ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល និងក្រុមហ៊ុន Huawei របស់ចិន សហការគ្នាពង្រឹងបច្ចេកទេសវិស័យថាមពលព្រះអាទិត្យ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល និងក្រុមហ៊ុនដ៏ល្បីឈ្មោះរបស់ចិន Huawei បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ស្តីពី​ «កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសក្នុងវិស័យថាម​ពលព្រះអាទិត្យ​ និងបច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនងនិងព័ត៌មានវិទ្យា(ICT) »​ ដើម្បីពង្រឹងផ្នែកបច្ចេកទេស និងការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធព័ត៌មានវិទ្យា។
គោលបំណងនៃអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាដែលធ្វើឡើងកាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ គឺធ្វើឡើងដើម្បីពង្រឹង លើកកម្ពស់ ជំរុញ និងអភិវឌ្ឍវិស័យថាមពលនៅកម្ពុជា ដែលសំដៅធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលនៅកម្ពុជាមានភាពគ្រប់គ្រាន់ គុណភាព អាចទុកចិត្តបាន និងមានតម្លៃសមរម្យ។ ដោយកិច្ចសហការរវាងក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល​ កម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន Huawei របស់ចិន គឺដើម្បីផ្តោតកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសំខាន់ៗចំនួន​ ០៧​ ។
១- សិក្សាស្ដង់ដារបច្ចេកទេសសុវត្ថិភាព និងការសម្របសម្រួលថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យជាមួយប្រព័ន្ធបណ្ដាញដើម្បីការការពារសិ្ថរភាពនៃបណ្ដាញអគ្គិសនី។ ២- សិក្សាបច្ចេកទេសវិទ្យាប្រព័ន្ធអាគុយផ្ទុកថាមពល(Battery Energy Storage System) និងកំណត់ភាគរយសមស្របនៃប្រព័ន្ធអាគុយផ្ទុកថាមពលនេះ ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានដល់បណ្ដាញអគ្គិសនី។៣- សិក្សាប្រព័ន្ធថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យទោលដែលមិនភ្ជាប់ជា​មួយបណ្ដាញអគ្គិសនី ជាពិសេសសម្រាប់បណ្ដាភូមិ និងកោះដែលមិនទាន់មានចរន្ដអគ្គិសនីទៅដល់។ ៤- សិក្សាប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងថ្នាក់ជាតិលើស្ថានីយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យទាំងមូល ដើម្បីត្រួតពិនិត្យ និងគ្រប់គ្រងស្ថានីយថាម​ពលពន្លឺព្រះអាទិត្យទាំងអស់។៥-​ សិក្សាបច្ចេកវិទ្យាប្រសិទ្ធភាពថាមពល និងដំណោះស្រាយ។៦- សិក្សាបច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនង និងព័ត៌មានវិទ្យា បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗ និង។៧- សិក្សាលើករណីដែលកើតមាននៅទូទាំងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពសម្រាប់ភាពជាដែគូ។
ឯកឧត្តម ស៊ុយ​ សែម រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានលើកឡើងថា ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរពីការផលិត​ និងការប្រើប្រាស់ថាមពលដែលបញ្ចេញកាបូនច្រើនទៅក្នុងបរិយាកាស​ ឆ្ពោះទៅការផលិត និងប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ​ និងអនុវត្តវិធានការប្រសិទ្ធភាពថាមពល​ ដោយរក្សានូវការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលមួយ ដែលនៅតែមានភាពគ្រប់គ្រាន់​ មានគុណភាព​ អាចជឿទុកចិត្តបាន​ និងមានតម្លៃសមរម្យ។
ឯកឧត្តម​ ស៊ុយ​ សែម បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“បញ្ហាថាមពល​ បញ្ហាអាកាសធាតុ​ និងបញ្ហាបរិស្ថាន​ គឺជាបញ្ហាប្រឈមជាកញ្ចប់​សម្រាប់មនុស្សជាតិនៅក្នុងសម័យកាលថ្មីនេះ។ បរិយាការណ៍នេះ​ បានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញពីភាពចាំបាច់ក្នុងការធ្វើបដិវត្តន៍ថាមពលឱ្យបានលឿន​ និងប្រកបដោយយុត្តិធម៌ និងសមធម៌”
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្ដីបានថ្លែងថា ផែនការនេះនឹងចូលរួមកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នកាបូនិចទៅក្នុងបរិយា​កាសឱ្យបានជាអតិបរមា តាមរយៈការបង្កើនចំណែកប្រភពថាមពលស្អាត និងថាមពលកកើតឡើងវិញទៅក្នុងល្បាយនៃផលិតកម្មថាមពលចម្រុះ ព្រមទាំងជំរុញការប្រើប្រាស់ថាមពលឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ក៏ដូចជាជំរុញការតភ្ជាប់ខ្សែបញ្ជូនថាមពលក្នុងតំបន់បន្ថែមទៀត ដែលអាចរួមចំណែកដល់បរិបទថាមពលបៃតងផង និងសន្តិសុខថាម​ពលផង ដែលការងារទាំងអស់នេះ គឺស្ថិតនៅក្នុងទិសដៅអន្តរកាលថាមពលងដែលគ្រប់គ្នាចង់បាននិងស្របទៅតាមនិន្នាការសកលនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។
ឯកឧត្តម ស៊ុយ​ សែម បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យថាមពលរបស់ខ្លួន ក្នុងនោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាននិងកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈរ យើងបានរៀបចំផែនការមេអភិវឌ្ឍវិស័យថាមពលអគ្គិសនីសារជាថ្មីពីឆ្នាំ២០២២រហូត ដល់ឆ្នាំ២០៤០ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទើបនឹងអនុម័តនាពេលថ្មីៗកន្លងមកនេះ។ដោយតម្រង់គោលដៅបង្កើនចំណែក នៃថាមពលកកើតឡើងវិញ ទៅក្នុងល្បាយផលិតអគ្គិសនីនៅកម្ពុជាដល់កម្រិតអតិបរមាដោយរក្សាឱ្យបាននូវសន្តិសុខថាមពល និងស្ថិរភាពនៃការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលនៅកម្ពុជា”
យោងតាមក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល នៅចុងឆ្នាំ២០២២ រាជធានីខេត្តទាំង២៥ ទីតាំងសេដ្ឋកិច្ចស្ទើតែទាំងអស់ និងភូមិចំនួន ១៣ ៩២៣ ភូមិ ត្រូវជា៩៨.២៧% នៃចំនួនភូមិទូទាំងប្រទេសទទួលបានការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនីពីប្រព័ន្ធបណ្តាញជាតិ។ នៅសល់ភូមិចំនួន ២៤៥ ភូមិ ស្មើនឹង ១.៧៣% ដែលពុំទាន់មានការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីពីបណ្តាញជាតិ គឺជាភូមិដាច់ស្រយាលគ្មានផ្លូវធ្វើដំណើរ ជាតំបន់កោះ ជាភូមិបណ្តែតទឹក និងជាតំបន់លិចទឹកនៅរដូវវស្សាដែលពិបាកក្នុងការរៀបចំខ្សែបណ្តាញអគ្គិសនី។
ចំពោះការភ្ជាប់ចរន្តអគ្គិសនីឱ្យទីតាំងប្រើប្រាស់គ្រប់ប្រភេទនៅចុងឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជាសម្រេចលទ្ធផលបាន៣.៥៣លានទីតាំង ដែលនៅក្នុងនោះការភ្ជាប់ចរន្តឱ្យលំនៅដ្ឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋសម្រេចបាន ៣.២៨ លានខ្នងផ្ទះដែលត្រូវជា ៨៨.៤៤% នៃចំនួនខ្នងផ្ទះសរុប៕