កំពង់ចាម ៖ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០៣ បានអញ្ជើញជាអធិបតីប្រកាសឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការនូវ “កម្មវិធីរបបសន្តិសុខសង្គម ផ្នែកថែទាំសុខភាពតាមរបបភាគទានដោយស្ម័គ្រចិត្ត” និង “កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យ” ។
ទាំងនេះគឺជាការងារអាទិភាពចំនួន២ ក្នុងចំណោមការងារអាទិភាពចំនួន ៦ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ របស់រដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួងការងារ សំដៅបង្កើនប្រាក់ចំណូល ការធានាលក្ខខណ្ឌការងារល្អប្រសើរ ការពង្រឹងសុខដុមនីយកម្មទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ កិច្ចគាំពារសង្គម និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈជូនកម្មករ និយោជិត និងក្រុមគ្រួសារ។
ដោយឡែក សម្រាប់ខេត្តកំពង់ចាម លោក ហាវ ធិន នាយកវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសនៃខេត្តនេះបានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤ នេះ ខាងវិទ្យាស្ថានបានធ្វើផែនការក្នុងការបណ្ដុះបណ្ដាល ដោយសរុបនៃវគ្គទាំងអស់នឹងផ្ដល់ឱកាសដល់សិក្ខាកាមចំនួន ៤២០នាក់។
លោក ហាវ ធិន បានឱ្យដឹងដែរថា៖
«វិទ្យាស្ថានយើងមានវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញដូចជា តបណ្ដាញអគ្គិសនី ជួសជុលរថយន្ដ ថែរក្សាសម្ផស្ស កែច្នៃកសិផល បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា និងវិស្វកម្មអគ្គិសនីជាដើម ហើយបើគាត់មានប័ណ្ណក្រីក្រ ឬប័ណ្ណសមធម៌ទៀត គាត់អាចទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុងមួយខែ»។
លោកបានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់លក្ខខណ្ឌនៃការចុះឈ្មោះ វិទ្យាស្ថានកំណត់អាយុសិក្ខាកាមពី ១៥ ដល់ ៣៥ឆ្នាំ ត្រូវរៀនចប់ថ្នាក់ទី៩ (សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ) ប៉ុន្តែក្នុងករណីដែលសិក្ខាកាមមិនបានរៀនដល់ទី៩ទេ ក៏អាចមានករណីលើកលែងដែរ ដោយលោកនឹងមានការប្រជុំជាមួយគណៈកម្មការដើម្បីវាយតម្លៃ។
ចំពោះសិស្សដែលចូលរៀនវគ្គសញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ នៅក្រោយពេលបញ្ចប់ការសិក្សា សិក្ខានឹងត្រូវចុះកម្មសិក្សា ហើយបន្ទាប់ពីបានចុះកម្មសិក្សាចប់ វិទ្យាស្ថាននឹងរកកន្លែងការងារឱ្យពួកគេធ្វើតែម្ដង។
តាមរយៈការផ្ដល់ឱកាស និងចំណេះដឹង ជំនាញ ក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលបែបនេះ លោក ហាវ ធិន នាយកវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសនៃខេត្តកំពង់ចាមបានបង្ហាញពីក្ដីរំពឹងថា ប្រជាជនក្នុងមូលដ្ឋានខេត្តកំពង់ចាមនឹងមានការងារធ្វើកាន់តែច្រើន និងកាត់បន្ថយចំណាកស្រុក ហើយម្យ៉ាងទៀតសេដ្ឋកិច្ចខេត្តក៏នឹងរីកលូតលាស់ល្អនៅពេលដែលពលរដ្ឋមានជំនាញការងារមួយច្បាស់លាស់។
គួរបញ្ជាក់ថា សម្រាប់កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ វិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យនេះ ក្រសួងបានជ្រើសរើសជំនាញចំនួន ៣៨ លើវិស័យទាំង១០ សម្រាប់ជំហានដំបូង ដែលជំនាញទាំង ៣៨នេះ ជាជំនាញដែលមានតម្រូវការខ្ពស់នៅក្នុងទីផ្សារ ហើយត្រូវសិក្សាក្នុងរយៈពេលមធ្យម៤ខែ ដែលផ្ដោតខ្លាំងលើការអនុវត្ត។
ក្នុងនោះ ក្រសួងការងារបានរៀបចំការចុះឈ្មោះចូលរៀនតាមរយៈថ្នាលឌីជីថល (https://apps.apple.com/app/id6468649193) សម្រាប់បើកឱកាសដល់ដៃគូនានាដែលអាច ប្រើថ្នាក់ឌីជីថលនេះដើម្បីចុះឈ្មោះជូនបងប្អូន ឬសាច់ញាតិ។ ដើម្បីឱ្យការបណ្ដុះបណ្ដាលកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ក្រសួងការងារក៏នឹងចុះអនុស្សារណៈយោគយល់ជាមួយតំណាងវិស័យឯកជនចំនួន ១៨សមាគម រួមជាមួយនឹងសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាផងដែរ ដែលប្រព្រឹត្តកាលពីថ្ងៃទី១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនៅក្នុងសាលពិព័រណ៍កោះពេជ្រ រាជធានីភ្នំពេញ។ ជាមួយគ្នានេះផងដែរ ដើម្បីឱ្យកាន់តែមានបត់បែន និងផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់បណ្តាសិក្ខាកាមដែលមានបំណងចូលសិក្សាទទួលយកជំនាញ ក្រសួងការងារក៏បានរៀបចំនូវវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលមានវេនយប់ និងវេនថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍ផងដែរ៕