" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-95111 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រសួង​កសិកម្ម​ ​ប្រារព្ធ​ទិវា​ស្បៀងអាហារ​ពិភពលោកក្រោមប្រធានបទ៖« ​ទឹកជា​ជីវិត​ ​ទឹកជា​ចំណីអាហារ​មិន​ទុក​ឱ្យ​នរណា​អត់អាហារ​ឡើយ​»​
ក្រសួង​កសិកម្ម​ ​រុក្ខា​ប្រមាញ់​ ​និង​នេសាទ​ ​ប្រារព្ធ​ទិវា​ស្បៀងអាហារ​ពិភពលោក​ ​ក្រោម​ប្រធាន​បទ​ ​«​ទឹកជា​ជីវិត​ ​ទឹកជា​ចំណីអាហារ​ ​មិន​ទុក​ឱ្យ​នរណា​អត់អាហារ​ឡើយ​»​ ​ដើម្បី​បំផុស​ស្មារតី​យល់​ដឹង​អំពី​តួនាទី​វិ​ស័​យ​កសិកម្ម​ក្នុង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​ ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​ ​សុខុមាលភាព​ ​និង​អភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​ ​លើក​ទី​៤​៣​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​ នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ក្រចេះ ។
​ឯកឧត្តម​ ​យ៉ង​ ​សាំង​កុមារ​ ​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​កសិកម្ម​ ​រុក្ខា​ប្រមាញ់​ ​និង​នេសាទ​ ​បាន​បំផុស​ស្មារតី​ប្រជាពល​រដ្ឋ​ក្នុង​មូលដ្ឋាន​ឱ្យ​យល់​ដឹង​អំពី​តួនាទី​នៃ​វិ​ស័យ​កសិកម្ម​​​ ​ក្នុង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​ ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​ ​សុខុមាលភាព​ ​និង​អភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​ ​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​។​
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ទិវាស្បៀងអាហារពិភពលោកឆ្នាំ២០២៣ មានគោលបំណងបង្ហាញជាសកលអំពីសារៈសំខាន់នៃការគ្រប់គ្រងទឹកប្រកបដោយការប្រុងប្រយ័ត្ន ក្នុងកាលៈទេសៈនៃការប្រឈមមុខនឹងបញ្ហានានា ដូចជាកំណើនប្រជាជនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ,ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច នគរូបនីយកម្ម និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុដែលគំរាមគំហែងដល់លទ្ធភាពនៃការប្រើប្រាស់ទឹកផងដែរ។ ចំពោះគោលនយោបាយកសិកម្មរបស់រដ្ឋាភិបាល សម្រាប់អណតិ្តទី៧ ក្រោមការដឹកនាំដោយសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដើម្បីរក្សាបាននូវកំណើនផលិតកម្ម ប្រសិទ្ធភាពសេដ្ឋកិច្ច គុណភាព និងទីផ្សារ ឆ្ពោះទៅធានាបាននូវសុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខស្បៀង ដែលជួយដល់ការបង្កើនកម្រិតជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ឯកឧត្តម​ យ៉ង សាំងកុមារ បានបន្តថា ដើម្បីជួយដល់បង្កើនកម្រិតជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលធ្វើឡើងតាមរយ:ការដាក់ពង្រាយមន្ត្រីកសិកម្មឃុំ នៅទូទាំងប្រទេសចំនួន ១៦០០នាក់ ដើម្បីរក្សាស្ថិរភាពតម្លៃកសិកផល ការចងក្រងសហគមន៍កសិកម្ម និងប្រព័ន្ធស្បៀងបម្រុង។
ឯកឧត្តម វ៉ា ថន អភិបាលខេត្តក្រចេះ បានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ន ស្ថានភាពស្បៀងអាហារក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្តក្រចេះ គឺមានភាពល្អប្រសើរច្រើនដោយសារប្រជាពលរដ្ឋបង្កបង្កើនផលយ៉ាងសកម្ម ព្រមទាំងមានប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រសម្រាប់រក្សាទឹកទុកក្នុងរដូវប្រាំងផងដែរ។
​ឯកឧត្តមបាន​​បញ្ជាក់​ថា​ ​ដើម្បី​ផ្ដល់​ទឹក​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​បាន​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​រដូវ​ប្រាំង​ ​រដ្ឋាភិបាល​ខេត្ត​ ​គ្រោង​ពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ច្រើន​ទៅកាន់​បណ្ដា​ឃុំ​ ​និង​ស្រុក​ ​នៅ​ទូទាំង​ខេត្ត​។​
សូមបញ្ជាក់ថាប្រធាន​​បទ​ខាងលើ​នេះ​ បាន​ផ្តោត​សំខាន់​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ទឹក​ប្រកប​ដោយ​ការ​ប្រុង​ប្រ​យ័​ត្ន ​ក្នុង​បរិ​បទ​នៃ​កំណើន​ប្រជាជន​ ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ ​ន​គ​រូប​នី​យ​កម្ម​ ​និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​។​ ក្នុង​វេទិកា​ស្បៀងអាហារ​ពិភព​លោក​ខាង​លើ​នេះដែរ​ ​ក្រសួង​កសិកម្ម​ ​រុក្ខា​ប្រមាញ់​ ​និង​​នេ​សាទ​ ​ក៏បាន​ចែក​គ្រាប់ស្រូវ​ពូជ​ចំនួន​ ​៥​តោន​ ​និង​គ្រាប់​ពូជ​បន្លែ​មួយ​ចំនួន​ដល់​ប្រជាកសិករ​ ​និង​សហគមន៍​កសិកម្ម​ទាំងអស់​ចំនួន​ ​១​៥​៧​នាក់​ ​មក​ពី​ភូមិ​ចំនួន​ ​ស្ថិត​ក្នុងស្រុក​ចិត្រ​បុរី​ ​ខេត្ត​ក្រចេះ​ ​ដើម្បី​ដាំ​ដុះ​នា​ពេល​ទឹកស្រក​ខាងមុខនេះ៕