនៃការនាំចេញនៅបន្តមានចលនាវិជ្ជមានក្នុងកំណើនប្រមាណ ១៧,២ភាគរយ​។
​សម្ដេចបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាត្រូវបានកត់សម្គាល់ជាលើកដំបូង​ ​ដែល​មាន​អតិរេក​ពាណិជ្ជកម្មនៅ​ក្នុង​សមតុល្យ​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​នារយៈពេល​៣ខែ​ដើម​ឆ្នាំ២០២៤​។​ ​របាយការណ៍​ផ្លូវការបាន​បង្ហាញ​ថា​ ​ចំណូល​នាំចូល​-​នាំចេញ​សរុប​ក្នុង​អំឡុង​ខែ​មករា​ ​ដល់​ខែ​មីនា​ ​ឈាន​ដល់​ ​១​២​,​៤​៩​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។
សម្តេចធិបតី ក៏បានថ្លែងថា ក្នុងអំឡុងនៃការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ទោះបីជាមានកំណើនអវិជ្ជមានក្នុងឆ្នាំ២០២០ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាបានស្ទុះឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដោយសម្រេចបានកំណើន ៥,១ភាគរយ​ក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង៥ភាគរយ​ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ហើយត្រូវបានព្យាករថា នឹងបន្តសម្រេចបានកំណើនខ្ពស់ក្នុងរយៈពេលមធ្យមទៅរយៈពេលវែងខាងមុខ ខណៈដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​តែងតែ​ចាត់​ទុក​ការ​កែ​លម្អ​បរិយាកាស​ធុរកិច្ច​ ​ការ​វិនិយោគ​ ​និង​កិច្ច​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​ជា​អាទិភាព​ដ៏​ចម្បង​ ​ដោយ​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​គោល​នយោបាយ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ​កម្មវិធី​ ​និង​វិធានការ​កំណែ​ទម្រង់​ ​ព្រមទាំង​ស្តង់​ដារ​បទដ្ឋាន​គតិយុត្ត​ដើម្បី​កែ​លម្អ​ការ​អនុវត្ត​ជាក់ស្តែង​។​
សម្រាប់វិស័យឧស្សាហកម្ម​កាត់​ដេរ​សំលៀកបំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ផលិតផល​ធ្វើដំណើរ​ ​គឺជា​វិ​ស័​យ​ផ្តល់​ប្រាក់ចំណូល​ធំបំផុត​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​ផលិតផល​នាំចេញ​ផ្សេងទៀត​ គឺជា​ផលិតផល​​មិនមែន​កាត់​ដេរ​ ​ដែល​មាន​ដូចជា​ ​គ្រឿងបន្លាស់​អេ​ឡិច​ត្រូនិ​ក ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ ​កង់​ ​និង​បន្ទះសូឡា​ថាមពល​ពន្លឺព្រះអាទិត្យ​។​ ចំណែកមុខទំនិញដែលកម្ពុជានាំចូលភាគច្រើនមានដូចជា ៖ វត្ថុធាតុដើមវាយនភណ្ឌកាត់ដេរ ផលិតផលត្បូងចម្រុះ និងគ្រឿងអលង្ការមានតម្លៃ ប្រេងឥន្ធនៈ សម្ភារសំណង់ គ្រឿងអេឡិចត្រូនិក យានយន្ត គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ ឳសថ និងបរិក្ខាពេទ្យ ជាដើម។